Çocuk Hakları Derneği 'Askıda Okul Giysisi' dayanışmasının tamamlandığını duyurdu

Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nur Yılmaz Ercin, 'Askıda Okul Giysisi Dayanışması' hakkında açıklamada bulundu.

Çocuk Hakları Derneği 'Askıda Okul Giysisi' dayanışmasının tamamlandığını duyurdu

Edirne Çocuk Hakları Derneği üyeleri kentteki bir kitap kafede düzenlediği basın toplantısında “Askıda Okul Giysisi Dayanışması” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamayı, Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nur Yılmaz Ercin okudu.

2016 yılında hak savunuculuğunu amaçlayarak, bir avuç sivil toplum gönüllüsü tarafından kurulan Edirne Çocuk Hakları Derneği'nin bugüne kadar çocuğun üstün yararı temelinde, üyeleri ve her geçen gün artan sayıda gönüllüleriyle birlikte çocukların sesi olmaya çalıştıklarını söyleyen Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nur Yılmaz Ercin, “Askıda Okul Giysisi Dayanışması”nı yaklaşık 2 aylık bir sürecin sonunda tamamladıklarını belirtti.

Ülkemizin son yıllarda içinden geçtiğini, ekonomik, siyasal ve toplumsal zorluklar, dünyanın başka yerlerindeki savaşların ve afetler herkesin derdi olduğunu söyleyen Ercin,  "Hangi dilden, dinden, ırktan olduğu hiç önemli değil. Çok net, çok katıksız bir vahşet var bugün karşımızda. Gazze’de çocuklar öldürülüyor! Çocukların öldürüldüğü hiçbir savaş meşru olamaz. Savaşların, doğal afetlerin, yoksulluğun en çok çocukları etkilediği gün gibi ortada. Yetişkinlerin dahi taşımakta zorlandığı bu ağırlığın faturasının ne yazık ki, tarihin her döneminde çocuklara kesildiğini görüyoruz. Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, nedeni her ne olursa olsun, sonucunda çocukların, kadınların, dahası masum sivillerin öldürüleceği bütün savaşları lanetliyoruz!" ifadelerine yer verdi.

Kentteki çocuklara dair yapılması gereken ne olursa elini taşın altına koymaya çalıştıklarını söyleyen Dernek Başkanı Ercin, Bir yardım derneği olmamalarına rağmen, daha önce 2 kez yaptıkları ve tatmin edici sonuçlar alınca tekrarına karar verdikleri “Askıda Okul Giysisi Dayanışması”nı yaklaşık 2 aylık bir sürecin sonunda tamamladıklarını belirterek açıklamada bulundu.

Dayanışmaya katkıda bulunan tüm üyelere, gönüllülere, kentte yaşayanlara, başka şehirlerden el verenlere ve bu dayanışmaya ev sahipliği yapan mağazaya teşekkür eden Ercin, dayanışmanın sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

"65 öğrencinin okul giysisi temin edildi"

 “Askıda Okul Giysisi Dayanışması” kapsamında bu yıl Edirne’de 65 öğrencinin okul giysisinin temin edildiğini söyleyen Ercin, geçtiğimiz yıllara nazaran yarı yarıya bir düşüş olduğunu aktardı.

Bu durumun ihtiyacı olan çocuk sayısının azalmasından değil, katkıda bulunmak isteyenlerin alım gücünün düşmesinden kaynaklı olduğunu belirten Ercin, bunun süreç boyunca taşıdıkları endişenin resmi olduğunu ifade etti.

Daha önce bir kişi bir çocuğu giydirebiliyorken, bu yıl bir çocuğun okul giysisini temin etmek için 3 kişinin el vermesi gerektiğini söyleyen Ercin, "Okul dönemi çocukların ihtiyaçları okul giysisiyle de bitmiyor. Kırtasiye, beslenme, sağlıklı içilebilir su ihtiyacı da olan çocuklarımız için yılda bir kez yapılabilen okul giysisi dayanışmasının da sürdürülebilir olmadığını gördük. Edirne Çocuk Hakları Derneği bir yardım kuruluşu olmamasına rağmen, içinde bulunduğumuz dönemin ekonomik ve toplumsal koşullarından olumsuz etkilenen çocukları görmezden gelemezdik" ifadelerine yer verdi.

14-15 yaşlarında bir lise öğrencisinin kendilerine ulaştığını ve okul giysisi talebinde bulunduğunu hatırlatan Ercin, Eğitimdeki temel ihtiyaçlar olan okul giysisi, içilebilir su, kırtasiye, beslenme, barınma sorunu, tüm merkezi ve yerel yönetimler tarafından ciddiyetle ve samimiyetle yeniden ele alınması gerektiğine değindi.

Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak çocukların tüm haklarından azami düzeyde yararlanabilmeleri için bundan sonra da ellerinden geleni yapmaya çalışacaklarını dile getiren Ercin, Beklentilerinin toplumun her kesiminin ve ayrıca tüm yetkililerin bu konudaki çalışmalara ses ve omuz vermeleri yönünde olduğunu aktardı.

Düzenlenen toplantıda Çocuk Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Gülsüm Erkıran, Denetim Kurulu Üyesi Nebahat Çavuş, Yönetim Kurulu Üyesi Ve Sekreteri  Gönül Sayın da yer aldı.

Doğukan Vurgun