Buzağı üreticilerine süt hijyeni eğitimi

Edirne Tarım İl ve Orman Müdürlüğü tarafından buzağı yetiştiricilerine yönelik 'Süt Hijyeni, Sağım Hijyeni ve Buzağı Bakım Beslemesi' eğitimi verildi.

Buzağı üreticilerine süt hijyeni eğitimi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım İl Müdürlüğü Konferans salonunda gerçekleştirilen eğitimde Süt Hijyeni, Sağım Hijyeni ve Buzağı Bakım Beslemesi’ teknikleri anlatıldı ve çiftçilerin soruları yanıtlandı.  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Kudret Yenilmez ve Araştırma Görevlisi Hasan Doğan, çiftçilere doğru sağım teknikleri ve süt hijyeni hakkında yaptığı sunumla bilgi verdi.

Edirne'nin hayvancılık ve hayvansal ürün üretiminde büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Tarım İl ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, süt hijyeni, sağım hijyeni, sütün kalitesini belirlemede, bakteri sayısının düşmesi, halk sağlığı açısından ve sanayide işlenmesi konularının büyük öneme sahip olduğunu aktardı.

Hayvancılık işletmelerinin sürdürülebilir olmasının da büyük önem taşıdığını belirten Bayazıt, özellikle her yıl bir inekten bir buzağı alınmasının da bu noktada katkı sağladığına dikkat çekti.

" Yüzde 70 destek sağlanacak"

Bakanlık tarafından kadınlara ve gençlere yapılacak pozitif ayrımcılık ile ilave olarak yüzde 70 destek sağlanacağını söyleyen Bayazıt, "Bakanımız İbrahim Yumaklı'nın 2024-2028 Yılı hayvancılık yol haritasında açıkladığı üzere sınırlama olmaksızın üretilen her buzağı için destek ödemesi yapılacaktır. Bakanlığımız yeni destekleme modeli ile desteklemelerde sınırlar kaldırılacak, üreten herkese ürettiği kadar destek verilecektir. Bakanlığımız temel, yönlendirici ve verimlilik esaslı destekleme modelini 2024 yılı itibariyle hayata geçiriyor. Bu kapsamda; Aile işletmelerine tüm hayvancılık desteklemelerinde ilk defa ilave destek ödemesi verilecektir. Bakanlığımız tarafından kadınlarımıza ve gençlerimize yapılacak olan pozitif ayrımcılık ile ilave olarak yüzde 70 destek sağlanacaktır. Buzağılar hayvancılığımızın geleceğidir” şeklinde açıklamada bulundu.

Dr. Öğretim Üyesi Kudret Yenilmez, Sağım Kuralları ve Sağım Hijyeni konularında yaptığı sunumun ardından Araştırma görevlisi Hasan Dogan ise Buzağı Bakım ve Beslemesi konusunda sunum gerçekleştirdi. Sunumların ardından Bayazıt,  katılımcılara teşekkür ederek, plaketlerini takdim etti.

 Ayrıca Süt ve Sağım Hijyeni Projesi Kapsamında 375 kadın yetiştiricisine sağım hijyen seti dağıtımı, 9 kadın yetiştiriciye de temsili olarak 1’er adet sağım hijyen seti teslim edildi.

Burcu Temel