Edirne'de 2023 yılında bin 906 kişiye temel ilk yardım eğitimi verildi

Türkiye genelinde valilikler bünyesinde açılan ilk ve tek merkez olma özelliğini de taşıyan Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi (İYEMER) tarafından 2023 yılında bin 906 kişiye temel ilkyardım, 2 bin 300 kişiye köylerde eğitim seminerleri verildi. 430 kişi ise aldığı eğitimler sonrası Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı ilkyardımcı olarak yetişti.

Edirne'de 2023 yılında bin 906 kişiye temel ilk yardım eğitimi verildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Özellikle 6 Şubat tarihinde yaşanan depremlerin ardından başvurularda ciddi bir artış olduğunu söyleyen İlkyardım Eğitmeni Ayten Sünnetçiler, ilkyardımın önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

2023 yılında ise totalin dışında bin 906 kişiye ilkyardım eğitimleri verdiklerini belirten Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi Müdürü Ayten Ülgü Sünnetçiler,  2 bin 300 kişiye köylerde eğitim seminerleri verdiklerini ve aynı zamanda 430 kişiyi de ilkyardımcı olarak yetiştirdiklerini söyledi.

Edirne Valiliği İlkyardım Eğitim Merkezi görevlileri tarafından ücretsiz olarak gönüllülere temel ilkyardım eğitimi veriliyor. Deprem gibi doğal afetler ve ani olaylarda ambulans gelene kadarki süreçte  yapılan ilkyardım müdahalesi birçok insanın hayatını kurtarmada büyük önem taşıyor.

Köy köy, ilçe ilçe dolaşarak vatandaşlara ilk yardımı uygulamalı olarak anlatmaya devam eden Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi (İYEMER) görevlileri,kursa katılanlara temel ilkyardım eğitimlerinin yanı sıra olası doğal afetlerde de yapılması gerekenleri anlatıyor.

2019 yılının Ekim ayından bu yana ilkyardım eğitimi verdiklerini söyleyen Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi Müdürü Ayten Ülgü Sünnetçiler, toplumun bilgi ve becerilerini geliştirmenin yanı sıra uygulanabilecek eğitimlerle de  ilkyardımcı olmalarına katkı sağladıklarını belirtti.

 Temel ilkyardım eğitimleri, güncelleme eğitimleri, temel yaşam desteği, otomatik şok cihazı eğitimi ve ilkyardım farkındalık eğitim seminerleri il ilçe ve tüm köylerde olmak üzere her noktaya taşıyacak çalışmalar yaptıklarını aktaran Sünnetçiler, Merkezde de temel ilkyardım eğitimleri vererek toplumda yetkili ilkyardımcılar yetiştirdiklerini söyledi.

"2019'dan bu yana bin 600 sertifikalı-belgeli ilkyardımcı yetiştirdik"

2019'un Ekim ayından bu yana sertifikalı belgeli bin 600 ilkyardımcı yetiştirdiklerini, 7 bin 570 kişiyi ise ilkyardımla tanıştırdıklarını ifade eden Sünnetçiler, okullarda, kurumlarda ve sivil toplum kuruluşları gibi yerlerde 3'er saatlik farkındalık eğitim seminerleri ile acil durumlarda hastanın yaşamda kalabilmesini sağlayacak kadar bilgi edinmelerini sağladıklarını vurguladı.

İlkyardım eğitim merkezinde 3 günlük eğitim verdiklerini aktaran Sünnetçiler, bu eğitimler sonucu başarılı olanların 3 yıl geçerli olmak üzere Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaya sahip olduğunu belirtti.

3 yılın sonunda ilkyardımcı olarak kalmaya devam etmek isteyenlerin 1 günlük güncelleme eğitimi ile belgeleri yenilenip sürelerini uzatabildiğini ifade eden Sünnetçiler, eğitimlerin ücretsiz olarak verildiğini ve eğitim almak isteyen halktan bir bireyin bu eğitimi alabileceğini söyledi.

"6 Şubat'tan sonra insanlar ilkyardımın öneminin farkına vardı"

6 Şubat depreminden sonra insanların ilkyardımın öneminin farkın vardığını ve o tarihten sonra daha fazla talep olduğunu aktaran Sünnetçiler, iki eğitmen olarak her hafta aralıksız olarak 3 gün boyunca eğitim vermeye devam ettiklerini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen kariyer fuarında bin öğrencinin ilk yardım eğitimi almak için talep formu doldurduğunu vurgulayan Sünnetçiler,  "Bu zamana kadar bir sürü acil durum yaşadık. 2020 yılında pandemi yaşadık. Bu süreçte de biz maske ve hijyen kuralları çerçevesinde eğitimlerimize ara vermeden devam ettik. En yüksek ilkyardımcıyı o yıl yetiştirdik. Yaklaşık 470 ilkyardımcı yetiştirdik. 2023 yılında ise totalin dışında bin 906 kişiye ilkyardım eğitimleri verdik. 2 bin 300 kişiye köylerde eğitim seminerleri verdik ve aynı zamanda 430 kişiyi de ilkyardımcı olarak yetiştirdik" ifadelerine yer verdi.

Eğitimlerin aralıksız olarak devam ettiğini söyleyen Sünnetçiler, İlkyardımın ne kadar değerli olduğunun bir olay yaşadıktan sonra değil, öncesinde koruyucu önlemler alarak ve sağlık ekipleri gelene kadar öğrenilen bilgi ve becerileri uygulayarak görülebileceğine değindi.

"Çaresizce beklemek yerine hastayı hayatta tutabilmenin temelini öğrendim"

İlkyardım eğitimlerine katılan üniversite öğrencisi Sude Küçük, aldığı eğitimlerde herhangi bir acil durumda ambulans gelene kadar çaresizce beklemek yerine hastayı hayatta tutabilmenin temel koşullarını öğrendiğini ve bir durumla karşılaştığında yardım edebilecek düzeye geldiğini söyledi.

"Toplumun birçok kesimi bu konuda bilinçsiz"

Toplumun birçok kesiminin ilkyardım konusunda bilinçsiz olduğunu söyleyen ve İlkyardım eğitimine katılan Furkan Ünüvar, bu konuda eğitimlerin önemli olduğunu ve herkesin gönüllü olarak bu eğitimlere katılmasını istediğini belirtti.

" Depremlerden sonra ilkyardımın önemi daha iyi anlaşıldı"

6 Şubat'ta yaşanan depremlerde birçok insanın ilkyardım konusunda bilinçsiz olduğunu ve bu yüzden kayıpların çok olduğunu söyleyen Gürkan Kılınç,  ilkyardımın önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve eğitim almak için bu merkeze geldiklerini belirtti.

"Yaşadığım olay sonrası eğitim almak istedim"

Daha önce geçirdiği trafik kazasında insanların bilinçsizce kendisine müdahale etmesinden olumsuz etkilendiğini söyleyen Hamit Akbaba, yaşadığı olay sonrası ilkyardımın öneminin bir kez daha anladığını ve bu eğitime katıldığını ifade etti.

Özlem Ceylan