Bilimsel ve Akademik Eczacılık Eğitimi'nin 184. yılı kutlandı

Modern Eczacılığın temellerini oluşturan ve ilk eczacılık dersinin verildiği Bilimsel ve Akademik Eczacılık Eğitimi'nin 184. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Bilimsel ve Akademik Eczacılık Eğitimi'nin 184. yılı kutlandı

Bilimsel ve Akademik Eczacılık Eğitimi'nin 184. yılı dolayısıyla bir araya gelen eczacılar, Atatürk Anıtı önündeki törene katıldı.

14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 184’ncü yıldönümü Edirne’de törenle kutlandı. Bu yıl 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimler dolayısıyla 14 Mayıs Eczacılar Günü etkinliklerini öne çeken Edirne Eczacılar Odası yönetimi, Atatürk Anıtı önünde program düzenledi.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk töreninde Edirne Eczacılar Odası, Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından anıta çelenk sunuldu. Ardından ise belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. İshak Yıldırım, düzenlenen törende yaptığı konuşmada eczacılara teşekkür etti.

"İlk basamakta her zaman eczacılarımız var"

Eczacıların hayat kurtarmada birer kahraman olduğunu vurgulayan Dr. Yıldırım, “Eczacılarımız bizim sağlık sistemimizin aslında görünmez kahramanlarıdır. İlk basamakta her zaman eczacılarımız var.  Vatandaşlarımızın, hastalarımızın ilk olarak kendilerine geldiği, danıştığı ve ne yapmalıyım dediği noktada aslında eczacılarımız var.Bu gerçekten çok önemli bir nokta.  Bizim eczacılarımızın doğru yönlendirmesi, hastaya empatiyle yaklaşması ve sağlık sisteminin içerisinde yapması gerekeni kendisine söylemesi gerçekten ilk adım olarak çok değerli” ifadelerine yer verdi.

İlaçların doğru temin edilmesindeki önemi de hatırlatan Dr. Yıldırım, “ Bunun yanında malumunuz ilaç temini çok önemli. Doğru ve uygun ilaçların temin edilmesi doğru ve uygun şartlarda saklanması ve bu saklama şartlarının uygunluğunun hasta sağlığı üzerinde ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu gerçekten çok büyük bir özveri gerektiriyor” dedi.

Eczacıların zor zamanlarda gösterdiği fedakârlıkların takdir edilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım bu mesleğine gönül veren eczacılara minnettar olduklarını söyledi.

Bilimsel Eczacılığın 184. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan 39. Bölge Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, bilimsel eczacılığın temellerini oluşturan ilk eczacılık sınıfının kurulduğu ve ilk eczacılık dersinin verildiği tarih olan 14 Mayıs 1839'dan bugüne tam 184 yıl geçtiğini söyledi.

"184 yıldan bu yana bilginin ve şifanın adresi olduk"

 184 yıldan bu yana bilginin ve şifanın adresi olduklarını söyleyen Kılıçcıgil, "Bu yıl 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü temamız "bilimin ışığında toplumun kalbinde ilacın olduğu her yerde eczacı" olarak belirledik. Biz eczacılar en kolay erişilebilen birinci basamak sağlık danışmanları olarak ihtiyaç duyulan her alanda mesleki sorumlulukla hastalarımızın yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Pandemi de orman yangınlarında, sel faciasında, maden kazasında ve son olarak tüm ülkemizi derinden etkileyen deprem felaketinde kısaca her olağanüstü koşulda. Halkımızın yanında yer aldık. Biz eczacılar deprem felaketinde toplum sağlığını korumak adına en hızlı harekete geçen meslek gruplarının başında yer aldık. Gezici tır eczanemiz ve 28 adet sahra eczanemiz ile depremin ilk gününden itibaren tam 74 gün boyunca kesintisiz ve ücretsiz olarak deprem bölgesinde ilaç eczacılık hizmetini sürdürdük" şeklinde konuştu.

Deprem bölgesinde ilaç ve tıbbi malzemelerin tedariki için Türk eczacılar birliği tarafından başlatılan afet yardım kampanyasının meslektaşlarından gelen bağışlarla büyüdüğünü belirten Kılıçcıgil, bölgedeki vatandaşların ihtiyaçları olan ilaç ve tıbbi malzemelere ücretsiz erişim sağlandığını hatırlattı.

Bölge eczacı odaları ile birlikte koordine ettikleri Türkiye'nin 41 yanından gelen yaklaşık 4 bin 500 meslektaşıyla deprem bölgesinde tam 74 gün boyunca sağlık nöbeti tuttuklarını söyleyen Kılıçcıgil, eczacıların görünen görünmeyen pek çok alanda ülkeye hizmet ettiğini ifade etti.

Yeni mezunların içinde istihdam alanlarının acilen arttırılması gerektiğine değinen Kılıçcıgil, akademik kadroların da desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Tüm sağlık çalışanlarının kanayan bir yarası olan şiddet olaylarının son bulması gerektiğine dikkat çeken Kılıçcıgil,"Biz eczacılar 184 yıldır bilimin ışığından ayrılmadık. Her ne olursa olsun toplum sağlığına hizmet etmekten vazgeçmedik. Mesleki tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan, bugün de bölge eczacı odalarımız, eczacı kooperatiflerimiz, eczacılık fakültelerimiz ve 46 bini aşkın meslektaşımız ile tek ses tek yürek, birlikte ve birlikle olmanın kıvancını yaşıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Özlem Ceylan- Dilek Şahin