Auschwitz kampında öldürülen Romanlar anıldı

Edirne'de, 2 Ağustos 1944'te Auschwitz kampında öldürülen Romanların anısına Meriç Nehri kıyısında anma etkinliği düzenlendi.

Auschwitz kampında öldürülen Romanlar anıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

2 Ağustos 1944'te Nazi Almanya’sının Auschwitz Kampı'nda hayatlarını kaybeden Romanların anısına düzenlenen etkinlikte Meriç Nehri'ne çiçekler bırakıldı.Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu tarafından 'Roman Soykırımı Anma Günü' dolayısıyla düzenlenen etkinlikte 2 Ağustos 1944'te Auschwitz kampında öldürülen Romanlar anıldı.

Meriç Nehri kıyısında bir araya gelen Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu üyeleri ve romanlar, düzenlenen etkinlikte ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Program, Anmaya, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, yönetim kurulu üyeleri, Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı, grup üyeleri ile Roman vatandaşlar katıldı.

Roman Çalışma Grubu Sözcüsü Turan Şallı, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Auschwitz kampında 3 bine yakın Roman vatandaşının sistematik olarak katledilmesinin 79'uncu yıl dönümü olduğunu söyledi. Şallı, "Bugün, 2 Ağustos 1944 tarihinde 3 bine yakın Romanın sistematik olarak katledilmesinin 79'uncu yıldönümü. Avrupa coğrafyasında varlık gösteren tarihsel adıyla Çingeneler her dönemde toplumsal ayrıştırma, şiddet, zulüm görmüştür. Farklı tarihlerde ölüm cezalarına, soykırıma maruz kalmışlardır. Günümüzde de halen Avrupa'nın çoğu ülkesinde toplumsal ayrımcılığın izlerini görmekteyiz" dedi.

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer de 2'inci Dünya Savaşı'nda binlerce Romanın yaşamını yitirmesinden duydukları üzüntüyü dile getirdi. Zafer, "Yüz yıllardır birlikte yaşadığımız kardeşlerimiz ne Osmanlı döneminde ne de Cumhuriyet tarihimiz boyunca en ufak bir sorun yaşamadan kardeşçe yaşamış ve eşit haklara sahip olmuşlardır. Fakat Nazi Almanyası döneminde binlerce Romanın hayatını kaybettiğini biliyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Roman Soykırımı Anıtı 'Porajmos'un çiçeklerle süslenen fotoğrafı nehre bırakıldı.

Haber Merkezi