Başkurt, 'Yılbaşında hafif yemekler tüketilmeli'

Yeni yıla sayılı günler kala vatandaşlar plan yapmaya başladı. Uzman Diyetisyen Selin Başkurt, yılbaşı akşamı beslenmeye dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Başkurt, 'Yılbaşında hafif yemekler tüketilmeli'

 

 

 

Yeni yılda sağlıklı beslenme ihmal edildiği takdirde çeşitli problemlere neden olabiliyor. Uzmanlar yılbaşı akşamı beslenmeye dikkat edilmesi konusunda vatandaşları uyarıyor.

Yeni yıl akşamı sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Selin Başkurt, “Odağımızı daha fazla eğlenmeye çevirerek yediklerimizin azalacağını kenara koyalım ve 1. Kural olarak kabul edelim. Bunun dışında daha rahat bir geri sayım ve sağlıklı bir yıla girmek için başka nelere dikkat edebiliriz. Gün boyunca ve yeni yılın ilk gününde yeterince su içtiğinizden emin olun. Tüketilen karbonhidrat, şeker yoğunluklu yiyecek ve içecekler ödemli hissettirebilir. Bunu engellemek ve azaltmak için 2,5-3 litre su tüketilmelidir. Yılbaşı akşamı fazla yemenize neden olacak en büyük faktör gün içinde öğünlerinizi atlamak, aç kalmaktır. Protein ve sebze ağırlıklı bir kahvaltı ile güne başlayıp, yeterli lif tüketebilmek adına meyve, kan şekerinizi dengede tutsun, bağırsaklarınızın da beslenebilmesi için yoğurt/kefir gibi besinlerden oluşan bir ara öğün tercih edebilirsiniz.” Şeklinde konuştu.

Salata tüketiminin doygunluğu arttıracağını söyleyen Başkurt, Yemek öncesi kuruyemiş, şekerli içecekler, kokteyl, atıştırma tabağındaki kurumeyve-peynir-grissini gibi ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

Yılbaşında daha hafif seçimler tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkurt, “Yemek yanında yenilen mezelerin de içeriklerini öğrenerek tabağınıza alıp ne kadar tüketeceğinizi görerek yemek göz doygunluğunuz için önemli. Yemek sonrasında tatlı yememek en doğru seçenek. Ama özel günlerde bu kuralı esnetebilir, daha hafif seçimlere yönelebiliriz. Meyve, cevizli kabak tatlısı, ayva tatlısı(kaymaksız), sütlü tatlılar gibi. Geceye devam ederken kuruyemiş, cips, patlamış mısır, şekerli içecekler ve alkol tüketimini sınırlandırmanız ertesi gün oldukça hafif hissetmenize yardım edecektir. Bu atıştırmalıkları sınırlandırmak için salatalık, havuç gibi sebzeleri de yanlarına ekleyebilir, kuruyemişlerden yemek istediklerinizi küçük bir kaseye koyarak gece boyunca tüketebilirsiniz. Hareket edin. Yılbaşı günü vaktinize göre kısa bir yürüyüşü, yılbaşı gecesi dans etmeyi, yeni yılın ilk gününde daha uzun bir yürüyüşü ihmal etmeyiniz. Nasıl başlarsanız öyle devam eder, hareketli, formda, neşeli ve sağlıklı bir yıl sizinle olsun.” dedi.