Edirneli üreticilerin ayçiçeği ekim mesaisi başladı

Edirne'de geçtiğimiz günlerde etkili olan yağışların ardından toprağın tava gelmesiyle birlikte hazırlıklarını tamamlayan çiftçiler, ayçiçeği tohumlarını toprakla buluşturmaya başladı.

Edirneli üreticilerin ayçiçeği ekim mesaisi başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye'nin önde gelen ayçiçeği üretim merkezlerinden birisi olan Edirne'de, geçtiğimiz günlerde etkili olan yağışlar toprağa can suyu, çiftçilere umut oldu. Kış yağışlarının yetersiz olmasından dolayı endişe duyan üreticiler, ayçiçeği ekimi öncesi yağan yağmurun ardından hazırlıklara başladı.

Edirne'de geçen yıl 1 milyon 294 bin 200 dekarlık alandan ayçiçeği ekimi yapıldı. Ekili alanlarda 257 bin 651 ton ayçiçeği rekoltesi elde edildi. Verilere göre ülkedeki ayçiçeği üretiminin yüzde 13'ü Edirne'de gerçekleşmiş oldu.

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, geçen yıla göre ekim alanlarının yüzde 10 artmasını beklediklerini ifade etti.

Ekili kanolalarda kuraklık nedeniyle yaşanan bozuklukların ayçiçeği ekim alanlarında artışa yol açabileceğini ileten Öztürk, net rakamı görmek için ilerleyen günleri beklemek gerektiğini vurguladı.

Öztürk, kış aylarının geçen yıla göre daha yağışlı geçtiğine değindi ve şunları kaydetti:

“Tabi ki kış yağışları geçen seneye göre daha yağışlı geçti. Geçen yılki kadar etkileneceğini sanmıyorum ayçiçeğin. Şu an da bir sıkıntı yok ama birkaç yıldır köse hastalığından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Çıkış öncesi ve sonrası bu hastalığa karşı tarlaları kontrol ederlerse çabuk önlem alma şansları olur.”

Doğukan Vurgun