Edirne'deki oteller doldu: Gurbetçi ve Kırkpınar bereketi yüzleri güldürdü

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek için Türkiye'ye gelen gurbetçiler Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaptıktan sonra Edirne'de mola veriyor ve kentteki otellerde konaklıyor. Yaşanan gurbetçi yoğunluğunun yanı sıra  bu yıl 662'ncisi gerçekleştirilecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri heyecanını yaşamak isteyenlerin de konaklayacak yerini ayırtması otelcilere can suyu oluyor.

Edirne'deki oteller doldu: Gurbetçi ve Kırkpınar bereketi yüzleri güldürdü

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte işlerinde hareketlilik yaşamaya başlayan otelcilere bu yıl hem gurbetçilerden hem de güreş sevdalılarından geldi. Çifte bereket yaşayan otelciler, aylar öncesinden rezervasyonlarını alıp hazırlıklarını tamamlayarak misafirlerini beklemeye başladı.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek isteyen gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden Türkiye'ye giriş yapıyor. Edirne'deki otellerde konaklayarak dinlenme fırsatı bulan gurbetçiler, kentteki tarihi, turistik noktaları dolaşarak esnaftan alışveriş yapıyor, yemek yiyor ve böylece ekonomiye de katkı sağlıyor. 

Türkiye’ye gelişlerde Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih eden gurbetçiler, Edirne’de hediyelik eşya satıcısından zücaciyeye, giyimden, badem ezmecisine, ciğerciden, otelcisine kadar birçok alanda kent esnafına destek sağlıyor. 

Öte yandan ise 7-8-9 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'ne katılmak isteyen güreş sevdalıları da aylar öncesinden kentteki otellerde yerini ayırttı. Kentteki otellerde doluluk oranı neredeyse yüzde yüze ulaştı.

"Rezervasyon taleplerini almaya başladık"

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gurbetçi misafirlerini ağırlamaya başladıklarını söyleyen TUROYD Turizm Otel Yöneticileri Derneği Edirne Temsilcisi ve İşletme Müdürü Can Pekbaş, Aynı zamanda Edirne'nin düğünü, bayramı diye tabir ettikleri Kırkpınar etkinlikleri dolayısıyla da rezervasyon taleplerini almaya başladıklarını aktardı.  Yoğun bir döneme girdiklerini belirten Pekbaş, özellikle hafta sonu yoğunluk beklediklerini söyledi.

Yurt dışından yurt dışından gelecek olan tüm misafirleri Edirne'de hazır bir şekilde beklediklerini aktaran Pekbaş, "Her sene olduğu gibi tabii Kırkpınar tarihlerinde Edirne'de dolacaktır. Gurbetçi misafirlerimizin gelişiyle zaten Edirne'de belli bir yoğunluk yaşanıyor. Otellerin dolu olması da Edirne esnafını ve biz otelcilerin de yüzünü güldürüyor" dedi.

İsveç'ten gelen ve otelde konaklayan gurbetçi Ahmet Ünal, Edirne'de güzel bir otelde kaldıklarını ve hem kenti hem de halkını çok sevdiklerini söyledi.

Almanya'dan gelen gurbetçi Muammer Kurtoğlu, Edirne'yi çok sevdiklerini ve özellikle tarihi noktalar ve Selimiye Camii'nin çok güzel olduğunu aktardı.

Hollanda'dan gelen gurbetçi Yılmaz Ekici, Kapıkule'den çok rahat geçtiklerini ve arabayla geldikleri için kentte mola verip otelde konaklamak istediklerini söyledi. Edirne'nin Türkiye'nin girişi olduğu için ayrı bir yeri olduğunu belirten Ekici, sevdiklerine ve çocuklarına alışveriş yapıp dolaşacaklarını da sözlerine ekledi.

Özlem Ceylan