Arpa tarlasında hasar tespit çalışmaları yapılıyor

Geçtiğimiz günlerde Edirne merkeze bağlı Hasanağa Köyü yakınlarında çıkan yangında yaklaşık 10 dekarlık arpa tarlası küle döndü. Çiftçilerin 1 yıldır gözü gibi baktığı tarlasında meydana gelen yangın sonrası TARSİM ekipleri tarlada hasar tespit çalışmaları başlattı.

Arpa tarlasında hasar tespit çalışmaları yapılıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ülkenin gıda üretiminin büyük bir bölümünün karşılandığı Trakya’daki ekili arazilerde çıkan yangınlara her geçen gün yenisi ekleniyor. Edirne merkeze bağlı Hasanağa Köyü yakınlarında ekili arazide çıkan yangında üreticilerin 1 yıllık emeği de kül oldu.

                Tarla kenarına atılan cam şişeler, biçerdöverlerin çıkardığı kıvılcımlar, sigara izmaritleri ve dikkatsizlik sonucu yangınlar üreticinin bir yıllık emeğini hiçe sayıyor.

"İnsanların dikkatli olması lazım"

Yangın sonrası hasar tespit çalışmalarına başlandığını söyleyen çiftçilerinden Yılmaz Akgün, "Makineden mı yoksa duyarsız insanlar mı sigara mı attılar? Alkol almaya geliyorlar buraya onlardan da olabilir. Benim haberim olduğunda itfaiye gelmişti söndürmeye çalışıyordu. Malımız yandı yaklaşık 10 dönüm yanmış durumda. Yani bir sene gözüne bakıyoruz, emek veriyoruz. Bir yıllık emeğimiz heba oldu.İnsanların dikkatli olması lazım. Bu velinimete 1 sene emek veriyor ve sabırla bekliyoruz. Ekmek yani sonuçta herkese etkileyecek bir şey. Sigortadan arkadaşlar hasar tespit çalışmalarını yaptıktan sonra inşallah zararımız karşılanacak” şeklinde açıklamada bulundu.

Özlem Ceylan