AK Parti Teşkilatı, Kadınlar Günü'nü kutladı

Her yıl  8 Mart tarihi çeşitli etkinliklerle Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Bu çerçevede AK Parti Edirne İl Kadın Kolları tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Kadın ile erkek eşitliğini daha da güçlendirdiklerini belirten Kadın Kolları Başkanı Nergis İnce, Kamuda kadın istihdamı @'ı aştığına dikkat çekti.

AK Parti Teşkilatı, Kadınlar Günü'nü kutladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Edirne İl Başkanlığı, 81 ilde eş zamanlı düzenlenen basın toplantısında Kadınlar Günü açıklaması yaptı. Edirne'de İl Başkanlığında düzenlenen toplantıya AK Parti Edirne İl Başkanvekili Aydoğan Akıncı, Kadın Kolları Başkanı Nergis İnce, Gençlik Kolları Başkanı Barış Gündoğdu, kadın kolları üyeleri ve partililer katıldı.

"Kadın ve erkeğin adalet içinde toplumu birlikte inşa edeceğine inandık"

Açıklamayı AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Nergis İnce okudu.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün emek veren, alın teri döken, üreten tüm kadınların günü olduğunu söyleyen İnce, Kadın ve erkeğin adalet içinde toplumu birlikte inşa edeceğine inandıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Kadınların bireysel özgürlüklerinden siyasi ve sosyal alandaki varlıklarına kadar her konuda gösterdikleri gayreti, bir lütuf veya imtiyaz değil, ‘hak mücadelesi’ olarak gördük” sözleriyle de vurguladığı gibi, kadın ve erkeğin adalet içinde toplumu birlikte inşa edeceğine inandıklarını belirten İnce, "AK Parti kurulduğu günden bugüne, temel insan haklarını göz önüne alarak kadınların; bilimden sanata, spordan siyasete, eğitimden kültüre hayatın tüm alanlarında karar alma mekanizmalarına katılımının artırılmasına yönelik pek çok düzenlemeyi hayata geçirdi” ifadelerine yer verdi.

"Kamuda kadın istihdamı % 40’ı aştı”

Kadın ile erkek eşitliğini daha da güçlendirdiklerini belirten İnce, “2004 yılında ilk defa Anayasamızın 10. maddesine “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir” hükmünü ekledik. 2010 yılında Anayasada yaptığımız düzenleme ile kadın erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirdik. 2013 yılında kamusal alanda kılık kıyafet özgürlüğünün getirilmesi ile birlikte kadınlar arasındaki ayrımcılığı tamamen ortadan kaldırdık. 7 Haziran 2015 tarihinde kadınlar seçme ve seçilme hakkını tam olarak kullanmaya başladı. Eğitim en önemli fırsat eşitliği aracıdır. İş gücü piyasasına katılım, karar alma mekanizmalarına katılımın da anahtarıdır. Yasakların tarihe gömülmesi, 81 ilde açılan üniversiteler ile üniversiteye devam eden kız öğrenci sayısında büyük bir artış yaşandı. Kız öğrencilerin okullaşma oranı iktidara geldiğimiz 2002 yılından bugüne %13,5’ten %51’lere ulaştı. Kamuda kadın istihdamı % 40’ı aştı” ifadelerine yer verdi.

"En büyük kadın teşkilatlanmasına sahip tek partiyiz"

Türkiye’nin en büyük kadın teşkilatlanmasına sahip tek partinin AK Parti olduğunu söyleyen İnce, Hükümetler döneminde kadınların iş hayatına katılımını teşvik eden hibe ve teşvikleri artırdıklarını ifade etti. İŞKUR, KOSGEB, ORKÖY, TKDK programlarını hayata geçirerek kadın istihdamına destek olduklarını ve kadın girişimcilerin üretime katılımıyla ekonomik anlamda daha güçlü bir konuma gelmelerine katkı sağladıklarını söyleyen İnce, "Kooperatifler Kanunu’nda, Gelir Vergisi Kanunu’nda kadınlar lehine yapılan düzenlemeler ve SGK teşvikleri ile kadının işgücüne katılma oranı %36 düzeyine ulaştı. 1935 yılında % 4.1 olan parlamentodaki kadın oranı 2002 yılına kadar ne yazık ki hiç aşılamadı. Bu oran 22 yıldır peyderpey artarak bugün %20’ye ulaştı. 22 yıldır, başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadelede pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik. 5 milyon 506 bin 206 kadın üyesiyle dünyadaki birçok siyasi partiden daha fazla üyeye ve Türkiye’nin en büyük kadın teşkilatlanmasına sahip tek parti AK Parti’dir. Cumhurbaşkanımız, kadının siyasetin nesnesi değil öznesi olduğunu vurgulayarak 22 yıldır kararlı bir duruş sergilemiş, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok adım atmıştır” ifadelerine yer verdi.

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum"

AK Parti kadın hakları ve aile bütünlüğünün korunması konusunda politikalar oluşturduklarını söyleyen İnce, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.  Elde ettikleri kazanımların yanında yeni ihtiyaçlarla birlikte daha yapılacak çok iş olduğunun da farkında olduklarının altını çizen İnce,  "Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonunu hep birlikte hayata geçireceğiz. Kadim doğrular ve yeni gerçekler ışığında; evinde, ofisinde, fabrikada, tarlada, kendi işinin başında, alın teri ve akıl teriyle, emeğiyle fedakârca destan yazan kadınların başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bu vesileyle, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, daha güçlü, daha eşit ve daha adil bir toplum için kadın erkek omuz omuza, birlikte çalışma azim ve kararlılığımızı yinelemek istiyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

Burcu Temel