Edirne'de Kakava kutlamaları Tunca Nehri'nde son buldu

Edirne'de, Kakava-Hıdırellez Şenlikleri çerçevesinde sabaha kadar devam eden eğlencenin ardından  gün ağarmadan iyi niyet dileklerinin yazılı olduğu kağıtlar, Tunca Nehri'ne bırakıldı. Nehir kıyısındaki ağaç yapraklarını koparan vatandaşlar, baharın müjdecisi kakavayı renkli görüntülerle kutladı.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Edirne'de Kakava kutlamaları Tunca Nehri'nde son buldu

Edirne’de 5 Mayıs Cuma günü dev ateşin yanmasıyla başlayan Kakava ve Hıdırellez şenlikleri gün ağarıncaya kadar aralıksız olarak devam etti.

Sabaha kadar devam eden eğlencenin ardından, tutulan dilekler Tunca Nehri'ne atıldı ve ağaçlara bağlandı. Kendini müziğin ritmine kaptıran yerli ve yabancı binlerce kişi renkli görüntüler oluşturdu. Kakava coşkusu yaşayan binlerce vatandaş, sabahın ilk ışıklarında soluğu nehir kıyısında aldı.

Edirne'de Kakava kutlamaları Tunca Nehri'nde son buldu

Edirne'de her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenen yurtiçi ve yurtdışından on binlerce turistin katılımıyla gerçekleştirilen Kakava ve Hıdırellez Şenliklerinde tüm zamanların ziyaretçi rekoru kırıldı. Türkiye'nin çeşitli illerinden ve Yunanistan ile Bulgaristan başta olmak üzere birçok ülkeden gelen on binlerce ziyaretçi Edirne'ye akın etti. On binlerce ziyaretçinin katılımıyla Cuma günü Kakava ateşinin yakılmasıyla başlayan şenlik, Cumartesi sabah saatlerine kadar coşku dolu kutlamalarla devam etti.

Ritüele göre evlerinin kapılarına asmak için  nehir kenarındaki  ağaçlardan yeşil dallar koparan vatandaşlar, güneş doğana kadar gönüllerince eğlendi.

Edirne'de Kakava kutlamaları Tunca Nehri'nde son buldu

Yerli ve yabancı binlerce kişi Tunca Nehri kıyısında davul zurna eşliğinde göbek attı. Edirneli vatandaşların yanı sıra turistlerin de 9/8 roman havaları eşliğinde saatlerce sürünce eğlenceleri ortaya birbirinden renkli görüntüler çıkardı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Eşi Esra Gürkan vatandaşlarla birlikte Tunca Nehri'ne "Sağlık, Barış, Bereket, Huzur" yazan dilek çiçeğini bıraktı.

"120 bin civarında ziyaretçi geldi"

120 bin civarında ziyaretçinin Edirne'ye geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, otellerin 1 yıl önceden dolduğunu ve bunun yanı sıra tüm konaklama tesisleri ve misafirhanelerin de dolduğunu belirtti.

Kakava ve Hıdırellez'in, kentte asırlardır yaşatıldığını söyleyen Gürkan, Hıdırellez ile beraber baharın karşılandığını aktardı.  Gelenek ve ritüelleriyle yaşatılan şenliklere yurt içi ve yurt dışından binlerce turistin katıldığını belirten Gürkan, Edirne'de bir organizasyonda ilk kez bu kadar kalabalık gördüklerini ifade etti.

"Birçok kişi çadırlarda ve araçlarında konakladı"

Gece binlerce insanın Sarayiçi'nde çadırlarda ve araçlarında konakladığını belirten Gürkan, "Biz de tabi nelere ihtiyacımız olduğunu tespit ettik. Seneye daha derli toplu bir organizasyon olacak. Ona göre hazırlıklarımızı yapacağız. Tüm konuklarımıza, Edirne'ye tekrar 'hoş geldiniz' diyorum" ifadelerine yer verdi.

Eşi ve arkadaşı ile birlikte Eskişehir'den şenliklere gelen Fatih Sünger, Uzun zamandır bu şenliğin hayalini kurduklarını, baharı bereketiyle güzelliği ile karşıladıklarını ve çok eğlendiklerini söyledi.

Edirne'de Kakava kutlamaları Tunca Nehri'nde son buldu

Daha önce bu şenliği çok kez duyduğunu ve ilk kez katıldım sağladığını söyleyen Ankara'dan gelen Mehtap Dönmez, çok eğlenceli ve keyifli olduğunu belirtti.

Eşi ile birlikte motosikletle seyahatlere çıktıklarını ve şimdiki duraklarının kakava şenlikleri olduğunu söyleyen Dilek Candar,  tüm ritüelleri gerçekleştirdiklerini ve son olarak da dileklerini Tunca Nehri'ne attıklarını ifade etti.

Böyle bir organizasyonun uluslararası çapta olması gerektiğini söyleyen Candar, yoğun kalabalığı görünce çok şaşırdığını ama bir o kadar da mutlu olduğunu aktardı.

Edirne'de Kakava kutlamaları Tunca Nehri'nde son buldu

Şenlikleri çok beğendiklerini ve geceyi Edirne'de geçirdiklerini aktaran Melek-Özkan Ormancı çifti, etkinliklere katıldıklarını, ciğer yediklerini ve son olarak da dileklerini nehre attıklarını belirtti.

İstanbul'dan gelen Anitilsel Berk, " Kilitlerimizi açtık, gül goncalarımızı, mumlarımızı ve dileklerimizi suya bıraktık. Büyük bir heyecan ve coşku ile buradayız. Çok heyecanlıyım. Kalabalık ve güzel bir enerji var. İnşallah herkesin dilekleri kabul olsun. Geceden geldik. Ciğer ile başladık. Daha sonra bu alana geldik. Göbek attık ve sabahı dört gözle bekleyip nehir kenarına geldik" dedi.

Özlem Ceylan