Atletler depremden etkilenen 11 ilin plakasını taşıyan göğüs numarasıyla koşacak

4 Haziran'da koşulacak 8. Uluslararası Edirne Maratonu'nda 'asrın felaketi' olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ili temsilen 11 atlet illerin plakalarını taşıyan göğüs numarası ile yarışacak.

Atletler depremden etkilenen 11 ilin plakasını taşıyan göğüs numarasıyla koşacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Spor Kulübü Başkanı Önder Akdağ Selimiye Meydanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Akdağ, bu yıl maratonun hem Cumhuriyetin 100. yılına hem de Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yaşanan felakete ithafen koşulacağını hatırlattı.

Kulüp olarak 11 Haziran’da gerçekleşmek üzere depremzedeler yararına iyilik yürüyüşü planladıklarını belirten Akdağ, “Edirne Maratonu’nun bünyesinde bu yıl farkındalık olarak deprem bölgesinde hayatını kaybeden insanların görünür olması ve unutulmaması adına koşulacak.  Bu kapsamda Gençlik Spor Bakanlığı bu yıl şöyle bir faaliyette bulunuyor. Edirne Maratonunda 11 atlet deprem bölgesi 11 ilin plaka numarasını göğüslerinde taşıyacak. Amacımız depremzede vatandaşlarının travmalarını atlatmasına yardımcı olmak ve bunu görünür kılmak.” Dedi.

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Spor Kulübü ile işbirliği yaparak depremzede çocuklara fotoğrafçılık eğitimi veren Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) Başkanı Serdar İyiiz de dernek olarak Uluslararası Edirne Maratonu’nda bu yılda fotoğraf çekeceklerini açıkladı.

İyiiz, 25-30 kişilik bir ekiple maratonun çeşitli noktalarında konumlanacaklarını aktardı ve şunları söyledi:

“Her yıl olduğu gibi bu yılda maratonda EFOD olarak çekim sponsoruyuz. Bu yıl farkındalık olarak depremzede çocuklarımıza fotoğraf eğitimi veriyoruz.  Edirne’de depremzede çocuklarla beraber fotoğraf atölyesi kurduk ve 4 haftadır eğitim veriyoruz. 4 Haziran’da koşulacak olan maratonda da depremzede çocuklarımız görev alacak.  11 çocukla burada görev almak istiyoruz. Deprem mağduru 11 ilimizi temsil etmek istiyoruz. Geçen hafta Karaağaç’ta fotoğraf çekimine gittik. Lozan Anıtı’nı, tarihi tren garını ve bir kahvehanede portre çalışması yaptık.  Çocuklarla beraber gerçekleştirdiğimiz bu çekim sürecinde Tarih Öğretmeni bizi Lozan Anıtı ve tarihi tren garı hakkında bilgilendirdi.  Önümüzdeki haftalarda şehrin farklı yerlerinde fotoğraf çalışması yapacağız. Hedefimiz Ekim ve Kasım ayı gibi çocukların çektiği fotoğraflarla bir sergi açmayı planlıyoruz.   Aileler beraber sosyal medya üzerinde görüşüyoruz ve bizimle duygularını paylaşıyorlar. Ailelerden bizi duygulandıran ve onurlandıran mesajlar alıyoruz.  Çocuklar her gün gelmek istiyorlar. Bizim amacımız bu çocukların hayatlarını birazda olsa etkilemek ve fotoğraf eğitimi küçük yaşta onlara aşılamak. Ekibimizde Uzman Psikolog var ve çocuklarla sürekli temas halinde. Çalışmalarımız çok güzel bir şeklide gidiyor.”

Doğukan Vurgun