'Depremi fırsat bilip fiyatlara zam yapanlar insan olabilir mi?'

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve Türkiye'yi derin yasa boğan yıkıcı depremlerin ardından Türk Milleti'nin çok güzel bir sınav verdiğini belirterek, yazılı açıklamada bulundu. Depremi fırsat bilip otobüs bilet fiyatlarına, ekmeğe, suya, çaya, çorbaya, yemeğe, nakliyata, ev kiralarına zam yapanlar olduğunu belirten Tercan, bunu yapanların insan olmadığına vurgu yaptı.

'Depremi fırsat bilip fiyatlara zam yapanlar insan olabilir mi?'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Şeytana ruhunu satanlar, insan olabilir mi?

Yaşanan deprem felaketinden sonra Türk milletinin çok güzel bir sınav verdiğini söyleyen MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, "Erdem ve fazilet ölçüsünde dayanışma ve yardımlaşma özelliğini depremzedeler için seferber etti. Depremin üzerinden iki hafta geçti hâlâ deprem bölgesine yardımlar devam ediyor.  Sadece Türkiye sınırları içinde değil, Türk dünyasındaki soydaşlarımız, yurt dışında yaşayan Türkler depremin acılarını dindirmek, yaralarını sarmak için harıl harıl yardımları organize edip Türkiye’ye gönderiyor. Türk milletinin genetik özelliği zaten bu dayanışma ve yardımlaşmayı doğal kılmaktadır. Üç kıtada asırlardır mazlumun koruyucusu olmuş bir milletin evladı olmak zaten bu erdem ve fazilet ışığında davranmayı gerektiriyor. Türk milletinin genetik özelliği bunlarken, geneli bu hasletleri korurken bazen içimizdeki çürük karakterlere de rastlıyoruz. Bunlar deprem felaketinden sonra yine kendilerini göstermişlerdir. İnsanlar enkaz altında canının derdiyle uğraşırken, deprem bölgelerinde yağma ve hırsızlık olaylarına karışanlar" ifadelerine yer verdi.

"Depremi fırsat bilip fiyatlara zam yapanlar insan olabilir mi?"

Depremi fırsat bilip otobüs bilet fiyatlarına, ekmeğe, suya, çaya, çorbaya, yemeğe, nakliyata, ev kiralarına zam yapanlar olduğunu aktaran Tercan, "Bunlar insan olabilir mi? İnsan olmanın şartı fiziken insan olmak değildir. İnsan görünenler, insanlığı bilirse kıymetlidir. Vicdanı, merhameti olmayan insan olabilir mi? 350 TL’lik otobüs bileti fiyatını 650’ye çıkaran insan olabilir mi? 5-10 TL’lik bisküviyi 40 TL’ye çıkaran insan olabilir mi? 6 bin TL’lik nakliye ücretini 20-50 bin arasında fiyata getiren insan olabilir mi? 5 TL’lik ekmeği 15 TL yapan insan olabilir mi? 5 bin TL olan ev kirasını 10 bin TL yapan insan olabilir mi? 60-70 TL olan çorbayı 80-240 TL arasındaki fiyata satan insan olabilir mi?" şeklinde açıklamada bulundu.

"Onların bu açgözlülüğü kendilerine ödül olarak dönmemelidir"

Türk milletinin büyük bir dayanışma içinde bulunduğu böylesi bir dönemde, depremi fırsat bilip depremzedelerin ihtiyaçlarına zam yapanların insan olmadığını vurgulayan Tercan, "Ölümün, yaralının ve acının olduğu yerde tek derdi para kazanmak olanlar inanın insan değil, olsa olsa ruhunu şeytana satanlardır. Çok para kazanmak uğruna demirden, çimentodan çalan müteahhitlerin insanların hayatını, canını aldığı yetmiyor gibi geride kalanlara da bu ruhunu şeytana satanlar zam yaparak zulüm ediyor. Depremzedelerin muhtaçlığını ve mecburiyetini fırsat görmek, bu yolla zenginleşmeye çalışmak gerçekten çok iğrenç bir hâldir. Bu ruhunu şeytana satanlara devlet en ağır cezaları vermelidir. Çünkü bu vicdansız, merhametsiz adamların bu toplum üzerinden para kazanmasına fırsat vermek onlara ödül olmaktadır. Onların bu açgözlülüğü kendilerine ödül olarak dönmemelidir. Devlet, insanlık dışına çıkanların kulağını çeken bir organizasyon ise, gereğini yapmalı" ifadelerini kullandı.

"Allah, Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozmasın"

Türk milletinin dayanışma ve yardımlaşma erdemini, faziletini lekeleyenlerin bu toplumda barınmaması gerektiğini ifade eden Tercan, "Türk milletine yakışan davranış içinde olanlar her zorluğu aşmamızın temel gücü olacaktır. Fırsatçılar para için her değerini satacak olanlardan oluştuğu için, onların varlığı ülke için yükten başka bir şey değildir. İnsan olmanın şartı fiziken insan olmak değildir. İnsan görünenler, insanlığı bilirse kıymetlidir. Vicdanı, merhameti olmayan insan olabilir mi? Varlığı bir şey kazandırmayanın, yokluğu bir şey kaybettirmez. Kork Allah'tan korkmayandan... Ölümlerin en şereflisi, şehitlerin ölümüdür... Amellerin en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Başkalarını üzerek ilerlemeyi düşünmek, çok kötü bir seçenektir. Hayat kimsenin ağlayarak kaybettiğini bir başkasına gülerek kazandırmıyor. Hayat, er ya da geç insanın başkasına yaşattığı şeyleri kendisine de yaşatıyor. Allah, Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozmasın. Ruhunu Şeytana satanlardan ve Fırsatçılardan bu toplumu korusun. Devletimiz ve vatanımız var olsun, milletimiz sağ olsun. Yaraları hep birlikte saracağız. Allah yar ve yardımcımız olsun" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Haber Merkezi