Edirne'de 36 Osmanlı padişahının tuğraları sergilendi

Edirne'de Uluslararası Müzeler Haftası etkinlikleri çerçevesinde Ekmekçizade Kervansarayı'nda bulunan 36 Osmanlı padişahının tuğraları sergilendi. Hüsn-i hat sanatçısı İsmet Keten'in hazırladığı tuğralar padişahların bal mumu heykellerinin yanına koyuldu.

Edirne'de 36 Osmanlı padişahının tuğraları sergilendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Uluslararası Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne’de programlar düzenleniyor. Ekmekçizade Kervansarayı’nda bulunan 36 Osmanlı padişahının tuğrası müzeler haftası kapsamında sergilendi.

Hüsn-i hat tekniği ile yapılan tuğralar padişahların heykellerinin yanına koyuldu. Müzeye özel olarak hazırlanan padişah tuğraları 28 Mayıs Pazar’a kadar ziyarete açık olacak.

Sergide konuşan İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk, 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü’nün dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla uluslararası müze konseyi tarafından her yıl kutlandığını anımsattı.

Bu yıl kentte bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerde ve diğer kurumlara bağlı müzelerle birlikte bir dizi etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyleyen Soytürk, “Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığımızın belirlediği tema “Sürdürülebilirlik ve Refah” malumunuz Kültür ve Turizm Bakanlığımız 18 Mayıs Uluslararası Müze gününde bakanlığa bağlı tüm müzeleri 18 Mayıs Perşembe günü saat 23.00’a kadar ücretsiz olarak gezebilecekler. İlimizde bulunan yerli ve yabancı misafirlerimize şimdiden bu müjdeyi iletiyoruz. Bugün burada Edirne Valiliği, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı müzesinde tarihte kurulmuş Türk Devletleri ve Osmanlı padişahlarının bulunduğu alandayız. Bugün burada Hüsn-i Hat sanatçısı İsmet Keten hocamızın hazırladığı Osmanlı Padişahları Tuğra sergisi açılışını yapacağız.” Dedi.

Sergide birbirinden kıymetli padişahların kendi tuğralarının İsmet Keten tarafından hazırlanarak Ekmekçizade Kervansarayı’na has bir uygulama gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Soytürk, serginin 28 Mayıs Pazar’a kadar açık olacağını anlattı.

Soytürk, müzeye gelen ziyaretçilerin hem müzeyi hem de tuğraları da görme fırsatı bulacağını söyledi ve şunları kaydetti:

“Burada 36 padişahın kendilerine ait tuğraları var. Hüsn-i Hat sanatçımız İsmet Keten tarafından müzemiz için yapıldı.”