Dikkat! Kavurucu sıcaklar telefonları da etkiliyor!

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi insanları olduğu kadar teknolojik aletleri de olumsuz etkiliyor. Cep telefonlarının sıcaklardan korunması için vatandaşlara uyarıda bulunan telekomünikasyoncu Ziver Akoğlan, araç içinde, deniz kenarında şezlong üzerinde ve powerbankta takılı bırakılan cep telefonlarının ısınarak riske uğradığını söyledi.

Dikkat! Kavurucu sıcaklar telefonları da etkiliyor!

Aşırı sıcaklar sadece insanları ve sokak hayvanlarını etkilemiyor. Teknolojik aletler ve telefonlar da aşırı sıcaklara bağlı fazla ısınarak kendini kapatabiliyor. Telekomünikasyoncu Ziver Akoğlan,telefonları sıcak havadan korunması gerektiğini belirterek açıklamalarda bulundu.

Aşırı sıcaklara bağlı ısınan telefonların 15 dakika buzdolabında beklemesi sonrası kendine geleceğini söyleyen telekomünikasyoncu Ziver Akoğlan, "Soğuk telefon arıza yapmaz. Sıcak telefon arıza yapar çünkü içindeki o binlerce parça ısıtılarak lehimle donduğu için o lehimin belli bir ısınma derecesi var. Yumuşuyor, gevşiyor, hafif bir darbede parçalanan yer değiştiriyor, kısa devre yapıyor. Çok basit bir kısa devre telefonun ölümüne sebep oluyor" dedi.

" Sıcak havalarda güneş altında bırakmayın!"

Telefonun kullanıcısı tarafından özenle korunması gerektiğine dikkat çeken Akoğlan, telefonun sıcak altında güneşte bırakılmaması gerektiğine değindi. Telefonun sıcak havalarda güneşe maruz bırakılmaması ve özellikle deniz kenarına gidildiğinde açıkta bırakılmaması gerektiğine vurgu yapan Akoğlan, "Deniz kenarında, denize giriyor vatandaş koyuyor şeyin üstüne, şezlongun altına bile koymuyor. Denize giriyor acele, orada o güneş direkt geldiği zaman içinde 65-70 derecelere çıkan bir sıcaklık oluşturuyor. Ya da bir başka durum telefonu cebinde unutup denize giriyorlar. Deniz suyu aynı idrar gibi, amonyak ve tuz o kanalları yakıyor. metal işlenmiş, bakır kanalları. Dolayısıyla bunların temizlenmesi falan çok zor. Ya o anda 10 telefondan 2-3 tanesi kurtulabiliyor, çok tatlı suyun içinde yıkanmak gerekiyor. Ama şu anda telefonlardaki izolasyonlar dolayı yıkamak da yetmiyor. Eski telefonlar çok iyiydi, suya sokuyorsun, komple suyun içine koyuyorsun torbada, su her yerine gidiyordu. O deniz suyunu veya tuzlu suyunu, idrar suyunu alıyordu. Şimdi yıkasan da içine gitmiyor ki sıvı. Deniz suyu gitmiş, onu almak için senin 2-3 gün durması lazım, orada zaten telefonun çöpe gitmesine sebep oluyor" ifadelerine yer verdi.

"Sosyal medya uygulamaları ile işlemci ısınması yaşanıyor"

Akıllı telefonların artık sosyal medya uygulamaları ile işlemci ısınması yaşadığı, bunun yanında güneş ısısı ile telefonların risk altında büyük hasarlar oluşturabileceğini dile getiren Akoğlan, “Cep telefonları teknik tarifnamelerinde hepsinin ısıları yazar. Eksi 30 derece, artı 40- 65 arası diye yazar. Bu kesinlikle güneşin altında duracak diye de bir şey değil. Sıcak ortam illa güneş altında olmaz. Sıcak yerlerde çalışanlar kaynak atölyeleri, sıcak ekmek fırınları, bunlar da direkt ısıyla telefonu etkileyebilen şeyler. Yani ekmek fırınında adam fırının yanına koymuştur fırıncı, oradaki ısı bile normal telefonun arzu ettiği ısının üzerindedir. Telefonlarda şey var. Ve artık telefonlarda işlemciyi çok kullanıyoruz. Neyle, WhatsApp Twitter, Instagram. Bu gibi sosyal medyalar devamlı açık halde. Açık halde olmaları telefonu hep aktif halde tutuyor. Şebekeyle irtibat halinde. Veya internetle aktif halde oluyor. Aktif halde olmaları işlemciyi devamlı kullanır halde tutuyor. İşlemciler yetersiz, zayıf, kapasitesi düşükse zorluyor bu sefer, ısınmaya başlıyor" şeklinde konuştu.

Kuryelerin telefonlarını ceplerine koyduktan sonra fermuarı çekmeyi unuttuğunu ve birçok sorunla karşılaştığını aktaran Akoğlan, telefonu cebine koymaktan ziyade boynuna asılan kılıflardan alıp kablosuz kulaklıkla kullanmalarını tavsiye etti.

"Arızaların %80'i işlemcilerden ve tamir edilemiyor"

İşlemcilerin aşırı ısınmasından kaynaklı birçok teknolojik cihazın tamir bile edilemediğini dile getiren Akoğlan, ana kartın ısınmasına müsaade edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Özlem Ceylan