DAVUL ZURNA EKİBİNDEN 661'NCİ TARİHİ KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ'NE DAVET

661'nciTarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde  görev yapacak 41 kişilik davul-zurna ekibi geleneksel kıyafetlerini giyerek 661'ncisi gerçekleştirilecekYağlı Güreşler için davetlere başladı.

DAVUL ZURNA EKİBİNDEN 661'NCİ TARİHİ KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ'NE DAVET
TAKİP ET Google News ile Takip Et

661'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri heyecanı başladı. Pehlivanlar 01 Temmuz Cuma günü Sarayiçi Er Meydanı'nda çayıra çıkacak.Davul Zurna EkibininŞefi Fahrettin Zurnacı yönetiminde davul ve zurna çalınarak, şehrin sokaklarında esnaf ziyaretleri gerçekleştirildi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret ederek davetlere başlayan Kırkpınar davul zurna ekibi, geleneksel bahşişini aldı.

Şef eşliğinde 20 davulcu ve 20 zurnacıdan oluşan ekip, cadde ve sokakları dolaşarak, esnaflar ile vatandaşları 01-03 Temmuz tarihleri arasındaSarayiçi Er Meydanı’nda yapılacak olan yağlı güreşlere davet etti. Esnaflardan bahşiş toplayan davul zurna ekibi yerli ve yabancı vatandaşlar tarafından da büyük ilgi gördü.

Uzun bir aradan sonra Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine eskisi gibi devam edildiğini söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Kırkpınar'a davet haftası başladı. 01 Temmuz Cuma günü geleneklerinde olduğu gibi yağlı güreşlerimiz başlayacak. 03 Temmuz Pazar Günü sona erecek. 661.'si gerçekleştirilecek olan güreşlerin hayırlı olmasını diliyorum. Güreş alanımızda bir sorun yok. Tüm hazırlıklar yapıldı. Bu yıl yaklaşık 2 bin 500 pehlivan bekliyoruz. 110 hakem görev 9 da cazgır görev alacak. Hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Edirne'nin düğünü ve bayramının başladığını söyleyen Davul-Zurna ekibinden Fahrettin Zurnacı,661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne ulaştıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.

"Tarihi davulcularımızla karşılaştık"

Hollanda'da yaşayan ve memleketine giderken şehir merkezindeki tarihi noktaları dolaşan Mustafa Polat,"İzin zamanımız başladı. Tüm gurbetçiler izne geliyor. Biz de Kurban Bayramı vesilesiyle erken gelenlerdeniz. İslam alemi ve Osmanlı için önemli şehirlerden olan Edirne'de Selimiye Camii'ni görmeden gitmek olmaz dedik. Burada da tarihi davulcularımızla karşılaştık. Güreşler başlıyor. Gurbetçilere ben direk memleketlerine gitmeden önce Selimiye Camii'ni ve Edirne'deki güzellikleri görmeden gitmemelerini tavsiye ediyorum. Her gurbetçi buradaki ortamı gördüğünde geçmişi hatırlar. Geçmişimizi çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor onun için buraları es geçemeyelim" dedi.

Selimiye Meydanı'nda çeşitli ezgilerle vatandaşları Kırkpınar’a davet eden davul-zurna ekibi, yerli ve yabancı turistler tarafından da ilgiyle izlendi. Davul-Zurna ekibini fotoğraflayan turistler, hayranlığını gizleyemedi.

Hollanda'dan gelen gurbetçi arkadaşı Mustafa Polat ile birlikte Edirne'ye gelen Senegalli EddieDisgnedavul-zurnanın çaldığı ritimlere eşlik ederek video çekti.

Türkiye'ye ilk kez geldiğini ve çok sevdiğini söyleyen EddieDisgne,"Davul ve zurnanın ritmini çok sevdim. Ayasofya Camisi'ni görmek ve yağlı güreşleri izlemek istiyorum. Gençliğimde ben de davulcuydum. Yağlı güreşleri televizyondan daha önce izlemiştim. Ama şimdi canlı olarak izlemek istiyorum. Ülkem Senegal'de de güreşler düzenleniyor ama yağlı güreş daha güzel. Türkler daha güçlü ve kendileriyle gurur duyuyorlar"dedi.

Davul-Zurna Ekibi esnaf ziyaretinin ardından çarşıdan çeşitli ezgiler eşliğinde Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık'ı ziyaret etti. Davul-zurna ekibine bahşiş veren Edirne Valisi Kırbıyık, şeften bilgi aldı.

Özlem Ceylan