Dünya Çiftçiler Günü törenle kutlandı

Edirne'de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Dünya Çiftçiler Günü törenle kutlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Ziraat Odası Başkanvekili Olcay Tosun'un çelenk sunmasıyla başladı. Bando eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Edirne Ziraat Odası Genel Sekreteri Cengiz Küçükduvan yaptı.

Tarımın ve gıdanın, savunma sanayisi kadar önemli olduğu bir dönemin yaşandığına dikkat çeken Ziraat Odası Genel Sekreteri Cengiz Küçükduvan,Türkiye'nin gıdada kendi kendine yeterli olabilmesi için üretimin sürmesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıllarda Covid-19, bugün dünyanın farklı bölgelerinde savaşlar ve iklim krizi ile hedeflenen üretimlerin gerçekleşememesi gibi olayların etkilediği tek noktanın gıda olduğunu söyleyen   Küçükduvan, "Pandemide ve Ukrayna Rusya savaşında çeşitli yaptırımlar ile bunları yaşayarak hep birlikte gördük. Marketlerde uzun kuyruklar oluştu, aradığınız ürünü bulamadık ve bulduğumuzda da yüksek fiyat etiketleriyle karşılaştık. Her ülke kendi tarımsal ürününü kendine sakladı ve dışarıya satmadı. İşte bunları ülkemizde tekrar yaşamamak için bizim çok güçlü silahlarımız var, geniş coğrafyamız, verimli topraklarımız ve üretmeye sevdalı çiftçilerimiz" ifadelerine yer verdi.

Tarım sektöründe yapısal sorunların çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Küçükduvan, "Üretim girdilerinin fiyatlarının azaltılması, ilaçta KDV düşmeli ve çiftçinin aldığı mazotta ödediği KDV ve ÖTV kalemleri için çalışma yapılmalıdır. Kırsal kesimde kalkınma potansiyelinin açığa çıkarılmasına yönelik genç çiftçiliğin ve kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi gibi politikalar daha çok ortaya çıkarılmalıdır. Alım fiyatları ve destekleme ödemeleri sezon öncesinden belirlenmelidir" dedi.

Bölgede geçtiğimiz yıl ciddi bir kuraklık yaşandığını ve ayçiçeği üretiminde önemli düşüşler yaşandığını hatırlatan Küçükduvan, Bundan sonraki yıllarda yaşanacak kuraklık zararının önlenmesi için 2024 yılından itibaren buğdayda olduğu gibi ayçiçeğinde de köy bazlı kuraklık verim sigortasının TARSIM kapsamına alınarak çiftçinin gelir kaybının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca geçen yıl bölgede yaşanan kuraklık sonucu ayçiçeğinde tonda verilen bin lira desteğin bin 500 TL'ye çıkarılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tarım Bakanlığı'na teşekkür eden Küçükduvan, 2024 sezonunda verilecek bu desteğin en azından 4 bin TL/ton seviyesine çıkarılması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Hayvancılığın büyümesi için desteklerin acilen artırılması ve süt fiyatlarının yükseltilmesi gerektiğini belirten Küçükduvan, hayvancılıkla uğraşan küçük aile işletmelerinin desteklenerek kırsal nüfusun yerinde tutulması,  et ve süt ürünleriyle ilgili entegre tesislerin kurulması için çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğine değindi.

Küçükduvan, Tarlasında, bahçesinde, gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden çalışan, ailesine, evine ve ülkesine üretimle destek olan başta kadın çiftçiler olmak üzere tüm değerli çiftçilerin Dünya Çiftçiler Günü'nü kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Düzenlenen törene Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, İl Genel Meclisi üyeleri, AK Parti Edirne İl Başkan Yardımcısı Rasim Özgün, AK Parti Edirne Merkezi İlçe Başkanı Engin Makak ile çiftçiler katıldı.

Doğukan Vurgun