Edirneli Muzaffer dede, Atatürk'ü gördüğü günü unutamıyor     

            Edirneli Muzaffer Akyıldız, 7 çocuğu ve 30 torunuyla ay yıldızlı bayrağın altında özgür, huzurlu ve onurlu bir yaşam sürmenin gururunu yaşarken, uzun ömrü boyunca biriktirdiği anıları da unutmuyor. Çocuk yaşta Atatürk'ü gören 100 yaşındaki Muzaffer Akyıldız:'Atatürk geldiğinde Edirne mahşer yeri gibi kalabalıktı, öğretmenimiz beni kucağına alıp gösterdi Atatürk'ü. O günü ömrüm boyunca hiç unutmadım' dedi.

Edirneli Muzaffer dede, Atatürk'ü gördüğü günü unutamıyor      
TAKİP ET Google News ile Takip Et

                Akyıldız, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü 21 Aralık 1930'daki Edirne ziyaretinde görenlerden. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü 7 yaşındayken gören Akyıldız, o anları hatırladığında ilk günkü heyecanını yaşıyor.

                Asırlık çınar Muzaffer Akyıldız, "Cumhuriyet ile aynı yaşta olmak güzel bir duygu. Gençleri görüp onlarla konuşunca bana bir cesaret geliyor. Allah herkese böyle ömür versin" dedi.

                Uzun ömrü boyunca unutamadığı birçok anısının olduğunu ifade eden Akyıldız, şunları söyledi: "Edirne'de peynir ustalığı yaptım. Daha sonra İstanbul'da bir süre çalıştıktan sonra Almanya'ya gittim. Anılarım film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor. Çocukluğumda unutamadığım en güzel anı ise Atatürk'ü görmüştüm. Öğretmenimiz 'Atatürk Edirne'ye gelecek sizi de götüreceğim' dedi. Bir gün önceden Edirne'ye gittik, Kıyık'ta kaldık. Atatürk geldiğinde Edirne mahşer yeri gibi kalabalıktı, öğretmenimiz beni kucağına alıp gösterdi Atatürk'ü. O günü ömrüm boyunca hiç unutmadım."

                Akyıldız, uzun ve sağlıklı yaşamının sırrının stresten uzak durmak ve sağlıklı beslenmek olduğunu dile getirdi.

- "Dedemin en güzel anısı Atatürk'ü görmüş olması"

Akyıldız'ın torunu Dilek Çavdar da Cumhuriyet ile yaşıt bir dedenin torunu olmakla gurur duyduğunu ifade etti.

                Dedesinin anılarıyla büyüdüğünü anlatan Çavdar, "Dedemin en güzel anısı Atatürk'ü görmüş olması. Bu da bize heyecan veriyor. Hatırlatmak amaçlı sürekli soruyoruz, şanslı hissediyoruz kendimizi." dedi.

Komşusu Sümmani Aksoy da Akyıldız'ın topluma örnek bir insan olduğunu söyledi.

Akyıldız'ın sağlam bir hafızaya sahip olduğunu belirten Aksoy, "asırlık çınar"ın anılarını ilk günkü gibi anlattığını kaydetti.