Bu nasıl sosyal belediyecilik, halkını taşıyacağı dolmuşu bile yok

Bu nasıl sosyal belediyecilik, halkını taşıyacağı dolmuşu bile yok
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirneliler 31 Mart günü yerel seçimlerde sandığa gidip belediye başkanını seçecek. Partilerin adayları seçmenin karşısına çıkıp oy istiyor ve son günlerde de vaatlerini yavaş yavaş açıklamaya başladılar. Sosyal belediyecilik alanında Edirne Belediyesi sınıfta kalmış durumda. Belediyenin taşımacılık adına kendine ait bir dolmuşu dahi yok. Düğün salonu ya da otoparkı veya tuvaleti bulunmuyor. Bunlar kentin en büyük sorunları. Halkın büyük bölümü bundan şikâyetçi... Kenti yıllardır yöneten CHP’li Belediye Başkanı Recep Gürkan özelikle sosyal belediyecilikten bahsediyor ama gerçekte bunu göremiyoruz. Yapılanlar da yok değil ama yetersiz. Sadece kadınlara yönelik birkaç çalışma var. Birde Kırkpınar ağası Seyfettin Selim’in Şükrüpaşa Mahallesi’ne yaptırdığı kreş var. Yani kendilerine yapmışlar.  O kreş,  belediye personelinin çocuklarına hizmet veriyor. Çocuğunuzu kreşe göndermek isteseniz dolu. Yer bulsanız da ücreti yüksek. Sosyal belediyecilik bu değil. Kentin geneline baktığımızda sosyal tesisleri bırakın halkın nefes alabileceği yeşil alanları bile yok. Park alanları bakımsız. Bunları sırayla yazmaya başlasam sayfalar almaz, eksik çok. Ama yapılmayacak yahut yapılamayacak işler değil. Malum yerel seçimler var, seçmenin de adaylardan beklentileri. Bu pencereden baktığımızda ise Cumhur ittifakı adayı Belgin İba ve İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi’nin seçmene olan vaatleri dikkat çekiyor.

Belgin İba’nın sosyal belediyecilik adına her mahalleye bir kreş ile düğün salonu yapacağını açıklaması seçmen tarafından da büyük ilgi gördü. Her mahalleye bir kreş yapılması gerçekten çok önemli bir sosyal proje. Bunun karşılığına baktığımızda ekonomik nedenlerden dolayı çocuğunu kreşe veremeyen ailelerin bu fırsattan yaralanarak iş hayatına atılmasını sağlayacak ve alım gücünü artıracak.

Birde düğün salonları var. Yazın evlenecek çiftler düğün salonu bulmakta zorlanıyor. Özel sektörün burada tekel oluşturmuş durumda, fiyatları da onlar belirliyor. Belediye düğün salonları olduğunda fiyatları da uygun olacak. Belgin İba, sosyal belediyeciliğe çok önem veriyor. Edirne’nin kent meydanı yok İba, 25 Kasım Stadı yıkılıp orasının meydan olacağını seçmen ile paylaşıyor.

Gürkan, Ciravoğlu’nun danışmanı mı?

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, her alanda Şükrü Ciravoğlu’nun yanında olduğunu açıklıyor. Gelen bilgilere göre ise Ciravoğlu’nun seçim sürecinde danışmanlığını da Gürkan yapacakmış. Bu da parti içinde sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Sorunların en büyüğü danışmanlık yaptığı iddia edilen Gürkan’ın meclis üyelerinin belirlenmesinde aktif rol oynuyor olması geliyor. Malum geçen seçimlerde listeleri hep Gürkan belirledi. Durumun böyle olması parti içinde büyük sıkıntı yaşanmasına neden oluyor. Yani Belediye Başkanı Gürkan’ın belediye meclis üyesi olarak listede adı geçerse hiç şaşırmayın.

‘Belediye vasıflı vasıfsız oy verecek işçi alınır’

Edirne Belediyesi seçimler yaklaştıkça nedeni sadece kendileri tarafından bilinen şekilde işçi alımına başladı. Çoğu el altından alınan işçilerin hiçbir şey yapmasına gerek yok, sadece oy versin yeter iddiası var. Bunu ben değil vatandaş söylüyor. Aceleden işçi alımına başlayan belediye, bu işçileri seçim dönemi için geçici olarak alacağı da paylaşılan bilgiler arasında. Bu alınan işçiler için onur kırıcı. Belediyeye işçi alınacaksa seçim zamanı mı beklendi, 10 yıldır neredeydiniz? İddia edilen skandal niteliğinde bir başka duyum ise CHP’nin belediye kaynaklarından 10 milyon gibi bir bütçenin seçim çalışmalarında kullanacak olması.