EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
KADIN İSTİHDAMININ ÖNEMİ
09 Ocak 2021 Cumartesi
  / / TÜM YAZILARI » 

Dezavantajlı gruplar arasında kadınların konumu önemlidir. Kadınların istihdam olanaklarının artırılması cinsiyet eşitliği için önemli kolaylıklar yaratacaktır. Kadınların erkeklerle eşit olarak eğitime ve ekonomik fırsatlara erişiminin önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir. Kadınların statüsünün iyileştirilmesi, cinsiyet eşitliğinin sağlanması kalkınma açısından önemlidir. Bir ülkede ekonomik ve sosyal kalkınma için erkeklerin ve kadınların eşit haklara ve fırsatlara sahip olması önemlidir. Kadınların ekonomik ve sosyal hayata erkeklerle eşit olarak katıldıkları ülkelerde gelişme olur ve refah düzeyi yükselir.

      Kadınlar, eğitim, istihdam ve karar alma mekanizmalarına eşit olarak katılırsa ülkeler gelişmiş ülkeler arasında yerlerini alabilirler. Kadınların fırsatlara ve kaynaklara daha aktif katılımının sağlanması, “gelişmiş ülkeler” arasında yerini almak isteyen ülkeler için gereklidir. Son otuz yıldır tüm dünyada sık sık dile getirilen ve sağlıklı nesillerin yetişmesi için bir ön koşul olan sürdürülebilir kalkınma hedefine kadınlarımız olmadan ulaşmanın mümkün olmadığı açıktır. Kadınların ekonomik ve sosyal hayata aktif birey olarak katıldıkları tüm ülkeler; refah düzeyinin, eğitim seviyesinin ve kişi başına düşen gelirin yüksek olduğu ülkelerdir.

       1946 yılında temeli atılan ve 21. yy.’ın ortaya çıkardığı yeni ihtiyaçlara ve yaklaşımlara uyum sağlamak için 2003 yılında yeniden yapılanma sürecine girerek hem ulusal hem de uluslararası anlamda görev alanını genişletmiş olan İŞKUR, işsizlikle mücadele kapsamında mesleki eğitim, girişimcilik eğitimi, işbaşı eğitim programları, toplum yararına program, iş ve meslek danışmanlığı, işsizlik sigortası, kısa çalışma ödeneği ve ücret garanti fonu gibi aktif ve pasif işgücü piyasası programlarını yürütme görevini üstlenmiştir. Türkiye’nin kadın istihdamına yönelik ilk eylem planı olan “Kadın İstihdamı Eylem Planı” da bu öncelikli hedefler doğrultusunda İŞKUR, ILO ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile “insana yakışır iş” prensibi temelinde kadınların istihdamına yönelik olarak “Kadınlar için Daha Çok ve İyi İşler: Türkiye’de İnsana yakışır İş İçin Kadınların Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında 20 kurumdan temsilcinin katılımıyla oluşturulan Ulusal Teknik Ekip tarafından hazırlanmıştır (kaynak:https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---europe/---ro-geneva/---ilo-ankara/documents/publication/wcms_484715.pdf).

     Ayrıca kadınların işgücüne katılımının önünde bazı engeller var. Bunlar düşük ücretler, sigortalı olmamak, düşük eğitim, önyargılar, ataerkil zihniyet vs. olarak özetlenebilir. Bu sebeple kadın istihdamının artmasını sağlayan politikalar ve uygulamalar artarak devam etmelidir. Kadın istihdamının artırılması, yoksulluğun azaltılmasında önemlidir. Kadın istihdamının artmasına katkı sağlayan uygulamalar, çalışma hayatının gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Bir ülkenin kalkınması için kadın istihdamı çok önemlidir. Kadınlar ekonomide aktif rol oynarlarsa toplumda aktif olabilirler, özgüvenleri artabilir. Kırsal kesimdeki kadınlar da desteklenirlerse işlerini daha iyi yapabilir ve ekonomik bağımsızlığa sahip olabilirler.Son yıllarda da kadın istihdamını arttırmaya yönelik çalışmalarda artış vardır ve olumlu sonuçlar gözlemlenmektedir. Bunların artarak devam etmesi kalkınmamız için şarttır.

Doç.Dr. Yeliz YEŞİL

Bu yazı (2266) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'den dolu geçti

AK PARTİ İL BİNASI’NIN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kural ihlali yapanlar ekiplere takıldı

"Adımlarımız ve birliğimiz ile güçlü bir şekilde geliyoruz"

Hamsiyi İğneada'da arayan balıkçılar limana mutlu döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üreticilere müjde

Firari şahıs denetim ekiplerine takıldı

Emlakçıda kumar oynarken yakalandılar

AK Parti Heyeti'nden Bozkurt'a geçmiş olsun ziyareti

EDİRNE’DE FIRTINA, YAĞMUR VE KAR BEKLENİYOR

Kesintiye sebep olan trafo yenilendi

Aranan şüpheli kısıtlama denetiminde yakalandı

İlaçla uyutup kabanın astarına saklamışlar

"Kas ağrılarım o kadar çoktu ki kalp krizi geçirdiğimi düşündüm"

"Evde kalanlara" Trakya havalarıyla moral verdiler

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir