Dünya Gümrük Günü düzenlenen törenle kutlandı

26 Ocak 'Dünya Gümrük Günü' Edirne'de düzenlenen törenle kutlandı.

Dünya Gümrük Günü düzenlenen törenle kutlandı

Edirne’de Dünya Gümrük Günü etkinlikleri çerçevesinde Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan tören Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Düzenlenen törene Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık, Kapıkule GTİ işletme Müdürü Ertuğrul Irkıçatal, ve gümrük muhafaza personeli katıldı.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin 1953 yılında kurucu üye olarak katıldığı gümrük  işbirliği konseyinin 1994'ten bu yana dünya gümrük örgütü çatısı altında faaliyet gösterdiğini söyleyen Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık, "Bu yapı dünya ticaretinin yüzde 98'ini temsil eden 184 üye ülke gümrük idaresini bir araya getirirken, bu yönü ile gümrük uygulamaları açısından küresel yönü ile temel ilke ve kuralları belirliyor. Dünya Gümrük örgütü tarafından 2023 yılı teması gelecek nesli yetiştirmek gümrüklerde bilgi paylaşımını ve profesyonel gururu teşvik etmek olarak belirlendi. Belirlenen tema kapsamı gümrük idaresinde insan kaynağı açığını kapatmak, yetkin, işini iyi yapan, etik değerlere bağlı ve tedarik zincirine bağlı tüm aktörlerle bilgi paylaşımı yapan gelecek neslin yetiştirilmesini öngörüyor" ifadelerine yer verdi.

 "Toplam 884 milyon 41 bin 40 TL'lik kaçak eşya yakalaması yapıldı"

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ve bağlantı idarelerinde insan kaynağı ve teknoloji imkanlarını geliştirerek mümkün olan en güvenli ve en hızlı şekilde hizmet sunabilmek için tüm gayretiyle çalıştıklarını söyleyen Kınık, "Bölge müdürlüğümüze bağlı idarelerimizde toplam 2022 yılında 1 milyon 638 bin 356 tır aracı, 3 milyon 336 bin 291 yolcu aracı ve 13 milyon 692 bin 627 yolcunun gümrük işlemleri gerçekleştirilmiştir. Önceki yıllara göre işlem gören tır sayısında yüzde 15, araç sayısında yüzde 69, yolcu sayısında yüzde 71 artış gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 2022 yılında 276 olayda 356 milyon 221 bin 786 TL ticari eşya, 48 olayda 527 milyon 819 bin 253 TL'lik uyuşturucu olmak üzere toplam 884 milyon 41 bin 40 TL'lik kaçak eşya yakalaması yapılmıştır. Yaptıkları titiz çalışmalarla gümrük kapımızı dünya standartlarının üstüne taşıyan tüm gümrük camiasının gümrük gününü kutluyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık ve beraberindeki heyet, buradaki törenin ardından 'Dünya Gümrük Günü' etkinlikleri çerçevesinde Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık'ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Vali Kırbıyık, gümrük çalışanlarının gününü kutladı.

Özlem Ceylan