Etkinlikte vatandaşlara kente özgü yemeklerden börülce pilavı ve incik yahni ikram edildi

Edirne'de, Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlara kente özgü yemeklerden börülce pilavı ve incik yahni ikram edildi.

Etkinlikte vatandaşlara kente özgü yemeklerden börülce pilavı ve incik yahni ikram edildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Deveci Han Kültür Merkezi'ndeki programda, yöresel yemekler, şef Sercan Yassıtepe tarafından hazırlandı. Yemek araştırmacısı Müşerref Gizerler de kent mutfağı ve pişirilen yemeklerle ilgili bilgi verdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığının himayeleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde düzenlenen Türk Mutfağı Haftası kapsamında Edirne'nin en güzel lezzetlerini tanıttıklarını söyledi.

Hafta kapsamında tadım, yemek sunumu, söyleşi ve yarışma gibi farklı etkinlikler düzenlendiğini belirten Soytürk, şöyle konuştu:

"662 yıllık zengin bir saray ve Rumeli mutfağına sahip olan Edirne'nin yöresel gastronomik ürünlerini en güzel şekilde tanıtıp anlatmaya çalıştık. Geçmişten gelen gelenek ve göreneklerle oluşan yöreye özgü yemeklerin ve pişirme tekniklerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla yapılan Türk Mutfağı Haftası etkinliklerini güzel bir şekilde tamamladık."

Etkinlikler kapsamında, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Mor Ev Atölye'de de vatandaşlara lokma dağıtıldı.