101 yıllık gurur: 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101. yılı tüm yurtta olduğu gibi Edirne'de de coşkuyla kutlandı. Ellerinde bayraklarıyla birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren tören alanına giden vatandaşlar, çocuklarıyla birlikte büyük heyecan yaşadı.

101 yıllık gurur: 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkusu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde tören alanında hazır bulunan Mehmetçiğin geçit töreni ilgiyle izlendi.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Edirne'de de coşkuyla kutlandı. Kutlamalar, Atatürk Heykeli'ne çelenk sunma töreni ile başladı. Törende Edirne Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar ve Belediye Başkanı Recep Gürkan çelenk sundu.

Bando eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Atatürk Anıtı önündeki törenin ardandan Vali Sezer makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra kutlamaların yapıldığı Atatürk Bulvarı'na geçildi. Vali Sezer, Tuğgeneral Acar ve Başkan Gürkan vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Tankçı Yüzbaşı Ali Kemal Ateş, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

"101'incı yılını kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz"

Konuşmasında Türk Milletinin 30 Ağustos'ta eşine tarihte az rastlanan bir zafer kazandığına dikkat çeken Tankçı Yüzbaşı Ali Kemal Ateş,  ulusça 30 Ağustos 1922'de kazanılan büyük zaferin 101'incı yılını kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu zaferin her safhasının, tek tek düşünüldüğünü, hazırlandığını ve yönetildiğini belirten Ateş, "Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin günümüze yansıyan çok önemli siyasi ve askeri sonuçları olmuştur. Bu zaferle Türk ulusu son neferine kadar yok edilmedikçe Türk'ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeriyle değil milletiyle topyekun savaştığı ispatlanmıştır. Bugün dünyanın sayılı güçlerinden olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz her zaman her yerde ve her şartta verilecek görevi ifaya hazırdır" dedi.

Tankçı Yüzbaşı Ali Kemal Ateş'in konuşmasının ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Tören alanında hazır bulunan askeri birlikler ve araçların geçişleri ise nefes kesti. Geçit törenini ilgiyle izleyen vatandaşlar bu anı telefonlarına kaydederken, 7'den 70'e herkes birlikleri ayakta selamlayarak alkışladı. Askeri birliklerin yanı sıra Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve motosikletlilerin ellerinde Türk Bayrağı ile geçişi de yoğun ilgi gördü.

Özlem Ceylan- Doğukan Vurgun