Eğitim â€' İş'ten Öğretmenevi Talebi

Eğitim- İş Edirne İl Temsilciliği geçmiş yıllarda yıkılan ve bir daha yapılmayan öğretmenevinin biran önce hayata geçmesi çağrısında bulundu. Eğitim-İş Edirne Şubesi Mali Sekreteri Murat Akçay, Serhat Şehri Edirne'ye öğretmen camiasının ve halkın kullanımına açık, öğretmenlere yakışır bir öğretmenevi kazandırmanın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Edirne'de örgütlü bütün eğitim sendikalarının, Edirne Milletvekillerinin ve Edirne'ye hizmet etme anlayışıyla yola çıkan Sivil Toplum Kuruluşlarının ortak görevi ve öğretmenlere bir borcu olduğunu ifade etti.

Eğitim â€' İş'ten Öğretmenevi Talebi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Öğretmenevinin İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından yapılan deprem etüdü sonrasında depreme uygun olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınarak 2016 yılında yıkıldığını hatırlatan Eğitim-İş Edirne Şubesi Mali Sekreteri Murat Akçay, yıkıldıktan sonra 2016 yılı il milli eğitim müdürünün “ilerleyen günlerde yıkımı gerçekleştirilecek Merkez Öğretmenevi binasının mevcut yerine veya şehrimizin uygun bir yerine daha modern, öğretmenlerimizin daha rahat edeceği sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek kompleks bir binanın yapılması planlanarak, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde gerekli çalışmalar başlatılacak” ifadelerini kullanmış fakat bu sözler unutulmuştur” açıklamasının unutulmuş olduğuna dikkat çekti.

Edirne Öğretmenevi konusunda Eğitim İş Edirne Şubesi’nin 2017 yılında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapmış ve Öğretmenevinin durumunu sormuş olduğunu ifade eden Akçay, milli eğitim müdürlüğünün verdiği cevapta ise 2017-2018 yılında yatırım programına alınacağının belirtildiğini söyledi.

Yıllar geçmiş olmasına rağmen Öğretmenevinin bir türlü yatırım programına alınmadığını açıklayan Akçay, “Devlet kurumlarında kişiler gelip geçicidir fakat iş ve işlemler devlet kurumlarına yakışır ciddiyette sürer, tamamlanır. Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak Edirne Öğretmenevi konusunu Edirne Milletvekillerimiz aracılığıyla TBMM gündemine de taşıdık, Milli Eğitim Bakanına soru önergesi verilerek sorunun bir an önce çözülmesi için mücadele ettik. Bütün bu sorunların nereden kaynaklandığı ve yılan hikayesine dönen bu düğümün neden çözülemediğini başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlar tarafından Edirne kamuoyuna bir an önce açıklanması gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.

“Öğretmenevi denince eğitim emekçilerinin kendilerini evlerinde gibi hissettikleri yerler akla geliyor”

Öğretmenevi denilince eğitim emekçilerinin kendilerini evlerinde gibi hissettikleri yerlerin akla geldiğini dile getiren Akçay, “Özellikle bir başka şehre gezmek veya iş için gidildiğinde öğretmenlerim ilk aklına gelen yerler öğretmenevleridir. Çünkü hem ekonomik, hem temiz, hem de şehrin merkezinde bir konaklama şansını Öğretmenevinde bulabilirsiniz. Öğretmenler kendilerini buralarda rahat ve huzurlu hissederler. Ayrıca İl dışından gelen misafirlerinimizin konaklaması için yine ilk aklımıza gelen yer öğretmenevidir.  Genelde konaklama, lokal ve restoran hizmetleri veren yerler olarak düşünülse de öğretmenevleri berber ve kuaför hizmetlerinin verildiği, düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlarının da yapılabildiği sosyal tesisler olarak hizmet vermektedir.” Dedi.

“Edirne’ye öğretmenevi kazandırmak öğretmenlere borçtur”

Serhat Şehri Edirne’ye öğretmen camiasının ve halkın kullanımına açık, öğretmenlere yakışır bir öğretmenevi kazandırmanın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Edirne’de örgütlü bütün eğitim sendikalarının, Edirne Milletvekillerinin ve Edirne’ye hizmet etme anlayışıyla yola çıkan Sivil Toplum Kuruluşlarının ortak görevi ve öğretmenlere bir borcu olduğunu ifade eden Akçay, “Şehrimizin ve öğretmenlerimizin  ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanımlı bir Öğretmenevi için adımlar ilgili kurumlar tarafından ivedilikle atılmalıdır, bu konuda bekleme ve oyalamaya artık tahammül yoktur. Şehrimizin ihtiyaçlara cevap veren modern, öğretmenlerin rahat bir şekilde konaklayacağı, lokalinde zaman geçireceği, restoranında uygun fiyatlara yemek yiyebileceği, halkımızın da sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek donanımlı bir Öğretmenevi, şehrimiz ve öğretmenlerimizin sosyal ihtiyaçlarını giderme adına çok büyük bir hizmet olacaktır. Bu isteğimizle Edirne’de eğitim ve öğretime devam eden Turizm Otelcilik Lisesi ve Trakya Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümü öğrencilerine uygulama alanı da kazandırılmış olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Burcu Temel