Edirne Müftülüğü tarafından 'Savaş Göç ve Kadın' konulu konferans düzenlendi

Edirne İl Müftülüğü tarafından 'Savaş Göç ve Kadın' konulu konferans düzenlendi.

Edirne Müftülüğü tarafından 'Savaş Göç ve Kadın' konulu konferans düzenlendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne İl Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Dr. Elif Arslan'ın sunumuyla  "Savaş Göç ve Kadın" konulu konferans düzenlendi.

Program, Selimiye Camii müezzin- kayyımı Ozan Ceco'nun Kur'an-ı Kerim okuması ile başladı. Ardından İl Müftüsü Hasan Başoğlu burada bir konuşma gerçekleştirdi.

Kadının modern dünya için insanın bir cinsi olduğunu dile getiren Başoğlu, “Ancak İslâm için bundan da öte kadın annedir, cennet ayaklarının altına serilmiştir. Yine babasına cenneti kazandıran evlattır. İşte bugün kadının savaş ve göçlerdeki durumlarını insani ve dini açıdan ela alacağız. Biz savaş ve kadın denince kurtuluş savaşında fedakarlık eden Anadoludaki annelerimizi, Nene Hatunları, Kara Fatmaları, Kırzılı Kadınları, Bulgar ve Yunan zulmünden kaçarken nehirlerde boğulan kadınlarımızı, nihayet Gazze, Doğu Türkistan ve mazlum coğrafyalardaki kadınları hatırlıyoruz. Kadınıyla, çocuğuyla tüm mazlumlara destek olabilmek için öncelikle bir olmamız ve görevimizi en iyi şekilde yapmamız gerekiyor." dedi.

Dünyanın dört bir yanında kadınların savaşlar yoksulluk, ve hastalıklar dolayısıyla sıkıntılar yaşadığını ifade eden Arslan, “Bizdeki iman ve sorumluluk bilinci bu sorunlara eğilmeyi ve elimizden gelen her şeyi yapmayı gerektiriyor. Çünkü nerede bir zalim varsa o bizi ilgilendirir, nerede bir mazlum varsa biz ona üzüntü duyar ve elimizden geleni yapmaya çalışırız. Bu sebeple özellikle savaş ve göçler dolayısıyla yerinden yurdundan edilen kadınları gündemimizde daima sıcak tutmalıyız. Peki bizler bu konuda neler yapabiliriz? Bu farkındalığa sahip çocuklar yetiştirebiliriz mesela. Bunun yolu da kadınlarımıza önce bizim değer vermemizden geçiyor. Yapabileceğimiz çok şey var, yeter ki bu niyette olalım." Şeklinde konuştu.

Program yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Başoğlu, Arslan’a teşekkür ederek hediye takdiminde bulundu.

İpek Esma Çeşme