Dr. Ersin Arslan vefatının 12. yıldönümünde unutulmadı

​​​​​​​Edirne'de Tabip Odası tarafından Göğüs Cerrahı Dr. Ersin Arslan'ın görev başında kalbinden bıçaklanarak öldürülüşünün 12. yıl dönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi.

Dr. Ersin Arslan vefatının 12. yıldönümünde unutulmadı

Edirne'de Tabip Odası tarafından Göğüs Cerrahı Dr. Ersin Arslan’ın görev başında kalbinden bıçaklanarak öldürülüşünün 12. yıl dönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi.

2012 yılında göğsünden ve karnından aldığı bıçak darbeleri sonrası hayatını kaybeden Gaziantep'te görevli Göğüs Cerrahı Uzmanı Dr. Ersin Arslan vefatının 12. yıldönümünde unutulmadı. Edirne Tabip Odası'nda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamayı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Seher Çimen Özgen okudu.

Uzun yıllardır sağlıkta şiddet vakasına rastlanmayan Edirne'de son 4 ayda iki ayrı sağlıkta şiddet davası görüldüğünü söyleyen Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Seher Çimen Özgen, Sonuncusunun, görevi başında canice saldırıya uğrayan yirmili yaşlarında genç bir kadın, bir asistan hekim olduğunu hatırlattı.

Geçen ay ikinci duruşması görülen  davada  saldırganın, tutuksuz yargılanmak üzere salındığını aktaran  Dr. Özgen,saldırganın, sosyal medya üzerinden kendisine tehdit mesajları atmaya ve şiddet uygulamaya devam ettiğini ve yapılan itirazlar sonucu tekrardan tutuklandığını ifade etti.

Hekimlerin her gün 100’den fazla şiddet vakasıyla karşılaştığını belirten Dr. Özgen, Hekimlerin yüzde 87’sinin hasta ya da yakını tarafından en az bir kere şiddete uğradığını söyledi.

Yüzde 59’unun sadece son bir yıl içinde şiddete uğradığını ifade eden Dr. Özgen,  yüzde 91’inin ise güvenli bir çalışma ortamına sahip olmadığının düşünüldüğünü aktardı.

Etkili, caydırıcı bir sağlıkta şiddet yasasının çıkmasını istediklerini söyleyen Dr. Özgen,  "Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir. Sadece 2023 yılında yurt dışında hekimlik yapmak için iyi hal belgesi başvurusu yapan hekim sayısı 3025'tir ve bu sayı her yıl artmaktadır. Özellikle Avrupa ülkeleri yetişmiş insan kalitemizin farkındadır ve artık belli ülkelerde doktorlar için dil şartı bile aranmamaktadır. Bizler, üzgünüz ve öfkeliyiz! Artık hekimlerin ve sağlık çalışanlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmadı. Sizleri, bu mücadeleyi birlikte vermeye çağırıyoruz. Mücadelemiz yitirdiğimiz meslektaşlarımız içindir. Mücadelemiz kendimiz içindir, hayatta kalmak ve mesleğimizi huzurla yapabilmek içindir. Mücadelemiz tüm vatandaşlarımızın sağlık hakkı içindir" ifadelerine yer verdi.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Türkiye’deki hekim göçü sayısının fazla olmasına dikkat çekti. 17 Nisan tarihinin sağlık camiası açısından kara tarihlerden bir tanesi olduğunu aktaran Altun, Türk Tabipler Birliği tarafından 2016 yılından beri 17 Nisan tarihinin 'sağlıkta şiddetle mücadele günü' olarak belirlendiğini ve bu tarihte her yıl basın açıklamasıyla bu konuya dikkat çekildiğini ifade etti.

Düzenlenen toplantıya Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Edirne Tabip Odası temsilcileri, Genel Sağlık İş temsilcileri, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Edirne Diş Hekimleri Odası başkanı katıldı.

İpek Esma Çeşme