Edirne'de 200'e yakın tarihi konak restore edilerek turizme kazandırılacak

Edirne Valisi Yunus Sezer, kentte bulunan 200'e yakın tarihi konağın ihya ve restorasyon sürecinin başlayacağını duyurdu.

Edirne'de 200'e yakın tarihi konak restore edilerek turizme kazandırılacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Vali Yunus Sezer İlhan Koman Konağı'nın restorasyon sürecini inceledi. İnceleme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Sezer, kısa sürede İlhan Koman Konağı'nın restorasyonunun tamamlanacağını söyledi.

Edirne’de çok sayıda tarihi konak olduğunu belirten Sezer, “Tarihi yapıları bakımından dünyada sayılı illerden bir tanesi. Dolayısıyla burada ihya edilecek, turizme kazandırılacak çok sayıda yapımız var. Burada bir süreç başlamış durumda. Saraçlar Caddesi'nde belediyemizle de protokol yapılmış. Oranın projesi tamamlandı. Kaleiçi'yle ilgili de yine çalışmalar devam ediyor. Çevre Şehircilik Bakanlığımız her boyutuyla çalıştılar. Kaleiçi’nde ve diğer noktalarda özel şahıslarda veya kamuda olan konakların ihyasıyla ilgili de yine çalışmalar devam ediyor. Aldığımız kararlar şudur. Bugünden itibaren 27 tarihi konağımızın restorasyonuyla ilgili çalışmalara başlayacağız. Önümüzdeki yıl sonu itibariyle de bunların birçoğunu tamamlamak istiyoruz.” Dedi.

Sezer, proje çalışmalarının devam ettiğini, bazı projelerin sonlandığını ve kuruldan onay alan projelerinde olduğunu aktardı.

İlk etapta restore edilecek 27 konağın şehrin farklı yerlerinde olduğunu dile getiren Sezer, konakların çoğunlukla Kaleiçi semtinde olduğuna değindi.

Sezer, çalışmaların devamında Kaleiçi semtini turizm noktası yapmayı umut ettiklerini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Bunun altyapı işlerinizde yapıyoruz. Bir taraftan konak sahipleriyle görüşmeler yapıyoruz. Bir taraftan Çevre Şehircilik Bakanlığımız da görüşüyoruz. Burada nasıl çalışmalar yapılabilir diye onun arayışı içerisindeyiz. Bir taraftan da Kültür Bakanlığımızla bu çalışmaları beraber yürütüyoruz. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim yani burada bir karar alınmış durumda.  Bu konaklarla ilgili olarak özel konak şahitlerimizle bir araya geldik. Biz özel konaklarla ilgili olarak yapılacak çalışmalarda bütün proje çalışmalarını ve yapım aşamasını valilik olarak üstlenmeyi kendilerine taahhüt ettik. Burada yaklaşık 200’e yakın il genelinde benzer yapı var. Kendi konaklarıyla ilgili restorasyon çalışması yapacak olan bütün konak sahiplerine biz proje desteği vereceğiz. Kuruldan geçireceğiz ve kendilerini inşaata başlayacak seviyeye getireceğiz. Gelen turistler de genelde bu tür tarihi yapıları, konakları tercih ediyorlar. Hem konaklama hem de satış noktaları konusunda buraları değerlendirmek istiyoruz. Bunun da şu ana kadar altyapı çalışmasını yaptık. Bu 3 aylık süreç içerisinde görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Hem bakanlıklarla görüşmelerimizi hem kendi içimizdeki görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Bundan sonra da icraata yönelik adımlar atıyoruz.”

Doğukan Vurgun