Edirne'de 83 bin dekar alanda kanola üretimi gerçekleştirildi

Üretimde verim ve kaliteyi arttırmak adına Tarım Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışma çerçevesinde "Edirne'nin Sarı Çiçeği Kanola Projesi" ile Tarım İl Müdürlüğü tarafından Lalapaşa'nın Çölekakpınar Köyü üreticilerine yüzde 75 bakanlık hibeli ve sertifikalı tohum dağıtıldı.

Edirne'de 83 bin dekar alanda kanola üretimi gerçekleştirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Köy meydanında düzenlenen törene Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti İl Başkanı Belgin İba, Lalapaşa Kaymakamı Ömer Bulut, Lalapaşa Belediye Başkanı İsmail Arslan, meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Edirne'nin Sarı Çiçeği Kanola Projesi" çerçevesinde bakanlık hibeli ve sertifikalı kanola tohumu dağıtım töreninde konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne'nin Türkiye'de kanola üretiminde ikinci sırada yer aldığını ve bu yıl 83 bin dekara yakın bir arazide kanola üretimi gerçekleştirildiğini vurguladı.

''Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi'' çerçevesinde kentte yürütülecek olan "Edirne'nin Sarı Çiçeği Kanola Projesi" doğrultusunda yüzde 75 Bakanlık hibeli, yüzde 25 çiftçi katkılı olarak hibrit kanola tohumu dağıtımı düzenlenen törenle yapıldı.

 Edirne'nin Lalapaşa ilçesine bağlı Çömlekakpınar Köyü'nde düzenlenen törende konuşan Vali H. Kürşat Kırbıyık, Edirne genelinde 330 bin hektar arazide tarımsal üretim gerçekleştirildiğini ve bu arazilerin yaklaşık yüzde 40'ında 128 bin hektarlık alanda sulama da yapabildiğini aktardı.

"Birinci öncelik sulanabilir tarım arazilerini arttırmak"

Birinci önceliğin sulanabilir tarım arazilerini arttırmak olduğunun altını çizen Vali Kırbıyık, "Türkiye'de üretim anlamında birinci sırada olduğumuz çeltik üretimimiz dikkat çekici. Türkiye'de üretilen çeltiğin neredeyse yüzde 45'e yakın bir kısmı Edirne'den. Yine Edirne olarak Türkiye'deki ayçiçeğinin yaklaşık yüzde 13'ünü üreterek ülkede üçüncü sıradayız. Buğdayda yaklaşık yüzde 4'ünü üretiyor ki yüzde ikilik bir pay ekmesine rağmen yani bu da Edirne'nin rekoltesi ya da verimliliğiyle ülkenin rekoltesini kıyasladığımızda yaklaşık iki kat bir verimliliğin dolduğunu gösteriyor" dedi.

"83 bin dekara yakın bir arazide kanola üretimi gerçekleştirildi"

Son yıllarda giderek de önemini arttıran ürünlerden bir tanesinin de kanola olduğunu söyleyen Vali Kırbıyık, "Bu alanda da ülke genelinde yaklaşık 375 bin dönümlük bir alanda kanola üretiminin yapıldığını görüyoruz. 2021 yılında bu üretimin yaklaşık 67 bini Edirne ilindeydi. Bu yıl bu rakam daha da arttı. 83 bin dekara yakın bir arazide kanola üretimi gerçekleştirildi" dedi.

Ülkede yüzde 18'lik üretim payı olduğunu ve  Edirne'nin kanola üretiminde ikinci sırada olduğunu dile getiren Vali Kırbıyık, bu çerçevede  en çok üretim yapan iller arasında olmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.

Tohum dağıtımı konusunda yaklaşık 2 milyon TL'lik bir proje yürütüldüğünü ifade eden Vali Kırbıyık,  bunun 1 buçuk milyon TL'sinin Tarım Bakanlığı tarafından hibe programı olarak verildiğini belirtti.

"Tarım ve gıda üretimini arttırmak için desteklerimiz devam edecek"  

Edirne çok verimli topraklara sahip olduğunu söyleyen TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal,“ "Türkiye tarımsal sırada dünyada 7’inci, Avrupa’da ise 1’inci sırada yer alıyor. Önümüzdeki süreçte bu artarak devam edecek. Son yıllarda yaşadığımız süreç gösterdiği gıda çok önemli. Tarım ve gıda üretimimizi daha da artırarak vatandaşlarımıza daha çok destek vereceğiz” diye konuştu.

Kanola tohumları toprakla buluştu

Kanola tohumlarının toprakla buluştuğunu söyleyen Edirne Tarım İl Müdürü Atilla Bayazıt, "2021 yılında ülkemizde 360 bin dekar alanda 140 bin tonluk bir üretim gerçekleşmiş. İlimizde ise 2021 yılında 66 bin 970 dekar alanda 24 bin 898 tonluk üretim yapılmış. Bu rakamlar da, ülke üretiminin yüzde 18’lik kısmının ilimizde üretildiğini gösterir. Kanola üreten iller arasında ikinci sırada yer alıyoruz. Bu proje ile inşallah oranları ve üretimleri daha da arttıracağız" şeklinde açıklamada bulundu.

" Kanola üretimi 63 bin dekardan 83 bin dekara çıktı"

2022 yılında kanola üretiminin 63 bin dekardan 83 bin dekara çıktığını söyleyen Bayazıt, bu noktada 30 bin tona yakın üretim gerçekleştiğini aktardı.

Bu şekilde bir proje uygulanmasından dolayı memnun olduklarını söyleyen Çiftçi Muharrem Soyaslan, Çömlekakpınar Köyü'nün Lalapaşa ilçesinin en çalışkan köyü olduğunu belirterek sulama kuyularının arttırılması için yetkililerden destek beklediklerini ifade etti.

Tohumların dağıtılmasının ardından traktöre binen Vali Kırbıyık ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ilk kanola ekimini yaptı.

Özlem Ceylan