'Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması gerek'

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarına yönelik 81 ilde düzenlenen eş zamanlı basın toplantısı kapsamında Edirne İl Başkanlığı binasında açıklama yapıldı.

 'Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması gerek'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Edirne İl İnsan haklarından sorumlu Başkan Yardımcısı Turan Girgin tarafından yapılan açıklamada İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları ele alındı.

Girgin, İsrail’in, 10 Ekim 2023'te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiğine değindi.

Yüzlerce kişi yaralandığına vurgu yapan Girgin, “Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur. Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır.” Dedi.

Girgin, Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerektiğini dile getirdi.

Gazze halkının barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürdüğüne dikkat çeken Girgin, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da girişimleriyle uluslararası toplumun, Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla Daha Adil Bir Dünyanın Mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Haber Merkezi