Araştırmacı gazeteci yazar Mumcu, vefatının 30'ncu yılında unutulmadı

Araştırmacı Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu'nun vefatının 30'ncu yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Araştırmacı gazeteci yazar Mumcu, vefatının 30'ncu yılında unutulmadı

Araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu, vefatının 30'ncu yılında Edirne'de düzenlenen törenle anıldı. Belediye Binası önünde bir araya gelen kortej, bando eşliğinde Atatürk Anıtı'na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi tarafından düzenlenen anma programı ADD Şube Başkanı Celil Özcan’ın, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program Uğur Mumcu Parkı’nda devam etti.

"Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür"

Mumcu'yu rahmet ve minnetle andıklarını söyleyen Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, “Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan,insanın böyle bir toplumda ‘mezar taşı’ gibi susmamasıdır” diyen,Laikliğin ve Demokrasinin yılmaz savunucusu “Kalpaksız Kuvvacı Uğur Mumcu, 30 yıl önce, 24 Ocak 1993 günü Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban gitti. 24 Ocak’ta “aydınlanma ve demokrasi” yolunda Uğur Mumcu’yu ve Gaffar Okkan’ı yitirdik. Ayrıca, hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan, demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan, başta ilk aydınlanma şehidimiz Kubilay olmak üzere, Kurucu Genel Başkanımız Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Çetin Emeç, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu gibi bedenen aramızdan ayrılan tüm Devrim şehitlerimizi, rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Törene, Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, siyasi parti ve sivili toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Uğur Mumcu’nun adının yaşatıldığı parkta bulunan büste kırmızı karanfiller bırakılmasının ardından düzenlenen program sona erdi.

Özlem Ceylan