7'den 70'e ilk günkü aşkla 100. yıl ve Cumhuriyet coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Edirne'de de coşkuyla kutlandı. 7'den 70'e bayrağını alan tören alanına koştu. Genciyle, yaşlısıyla ve çocuğuyla Cumhuriyet sevinci yaşayan Edirneliler, düzenlenen törene yoğun ilgi gösterdi.

7'den 70'e ilk günkü aşkla 100. yıl ve Cumhuriyet coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yılı kutlamaları çerçevesinde tören alanı dolup taşarken, askeri birliklerin geçişleri ise büyük alkış topladı ve telefonlara kaydedildi.  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümü kutlamaları Edirne Valiliği'nde başladı. İlk olarak Edirne Valisi Yunus Sezer, valilik makamında tebrikleri kabul etti. Kutlamalar, buradaki programın ardından Talaptaşa Asfaltı'ndaki Atatürk Bulvarı'nda devam etti.

Son yılların en kalabalık katılımının olduğu görülen törende, öğrenciler, bisiklet ve motosiklet grupları ile askeri birliklerin geçişleri ilgiyle izlendi ve büyük alkış topladı.

Edirne'de gerçekleştirilen törende Edirne Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, askeri araç üzerinde Edirnelilerin bayramını kutladı. Bando eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vali Yunus Sezer, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

"Göğsümüzü kabartan bir gururla, ayrı bir coşku ve ayrı bir heyecanla bir araya geldik"

Göğüs kabartan bir gururla, ayrı bir coşku ve ayrı heyecanla bir araya gelindiğini söyleyen Edirne Valisi Yunus Sezer,Cumhuriyetin 100. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.  

Bu anlamlı günün, sadece bir tarihi kutlamaktan ibaret olmadığına dikkat çeken Vali Sezer, "Aynı zamanda aziz milletimizin kalbinde derin izleri olan bir sevdanın, cesaretin, onur ve kahramanlığın kutlamasıdır. Göz bebeğimiz, Cumhuriyetimizin 100.yılı aziz milletimize, Edirne’mize kutlu olsun. Dünyada olan biteni hepimiz izliyoruz. Devleti olmayan ülkelerin,  devlet düzeni güçlü olmayan ülkelerin bugün ne halde olduğunu, büyük devletler tarafından nasıl sömürüldüklerini, halklarının nasıl eziyet gördüklerini, insanların bazen ülkelerinden göç etmek zorunda kaldığını, bazen de çoluk çocuk, kadın erkek katliama uğradıklarını, üzülerek müşahade ediyoruz. Eğer, gazi Mustafa kemal Atatürk ve ona inanan silah arkadaşları 100 yıl önce, cepheden cepheye koşmasalardı; şerife bacılar, analar, yaşlılar, çocuklar, bugün o yoldan kağnı arabalarıyla cepheye mermi taşırken şahadete yürümeselerdi top sesleri Ankara’dan duyulurken milletvekilleri meclis’te nöbet tutup  “şehit olursak burada şehit oluruz” demeselerdi; kahraman ecdadımız Sakarya’da, Dumlupınar’da bu milletin şanlı destanını kanlarıyla yazmasaydı; Bugün belki bizlerde esaret altında olacaktık" ifadelerine yer verdi.

"Düşmanı bu Edirne’nin ötesine atıp bize güzel bir devlet, bir cumhuriyet armağan ettiler"

Milli mücadele kahramanı Halide Edip Adıvar'ın 1919’da on binlere seslenirken yaptığı konuşmasından örnek veren Vali Sezer, "Al rengiyle başımızda dalgalanan ulu bayrağımız, görüyorsunuz ki siyahlara matemlere bürünmüş. Kundaktaki yavrularımız düşmanların süngüsünden geçti. gözlerimizin önünde evlatlarımızın kanlarıyla sulanan yurdumuzun işgaline susacak mıyız? Hayır. Malum silahımız yok fakat göğsümüzde imanımız ve bütün dünyayı yaratan Allah'ımız var. toprağımızın üstünde şerefsiz yaşamaktansa toprağın altında yatmayı şeref sayarız. fatih’lerin, yavuz’ların kanuni’lerin ülkesi, istiklalsiz kalamaz birbirimize ellerimizi uzatalım.  Tek bir hedefe, yalnız Türk istiklal ve hürriyeti gayesine doğru yürüyelim. …diyerek çocukları için, gelecek nesiller için, bizler için kahramanca bir mücadele verdiler. Düşmanı bu Edirne’nin ötesine atıp bize güzel bir devlet, bir cumhuriyet armağan ettiler.  Türksüz Anadolu hesabı yapanlara, devletsiz millet hayali kuranlara kalıcı cevabı cumhuriyetin ilanıyla verdiler. Onlara sonsuz minnet, sevgi ve şükranlarımızı iletiyoruz" şeklinde konuştu.

"Bugün, onların eseri 100 yaşına girdi"

Bu devleti kurmak ne kadar büyük ve zorlu bir mücadele ise, onu 100 yıl ayakta tutmanın da öylesine büyük ve zorlu bir iş olduğuna vurgu yapan Vali Sezer, "Onlara verdiğimiz sözü tutuğumuz ve emaneti yüzüncü yılına taşıdığımız için Atatürk’ün cumhuriyetin onuncu yılında yaptığı konuşmadaki aynı heyecanı aynı gururu bugün bizler de duyuyoruz. Bu başarı, aziz milletin gücünün, ferasetinin, 2 bin 200 yıldır kurduğu devletlerle var olmasının verdiği tecrübenin, köklü medeniyetinin eseridir.  Biz bugün cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutluyoruz. Bir sonraki yüz yıl kutlamasında elbette ki bizler olmayacağız, ama biliyoruz ki burada yüz yıl sonra da bir kutlama olacak, ay yıldızlı bayrağımız nazlı nazlı dalgalanmaya devam edecektir. Çünkü altında bu şanlı milletin bin yıllık alın teri vardır, her karışında yüz binlerce şehidimizin kanı vardır, gazimin emeği vardır, işte onun için, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır" ifadelerini kullandı.

"Edirne, Edirnelilerin vatanseverliğiyle, bu yolculukta öncü şehirlerimizden biri olacak"

Cumhuriyeti kurmak ve kurulduğunu görmenin  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına,

o dönemin insanlarına nasip olduğunu ifade eden Vali Sezer, "Çok şükür yüzüncü yılı görmek, bu emanete sahip çıkmak da bize nasip oldu. Cumhuriyetimizin kurucuları, birinci yüzyılının mimarları, “özgürlük ve bağımsızlık” diyerek yola çıktılar. Bugünden sonra bize düşen, yüz yaşındaki bu emaneti,  ikinci yüzyılda  cumhurbaşkanımızın söylemiyle daha yükseğe taşımaktır.

ikinci yüzyıl hiç şüphesiz Türkiye yüzyılı olacaktır,  bu ülke, her alanda zirveye koşacak,

insanlığa yeni bir umut olacaktır. Edirne, Edirnelilerin vatanseverliğiyle,  köklü medeniyet birikimiyle, vizyonuyla, fırsatlarıyla, bu yolculukta öncü şehirlerimizden biri olacak,

Türkiye Yüzyılı’na güçlü bir imza atacaktır" diye konuştu.

Vali Sezer'in konuşmasının ardından programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi ve halk oyunları gösterisi yapıldı.

Edirne Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleştirilen resmi geçit töreninde, eğitim- öğretim kurumlarının öğrenci ve öğretmenlerinin geçişleri, çeşitli bisiklet dernekleri ve motor topluluklarının geçişleri, Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün sporcuları ve ardından askeri birliklerin geçit töreni ile Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sona erdi.

Talatpaşa Caddesi’nde gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Edirne Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, İl Jandarma Komutanı Hacı Ali Büber, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Milletvekilleri Baran Yazgan ve Ediz Ün, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Özlem Ceylan