Edirne'de kadın muhtar sayısı arttı

Edirne'de 31 Mart yerel seçimleri sorunsuz şekilde sona erdi. Vatandaşlar belediye başkanlığı, il genel ve belediye meclis üyesi ile muhtarlık seçimi için sandık başına gitti. Kentte 1 olan kadın muhtar sayısı 7'ye yükseldi.

Edirne'de kadın muhtar sayısı arttı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de tek olan kadın muhtar sayısı 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerle 7'ye yükseldi. Edirne'nin mahallelerine kadın eli değecek ve her biri mahallelerini örnek bir mahalle haline getirmek için çeşitli projelerle çalışma yapacak.

Edirne’de Medresealibey Mahallesi Muhtarı Nesrin Günay, mahalle sakinlerinin güvenini kazanarak ikinci kez muhtar seçilirken, ilk kez seçime giden Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nurcan Uzel, Kocasinan Mahallesi Muhtarı Canan Koca Nuray, Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı Esra Akgün Yılmaz, Atatürk Mahallesi Muhtarı Gülden Akman Yılmaz, Yeni İmaret Mahallesi Muhtarı Neslihan Dönmez Dürüktaş,  Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Selma Er Oluçay, da kadın muhtarlar listesine eklendi.

"Muhtarlığın sadece erkek işi olmadığını kanıtladık"

Mahallenin ilk kadın muhtarı olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Yeni İmaret Mahallesi Muhtarı Neslihan Dönmez Dürüktaş, 2024 yılının kadınlar yılı olduğunu aktardı.

Muhtarlığın sadece erkek işi olmadığını bir kez daha kanıtladıklarını söyleyen Dürüktaş, “Muhtarlığın sadece erkek işi olmadığını kadınlar göstermiş oldu. Bu yıl kadınların yılı, kadınlar çok güzel işler yapacaklar. Diğer kazanan arkadaşlarımı da tebrik ediyorum ve görevinde başarılar diliyorum” Dedi.

Çok olumlu tepkiler aldıklarını belirten Dürüktaş,  “Bu bana oy verir, bu bana oy vermez demedik Herkese, her kapıya dokunduk. Şu kapıya gidelim şu kapıya gitmeyelim demedik, her kapıya gittik, insanlara dokunduk, konuştuk, dertlerini dinledik, çaylarını kahvelerini içtik. Evlere davet edildik, sohbetler ettik, yani çok güzeldi zaten bunun cevabını da sandıkta verdiler. Çok mutlu olduk, kapıda da herkesi karşıladık, bir düğün havasında kapıda karşıladım herkesi, rakiplerimin mahallelisini bile karşıladım” dedi.

"Yeşil alanlar ve temizlik konusunda çalışmalarımız olacak"

İlk etapta yapacakları projeler hakkında da açıklamada bulunan Dürüktaş, “İlk etapta temizlik, ondan sonra yeşil alanların peyzajı ve çöp konteynırları ile ilgili çalışma yapmayı düşünüyoruz. İlk önce mahalleye çöp konteynırları istiyorum, üstten açmalı, hijyenik bir şekilde, ayağımızla basıp çöp atabildiğimiz çöp konteynırlarından önce bunu istiyoruz.Ondan sonra park ve yeşil alanların peyzajı ile uğraşacağız, mahalleyi güzelleştireceğiz. Temizlik işlerine önem vereceğiz, mezarlığa önem vereceğiz, ilk etapta bunları yapacağız. Diğer projeleri de 5 yıla yayacağız. 12 tane proje var onları da yapacağız inşallah” İfadelerini kullandı.

Verdikleri desteklerden dolayı mahalle sakinlerine teşekkür eden Dürüktaş, bundan sonra Yeni İmaret Mahallesi'ne kadın eli değeceğini ve örnek mahalle haline getireceklerini ifade etti.

"11 adayın içinden 3 kadına fark atarak kazandım"

Seçimi çok açık ara fark ile aldıklarını söyleyen Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nurcan Uzel, seçimlerde en çok desteği kadınlardan gördüğünü ve onlar için çok güzel projeler hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti.

11 adayın içerisinden 3 kadına fark atarak kazandığını aktaran Uzel,  "Tüm kadınlar çok destek verdi ve destekleri çok büyüktü. Coşku ile karşılandık, sonuçları biz de merak ediyorduk, beklediğimiz sonuçlardı zaten çevreye hâkimiz. Şu anda da beklediğimiz sonuçları aldığımız için çok mutluyuz. İnşallah herkes için hayırlısı olsun. Rakiplerim karşısında 3 kat fazla oy aldım” Dedi.

"Davullu-Zurnalı karşılama beni çok mutlu etti"

Mahalle sakinleri tarafından davul-zurna eşliğinde karşılandığını belirten Uzel, “Şimdiki hedeflerim bir mazbatamızı alalım, bir yerimize oturalım, aile çay bahçesi istiyoruz.  Onun hazırlıklarına başlayacağız ve bunun için belediye ile görüşmelere başlayacağız, çok lazım ve herkes aynı şeyi söylüyor. Önce aile çay bahçesi ile yönetim bürosunu toparlayıp, sonrasında geri kalan neler istediyse yapmaya çalışacağız. Akşam arkadaşlar bizi davullar ile karşıladı, çok güzel eğlendik ve bütün davullar bizim için çaldı. Güzeldi, çok mutluyduk” ifadelerine yer verdi.

"Mahalle sakinlerinin güvenini boşa çıkarmayacağım"

Mahalle sakinlerinin desteği ile seçimi kazanmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Atatürk Mahallesi Muhtarı Gülden Akman Yılmaz,  genç ve kadın olmanın verdiği avantaj ile inşallah güvenlerini boşa çıkarmayacağını ifade etti.

Seçim günü binadan hiç ayrılmadığını ve vatandaşlarla birebir sohbet ettiğini belirten Yılmaz,  “Kapıda izlenim çok güzeldi. Seçimin tek okulda olmasını çok isterdim ama iki farklı okulda oy kullanıldı ve iki tarafa gitmek zorunda kaldım. İnsanların beni daha çok görmesini isterdim. Bazı insanlar beni gördükten sonra karar verdi benim düşüncem o şekilde. Okullarda tek tek karşıladım vatandaşları ve kendimi tekrardan. tanıttım. Desteklerinizi bekliyorum dedim ve o anda insanların beni onaylaması çok güzeldi. Gözleriyle, elleriyle ve mimikleriyle her şekilde destekçilerdi. Kazandığım için çok mutluyum” ifadelerine yer verdi.

"İlk olarak kazılan yolların düzeltilmesi için gerekli çalışmayı yapacağız"

İlk olarak kazılan yolların düzeltilmesi için çalışma yapacağını belirten Yılmaz, bir de mahalledeki çamlık parkta ışıklandırma ve düzenleme yapmayı planladığını aktardı. Mahalledeki sokak hayvanlarının barınaklara alınması ve bakımlarının yapılması için gerekli kurumlarla iletişim kurarak istişare halinde olacağını söyleyen Yılmaz, vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda hareket edeceklerinin altını çizdi.

"Seçimler düğün havasında geçti"

Kentin en büyük mahallelerinden birisi olan Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı Esra Akgün Yılmaz seçimin düğün havasında geçtiğini söyledi. Destekleri için mahalle sakinlerine teşekkür eden Yılmaz, “Seçim günü misafirlerimi karşılıyor gibi hissettim. Şükrüpaşa mahallemin tüm sakinleri beni kucaklayarak karşıladılar. Ben de onları seçim günü kucaklayarak karşıladım.Hepsine destekleri için çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar. Bundan sonra mahallemizi birlikte çok daha güzel yöneteceğimize inanıyorum. Yavaş yavaş projelerimizi hayata geçireceğiz. Oy veren vermeyen herkesi ben kucaklıyorum ve çok benim için değerliler. Mahallemiz için her türlü hizmete hazırım. Bu konuda da zaten bu amacı bilerek yola çıktım” ifadelerine yer verdi.

Özellikle yaşlıların ulaşmakta zorluk çektiği hizmetleri hayata geçirmek için çalışacaklarını söyleyen Yılmaz, ayrıca muhtarlık çevresinde ödeme noktalarının da olması için gerekeni yapacaklarını ifade etti.

"İkinci kez bana güvenen mahalle sakinlerime teşekkür ederim"

Zorlu, yorucu ve yoğun bir seçim yarışını geride bıraktıklarını söyleyen Medrese Alibey Mahallesi Muhtarı Nesrin Günay, ikinci kez kendisini destekleyen mahalle sakinlerine teşekkür etti.

"İlk günkü aşk ve heyecanla çalışmaya devam edeceğiz"

İlk günkü heyecan ve kararlılıkla ile hizmet etmeye devam edeceklerini vurgulayan Günay, “Mahallemizi çok seviyoruz. Muhtarlık hepimizin muhtarlığıdır. 2019 yerel yönetim seçimlerinde Edirne Merkez ve köylerinin İlk ve tek kadın muhtarı oldum, ne güzeldir ki Medrese Alibey Mahallesi olarak tüm kadınlarımıza örnek olmuşuz, tüm Edirne’mize kadınlarımızın gücü için öncülük etmişiz, gurur duyuyorum. Şuanda YSK sonuçları gelmedi, kesin olmamakla birlikte ben dâhil 7 mahallemizde kadın muhtar olacak. Kadınlarımız güçlüdür birliktir. Herkesi tebrik ediyorum” İfadelerini kullandı.

Kocasinan Mahallesi Muhtarı Canan Koca Nuray ise kısa sürede kendilerini mahalleye tanıttıkları için çok mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.

" Kısa sürede gönüllerde yer edindim"

Evlerin kapılarını tek tek çaldıklarını belirten Nuray, “Elimden geldiğince bütün evlerin tek tek kapılarını çaldım. Herkese bir şekilde ulaşmaya çalıştım. Kendimizi ifade etmeye çalıştık. Çok şükür insanların gönlünde kısa sürede bir sevgi oluşturduğum için, gönüllerimde bir yer edinebildiğim için çok mutluyum. Seçimi de kazandığım için daha da çok mutluyum” şeklinde açıklamada bulundu.

Mahalleden gelen talep doğrultusunda hareket edeceklerini söyleyen Nuray, “Öncelikle nasıl seçim çalışması yaparken tek tek insanlara ulaşmaya çalıştıysam bununla ilgili önce bir insanlara yine teşekkür amaçlı yine ulaşmaya çalışacağım. Birinci önceliğim bu. İkincisi de elbette ki yapmak istediğimiz şeyler var ama biz öncelikle mahallemizden gelen talepler doğrultusunda hareket edeceğiz. İnşallah belediyemizle, valiliğimizle birlikte uyumlu bir şekilde mahallemiz için ne gerekiyorsa canla başla çalışacağız” dedi.

İpek Esma Çeşme