Bütçede değişikliğe gidildi, sulama yatırımları arttırıldı

Edirne İl Genel Meclisi bütçe görüşmelerinin yapıldığı Kasım ayı toplantıların son birleşimi gerçekleştirildi. Bir önceki toplantıda görüşülerek karara bağlanan bütçede meclis üyelerinin verdiği dilekçe ile değişikliğe gidildi. Değişiklikle birlikte sulama yatırımları arttırıldı.

Bütçede değişikliğe gidildi, sulama yatırımları arttırıldı

Edirne İl Genel Meclisi bütçe görüşmelerinin yapıldığı Kasım ayı toplantıları sona erdi. Edirne İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 19. Birleşiminde Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Geçmiş, özel idare tarafından köylere yönelik yapılan yatırımların artırılarak devam edeceğini belirtti. 310 milyon lira olan bütçenin bu yıl 800 milyon liraya çıkarıldığını aktaran Geçmiş, yatırımların ortalama 2 buçuk kat arttığına değindi. Edirne'nin bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Geçmiş, "Tarıma yapılan yatırımlar katma değer olarak ülke ekonomisine katkı gösteriyor. Bütçemizin büyük bir kısmını bu kaynaklara aktarmaya devam ediyoruz" dedi.

Toplantının son birleşiminde 2024 mali yılı yatırım programı görüşüldü. Komisyonlara havale edilerek kabul edilen raporlar,tek tek meclis üyelerinin oylarına sunularak kabul edildi.

İl Genel Meclisi üyeleri Plan ve Bütçe Komisyonuna yatırım programında değişiklik yapılması için dilekçe verdi.Verilen dilekçe sonrasında bütçede değişikliğe gidildi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Şenol Kılıç tarafından okunan raporda, kanalizasyon bakım ve onarım giderleri bütçesinden 1 milyon 500 bin TL alınarak yol üstü cevizlik alanına ve Hatipköy cevizlik alanına sulama yapılması projesinin yaptırım programına alınmasına ve 1 milyon 500 bin TL ödeneğin tarımsal sulama arazi kanalları yapım projesi bütçesine eklenmesi ile  Yol Ulaşım Müdürlüğü şantiyelerinde kullanılmak üzere mıcır ve filler  alımı yatırım kalemindeki 4 milyon 859 bin 040 lira alınarak, İpsala ilçesi Sarıcaali Köyü 2 kilometre bütümlü sıcak asfalt yapımı kalemine eklenmesine karar verildi. Karar oy birliği ile kabul edildi.

Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yatırım bütçesinin 250 milyon lira, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün yatırım bütçesinin 118 milyon 962 bin 800 lira, Plan ve Proje Müdürlüğü yatırım bütçesinin 11 milyon 325 bin 182 lira, Mali Hizmetler Müdürlüğü yatırım bütçesinin 47 milyon lira, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü yatırım bütçesinin 1 milyon 772 bin 800 lira, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü yatırım bütçesinin 4 milyon 500 bin lira Destek Hizmetleri Müdürlüğü yatırım bütçesinin 55 milyon 737 bin 47 lira olmak üzere Edirne İl Özel İdaresi yatırım bütçesinin toplam 489 milyon 297 bin 829 lira olması oy birliğiyle kabul edildi.

Yaptıkları çalışmaların halkın takdirini kazanmasını dileyen İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş,"Siyasi partilere aday olacak adayların aday adaylığı süreci devam ediyor. Aday olacak arkadaşlarımız, 15 Ocak gibi sürede tespit edilip vatandaşların karşısına çıkacak. Şimdiden aday olacak arkadaşlara başarı ve hayırlı olmasını dilerim" dedi.

"Vatandaşa hizmet konusunda gelirleri arttırdık"

Geçmiş, 2024 Mali Yılı Yatırım Programı kapsamında yatırım bütçesinin 489 milyon 297 bin 829 lira belirlendiğini aktardı. Tarımsal sulamaya yönelik yatırımların artırıldığını söyleyen Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Özel İdaresinin vatandaşa hizmet konusunda gelirlerini yükselttiğini söyledi.

"Tarımsal sulama yatırımları arttı"

Yeni dönemde hizmet konusunda yatırımların daha fazla olacağını vurgulayan Geçmiş, "310 milyon lira olan bütçemiz bu yıl 800 milyon liraya çıkarak ortalama olarak iki buçuk kat yatırımlarımız arttı. İl Özel İdaresi vatandaşlarımıza hizmet için gelirlerini bir anlamda artırdı. Gelirlerimiz yükseldiği gibi yatırımlarımız da arttı. Edirne bir tarım kenti. Tarıma yapılan yatırımlar katma değer olarak ülke ekonomisine katkı gösteriyor. Bütçemizin büyük bir kısmını bu kaynaklara aktarmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İl Genel Meclisinin 28 üyesinin tarımsal sulama ile ilgili alınan kararlarda gerekli hassasiyeti gösterdiğini belirten Geçmiş, "Bütçemizin büyük bir kısmını tarımsal yatırım kaynaklarına aktarmaya devam edeceğiz. İl Genel Meclisi üyelerimizin ve Edirne Valimiz Sayın Yunus Sezer'in çalışmalarıyla gelirlerimiz artırılmış, vatandaşa hizmetlerimiz de gelirlerimize göre daha fazla olacaktır" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, Oy birliğiyle onaylanan 2024 yılı bütçesinin Edirne'ye hayırlı olmasını diledi.

"Köylerimizde çok büyük farklılıklar oldu"

Düzenlenen meclis toplantısının ardından gazetecilere açıklamada bulunan İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, “20 yıl öncesiyle Edirne’nin bugününü düşündüğümüzde köylerimizin durumlarının mukayese edilemeyecek şekilde farklılaştığını görüyoruz. Bu anlamda 2024 yılında bu işlerin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Merkezi hükümet, burada meclis başkanı tarafından hiç telaffuz edilmedi. Ankara’ya valimizin, milletvekillerimizin, il başkanlarımızın ziyaretleri neticesinde Edirne’ye bir kaynak aktarımı söz konusu. Bunlar durduk yerde olmuyor. Dolayısıyla merkezi hükümetimiz Edirne’ye müthiş diyebileceğimiz anlamda kaynak aktarıyor. Bu kaynakların transferini göz ardı edemeyiz" ifadelerine yer verdi.

Hükümetin Edirne'ye desteklerinin devam ettiğini belirten Akbulut, bu desteklerin yeni yılda yapılacak yatırımlarda artarak devam edeceğini ifade etti.

Doğukan Vurgun