Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santralindeki lastik savaklar hakkında inceleme başlatıldı

Çevre Koruma Vakfı tarafından, Meriç Nehri'nde bulunan Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santralindeki lastik savakların zemin kaynaklı olduğu düşünülen ve betonarme elemanlar ile lastik savağın bir bölümünü etkileyen teknik bir problem meydana geldiği aktarıldı.

Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santralindeki lastik savaklar hakkında inceleme başlatıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Çevre Koruma Vakfı tarafından Meriç Nehri üzerindeki Lastik Savaklı Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santrali Hakkındaki açıklama yapıldı.

Vakfın yaptığı açıklamaya göre, Meriç nehri üzerinde bulunan ve yapımında son aşamaya gelinen Lastik Savaklı Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santrali tesisinde geçtiğimiz günlerde test amaçlı su tutulmasına ve elektrik üretimi çalışmalara başlandığını belirtildi.

Yapılan testler esnasında, henüz kesin kabulü yapılmamış olan tesiste, nehir içindeki lokal bir alanda zemin kaynaklı olduğu düşünülen ve betonarme elemanlar ile lastik savağın bir bölümünü etkileyen teknik bir problem meydana geldiği aktarıldı.

Oluşan durumla alakalı olarak hızlı bir şekilde inceleme ve tespit çalışmalarının başlatıldığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Tarafımızca hassasiyetle takip edilen teknik inceleme süreci ve buna bağlı olarak raporların hazırlanması çalışmaları devam etmektedir. Teknik incelemeler ile aynı zamanda sorumlular hakkında da idari ve adli süreç de başlatılmıştır. Üretimi yapılması planlanan elektrik kaybını da göz önüne alacak şekilde tüm onarım masrafları sorumlulardan tazmin edilecek, herhangi bir kamu zararı doğmasına müsaade edilmeyecektir.”

Haber Merkezi