'Birbirimize Candan Bağlıyız' sloganıyla Selimiye gölgesinde kan bağışı

Kızılay Edirne Kan Bağış Merkezi valilik ve diğer kurumların birlikte başlattığı 'Birbirimize Candan Bağlıyız' kan bağış kampanyası çerçevesinde Selimiye Meydanı'nda etkinlik düzenlendi. Etkinlikte 45 üstünde kan bağışında bulunan vatandaşlara plaket takdim edildi.

'Birbirimize Candan Bağlıyız' sloganıyla Selimiye gölgesinde kan bağışı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kış mevsimi dolayısıyla azalan kan stoklarını arttırmak için harekete geçen Kızılay Edirne Kan Bağış Merkezi, çeşitli etkinlikler düzenleyerek vatandaşları kan bağışına teşvik ediyor.  Ayrıca Türk Kızılayı, 10'uncu kan bağışında bronz, 25'incide gümüş, 35'incide altın madalya veriyor, 45'inci kan bağışını yapanları ise plaket ile ödüllendiriyor. Selimiye Meydanı'nda konuşlanan Kızılay Tırına gelen vatandaşlar  form doldurarak kan vermeye engel bir durum olup olmadığı kontrol edildikten sonra bağışta bulundu.

Selimiye Meydanı'nda düzenlenen kan bağış etkinliğine katılan Edirne Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin de kan bağışında bulunarak destek oldu.  Türk Kızılay Edirne Şube Başkanı Ayhan Demir ve Ekip Doktoru Erhan Aksoy'dan bilgi alan Zehin, 58. Yaşına özel 58 kez kan bağışında bulunan Adem Nar'a plaket takdim etti.

Kızılay'ın daveti üzerine kan bağışında bulunmak üzere etkinliğe katıldıklarını söyleyen Edirne Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Selimiye Meydanı'nda böyle güzel ve anmalı bir etkinlikte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kan bağışına destek olmak için kan verdiklerini belirten Edirne Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, bu etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederek vatandaşlara da kan bağış çağrısında bulundu.

'Birbirimize Candan Bağlıyız' kan bağış kampanyası devam ediyor

Kızılay Edirne Kan Bağış Merkezi olarak valilik ve diğer kurumların birlikte başlattığı 'Birbirimize Candan Bağlıyız' kan bağış kampanyası çerçevesinde Selimiye Meydanı'nda bir etkinlik düzenlendiğini söyleyen Türk Kızılay Edirne Şube Başkanı Ayhan Demir, belediye hoparlöründen yapılan anons sonrası vatandaşların da kan bağışına katıldığını ifade etti. 

Edirne valiliği ve kurumlar başta olmak üzere kan bağışında bulunan vatandaşlara teşekkür eden Demir, kışın kan bağışının azaldığına değinerek kan bağışı için duyarlılık çağrısı yaptı.

58 kez kan veren gönüllü bağışçılara plaket takdim edildiğini söyleyen Demir, kan bağışına teşvik etmek amacıyla belli sayı üzerine çıkılması durumunda bu şekilde plaket takdim ettiklerini belirtti.

Bu tür kan kampanyalarını vesile ederek plaket takdimine devam ettiklerini aktaran Demir,  "Bu noktada çok sayıda katılımla katkı veren kan bağışçılarımıza da gönülden şükranlarımı arz ediyorum. Başta Uzunköprü ve Keşan olmak üzere tüm ilçelerimizde bu kampanya devam edecek. Edirne, İstanbul bölgesine dahil bir bölge olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla Trakya'daki tüm illerde, Tekirdağ ve Kırklareli'nde de benzer şekilde bu tırın lojistik merkezimize ait olduğu ve her yere ulaşması için programlar yapıldı. Bu kampanyamız tüm ilçeler bazında da devam edecek" ifadelerine yer verdi.

"Babamdan devraldığım bayrağı çocuklarıma da aşılayacağım"

53. kez kan bağışında bulunan vatandaşlardan Sadettin Salman, yaklaşık 15 yıldır düzenli olarak kan bağışında bulunduğunu ve herkese tavsiye ettiğini söyledi. Kan bağışında bulunduğu için kendisini huzurlu ve mutlu hissettiklerini aktaran Salman, babasının da düzenli kan bağışçısı olmasından dolayı onu örnek alarak kan vermeye başladığını ve bunu çocuklarına da aşılayacağını ifade etti.

Gittiği kahve sohbetlerinde de diğer eşi ve dostuna da bu konudan faydalı olduğu konusunda bilgiler verdiğini belirten Salman, herkesin kan bağışı yaparak bu onurlu duyguyu yaşaması gerektiğini aktardı.

58 yaşına özel 58 kez kan bağışı

Yılda 4 defa kan vermeye çalıştığını söyleyen 58 yaşındaki Adem Nar, 58 kez kan bağışında bulunduğunu ve bunun gururunu yaşadığını belirtti.

58 kez kan bağışında bulunması sebebiyle plaket takdim edilen Nar, bu şekilde organizasyonlar düzenlenmesinin kan bağış sayısının arttırılması açısından da verimli bulduğunu ifade etti.

Kan bağışında bulunmanın hem kendi sağlıkları açısından hem de başka insanlara can katma açısından çok önemli olduğunu aktaran Nar, askerdeyken başladığı kan bağışını düzenli olarak sürdürdüğünü belirtti.

Kızılay'ın 65 yaşına kadar kan aldığını söyleyen Nar, "Ben de 65 yaşına kadar en azından 65 defa kan vereyim diye kendime bir hedef belirledim. Onu tamamlamaya uğraşıyorum inşallah. Allah sağlık sıhhat verir önce. İnsanlık adına tavsiye ediyorum. Bu bir ihtiyaçtır, gerekliliktir" dedi.

İpek Esma Çeşme