Edirne'de örtü altı üretim yaygınlaşacak

Edirne'de üreticilere 'Örtü Altı Üretim Alanlarının Revizyonu' Projesi kapsamında yüzde 75 hibeli sera naylonu dağıtıldı.

Edirne'de örtü altı üretim yaygınlaşacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen "Alternatif Üretim Yöntemlerinin Geliştirilmesi" Projesi kapsamında hayata geçirilen "Edirne Örtü Altı Üretim Alanlarının Revizyonu" Projesi kapsamında 2. etap sera naylonu dağıtımı yapıldı.

Projenin 1. etabında 81 üreticiye 49 bin metrekare sera alanında kullanılmak üzere 101 bin 668 metrekare sera naylonu dağıtıldı. 2. etapta ise 12 üreticiye 8 bin 541metrekare sera alanında kullanılmak üzere 18 bin 929 metrekare sera naylonu verildi.

Projenin hayata geçirilmesiyle sebzecilik faaliyetinin modern usullerle yapılması yaygınlaşacak. Üreticiler katma değeri yüksek, örtü altı üretim gibi tarımsal üretim faaliyetlerine yönelmelerini sağlanacak.

Yerinde üretim, tüketim ve istihdam hedefleniyor

Projenin hayata geçirilmesiyle sebzecilik faaliyetinin modern usullerle yapılması yaygınlaşacak. Üreticilerin katma değeri yüksek, örtü altı üretim gibi tarımsal üretim faaliyetlerine yönelmeleri sağlanacak. Mevcut durumdaki örtü altı üretim alanlarının revizyonu ile verim ve üretim artacak. Kent tarımı desteklenerek yerinde üretim, tüketim ve yerinde istihdam hedefine ulaşılacak.

Proje bütçesinin yüzde 50'si Bakanlık, yüzde 25'i Edirne Valiliği İl Özel İdaresi ve yüzde 25'i ise üreticiler tarafından karşılanacak.

Burcu Temel