Edirne'de Esnaflar Cumhuriyetin 100. Yılına Hazır

Edirne'nin tarihi sokaklarında yer alan esnaflar, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümüne sayılı günler kala coşkulu şekilde hazırlıklara başladı. Edirne esnafı, bu özel kutlama için dükkanlarını bayraklarla süslüyor.

Edirne'de Esnaflar Cumhuriyetin 100. Yılına Hazır

Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yılını heyecanla bekleyen Edirneliler, şehrin dört bir yanında bayraklarla donatılmış dükkanlarla karşılaşıyorlar. Esnaflar dükkanlarını, Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılına ayrı bir anlam katmak için hazırlıyor.

Edirne esnafı, tarihi dükkanlarının önünü Türk bayrakları ve Cumhuriyet flamaları ile donatıyorlar.

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Edirne'nin ana caddeleri ve meydanları da bayraklar ve ışıklandırmalarla süsleniyor. 100. yıl dönümüne sayılı günler kala, şehir halkı coşkulu bir atmosfer içinde bu anlamlı kutlamalara hazırlanıyor.

Edirne'deki esnaflar, Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla kutlayacakları bu özel etkinliği, bayraklarla ve geleneksel öğelerle şehirlerinin her köşesine taşıyor.

                Cumhuriyetin 100. yılı coşkusuyla dükkanlarına Türk Bayraklar asan Saraçlar esnaflarından Yusuf Çimen, Cumhuriyetimizin 100. yılını görmenin en büyük şereflerden olduğu söyledi.
                 Çimen, “Bu yıl 100. yılını ayrı bir coşkuyla kutlayacağız. Bu vatan için fedakarlıklar yapıldı. Biz torunlar olarak atalarımızın izinden gitmeye devam edeceğiz. Bizlerde esnaf olarak elimizden geldiğince Türk Bayrakları ile dükkânlarımızı süsledik. Türkiye cumhuriyetini bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz. Bizlerde bu coşkunun birer parçası olarak Pazar günü meydanları dolduracağız.” Dedi.

Esnaflar olarak Cumhuriyet coşkusu ile çalıştıkları işhanını Türk bayrakları ile donattıklarını belirten Hatice Okay, büyük bir coşku ile Pazar gününü beklediklerini söyledi.

Okay, “İçimizde büyük bir coşku var. Dükkanımın her köşesinde Atatürk’ün resimleri var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizlere çok güzel bir ülke bıraktı. Filistin’de yaşanan savaştan dolayı içimiz burukta olsa gençlerimiz, çocuklarımız, yaşlılarımızın hepimizin içinde 100. yılımızda gururluyuz.” İfadelerini kullandı.

Saraçlar Caddesi esnaflarından Levent Çelik ise şunları ,  İşhanı olarak Cumhuriyetin 100. yılında bizlerde dükkanlarımızı Türk Bayrakları ile süsleyerek katılıyoruz. Coşkuyla hep birlikte 100. yılımızı kutlayacağız.” Şeklinde konuştu.

Cumhuriyetin ilanının 100. yılında kentin cadde ve sokakları kırmızı beyaz bayraklarla süslenmeye devam ediyor.

Doğukan Vurgun