Edirne'de eline bidonunu alan mahalle çeşmesinin yolunu tutuyor

Edirne'de günlerdir devam eden suların çamurlu akması ve yaşanan kesintiler vatandaşı canından bezdirdi. Çamurlu akan suyla banyo bile yapamayan vatandaşlar, eski dönemlerdeki gibi soluğu mahalle çeşmelerinde alıyor.

Edirne'de eline bidonunu alan mahalle çeşmesinin yolunu tutuyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Vatandaşlar, içme suyunu marketlerden temin ederken, evde kullanacağı günlük su ihtiyacını ise mahalle çeşmeleri ve camilerden karşılıyor.

Edirne'de iddiaya göre bazı bölgelerde 10, bazı bölgelerde 5 gündür suların akmaması nedeniyle vatandaşlar çözümü mahalle çeşmelerinde ve camilerde arıyor. Şükrüpaşa, Barutluk, Yancıkçışahin, Abdurrahman, Medresealibey gibi birçok mahalleye günlerdir su verilemiyor.

Edirne'de 26 Kasım tarihinden bu yana bazı mahallelerde içme suyu çamurlu akıyor, ya da su kesintileri yaşanıyor. Günlerdir sorunun çözülmesini bekleyen Edirneliler, yaşanan durum karşısında belediyeye tepki gösterdi.

Çamurlu akan suyla banyo yapamadıklarını ve bulaşık dahi yıkanmadığını belirten vatandaşlar, hastalık kapma endişesi taşıyor.

Barutluk Mahallesi sakinlerinden Orhan Akbaş, suların 10 gündür kesik olduğunu sadece belli aralıklarla çok az miktarda geldiğini belirtti. Ne yollarda ne sularda hayır olmadığını söyleyen Akbaş, yapılan hizmetlerin de seçim yatırımı olduğunu savundu.

Vatandaşlardan Selçuk Akbaş ise taşıma suyla değirmen döndürmeye çalıştıklarını aktardı.

"Mikrop içindeyiz, korona olacağız"

Çocukların banyo yapamadığını, bulaşık ve çamaşırların yıkanmadığını söyleyen Barutluk Mahallesi Sakinlerinden Meryem Demir, " Belediye Başkanı Recep Gürkan'a seslendi. “Beyefendiye söyleyin yapsın bunları yoksa biz pislikten korona olacağız.” diyerek suların kesik olmasına tepki gösterdi. Mahalle sakini Demir, ihtiyaçlarını karşılamak için hazır su kullandıklarını aktardı.

" 21. yüzyılda böyle rezillik olmaz"

'21. yüzyılda böyle rezillik olmaz' diyerek yaşanan su kesintileri ve çeşmelerden akan çamurlu suya tepki gösteren vatandaşlardan Recep Orak, " Yok dubaları kırmışlar hepsi yalan. Su geliyor bulanık geliyor. O zaman demek ki Edirne'ye su geliyor.  Arıtma tesisini biliyoruz süper bir arıtma tesisi var. neden bulanık akıyor kum çamur...Boruların içini doğru düzgün temizlemiyor çalışanlar. 5 günden beri su yok. Gelen su da simsiyah bulanık geliyor. Akan bu kirli suyla banyo bile yapamadım" dedi.

Su geldiğinde kahve akıyormuş gibi bir renk olduğunu belirten İpek Sent, 5 gündür su olmadığını ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyledi.

" Batak akıyor"

Suların batak aktığını söyleyen Gülşen Çilli, " Devamlı dışarıdan su alıyoruz. Ne çayını yapmaya, ne yemeğine koymaya hiçbir şeye kullanamıyoruz. Çamurlu akıyor. Bir bardak bile yıkayamıyorsun. Düzeltmeye çalışıyorlar. Koca çarşı çamur içinde" dedi.

HABER MERKEZİ