Havalar ısındı fide satıcılarında hareketlilik başladı

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte kendi ürününü yetiştirmek isteyen vatandaşlar, fide satıcılarının yolunu tutuyor.

Havalar ısındı fide satıcılarında hareketlilik başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Biber, domates, patlıcan, salatalık gibi çeşitleri dalından koparmak isteyen vatandaşlar, fide satıcılarında hareketlilik oluşturuyor.

Salatalık, domates, biber, patlıcan gibi sebzelerin fide fiyatları 3 lira ile 5 lira arasında fiyatlarla satılıyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bahçelerinde, arazilerinde ya da evlerinde saksı içinde taze sebze ve meyve üretmek isteyen vatandaşlar hazırlıklara başladı. Nisa yağmurları toprağa can suyu olurken, vatandaşlar da bahçelerinde hazırlık yapmaya başladı.  

"İlk suyu özenle verilmeli"

Nisan ayında başlayan ekim işleminin Mayıs ayına kadar devam ettiğini belirten fide satıcısı Salih Özkal, fidenin ekim, gübreleme ve ilk suyunun özenle verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Fidelerin her çeşidinden bulunduğunu söyleyen Özkal,  "Kavun ve karpuz için zaman erken onun dışında bütün fidelerimiz hazır.  Fide topraklıysa eğer dağılmaması, köklüyse güzel ekilip ilk suyunun güzel verilmesi ve gübrelemesinin yapılmasına dikkat edilmelidir. Depremin ardında Hatay’dan gelenler oldu. Burada bahçeli evlere daha çok yöneliyorlar ve daha da gelen olur diye düşünüyorum. Fide dikmeden önce toprağın güzel hazırlanması gerekiyor. Güzel bir çapalama yapılması gerekiyor. Çapalama yapılmamışsa bel küreği ile yapıp daha sonra tırmıkla güzel düzenlemesi lazım ki alttaki toprağı yukarı çıkaralım ideyi yeni toprakla buluşturalım. Piyasada çok çeşit gübre var. Her gübrenin bitkiye faydası var toprağın altına atılan, sıvı şeklinde verilen gübreler ve üstten atlan gübreler var. Bütün gübre çeşitleri toprağa sağlıklı geliyor” ifadelerine yer verdi.

"2 çeşit fide bulunuyor"

                Yerli ve hibrit fide olarak 2 çeşit olduğunu söyleyen fide satıcısı Ahmet Suvatlar, en uygun fiyatlı fideyi 3 liradan satışa sunduklarını aktardı. Hibrit fidelerin ise 5 liradan satışa sunulduğunu söyleyen Suvatlar, "Domates, salatalık ve biber fideleri daha çok tercih ediliyor.  Bu fidelerin fiyatları 5 lira. Salçalık domates, pembe domates, çeri domates ve birçok çeşit sebze fidesi var” dedi.

Doğukan Vurgun- Dilek Şahin