EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
TEKRAR MERHABA
01 Ocak 2020 Çarşamba
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

 

Uzun süreden beri bu gazetedeki köşemde yazdığım Edirne yazılarına ara vermiştim. Ailevi sağlık sorunları nedeni ile yazmamış daha doğrusu yazamamıştım. İnsanın kafası rahat olmadı mı kısacık bir makaleyi yazmak bile gözünde büyüyor. Şükür ki her şey yolunda gitti ve o zorlu günleri geride bıraktık. 2020 yılına daha ümitle ve daha iyi bir moralle giriyorum. O halde yazılarıma kaldığım yerden devam edebilirim.

15 yılı aşkın bir süredir bu kentin yerel gazetelerinde elden geldiğince yazarak; özellikle, kültür, sanat, tarih ve turizm konularına dikkat çekmeye çalışmıştım. Sevgili dostum Orhan Doğan’ın yöneticilik yaptığı dönemde ilk olarak Edirne Gazetesi’nde yazmaya başlamıştım. Hatta bu gazetede her gün yazıyordum. Daha sonra, Edirne Haber ve Vatandaş gazetelerinde yazdım. Geçtiğimiz yıl tekrar Edirne Haber bünyesindeyken yazılarıma ara vermiştim ve şimdi yine aynı gazetede düşüncelerimi siz sevgili okurlarımla paylaşmaya devam edeceğim.

Dediğim gibi benim alanım belli. Kültür, sanat, tarih ve turizm.

Neden yazıların sadece bu başlıkları içeriyor diye sorabilirsiniz. Öncelikle bu konulara çok duyarlı olmamın yanında sanat tarihi alanında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 30 yıldır aralıksız olarak fotoğraf sanatı ile ilgileniyorum. Ödülleri, ulusal ve uluslararası sergileri, kitapları, jüri üyelikleri ve eğitmenliği olan bir fotoğraf sanatçısıyım. On bir yıl boyunca Avrupa müze ödüllü Sultan II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nde yöneticilik yaptım. Halen Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin danışma kurulu üyesiyim. Naçizane yazarlığım da var. Edirne’nin tarihi ile ilgili “Darüşşifa Delilik Mevsimi” isimli bir romanım yayınlandı. “Kayıp Zamanın Bekçisi” adlı yeni bir romanım da bitmek üzere. Ayrıca 8 civarında da araştırma inceleme kitabım bulunuyor.

Kısacası yıllardan beridir kültürün, sanatın ve tarihsel konuların içinde olduğum için kendimi en yeterli gördüğüm bu alanda yazı yazmanın en doğrusu olacağına inanıyorum.

Edirne değeri bilinmeyen muhteşem bir şehir. Osmanlı imparatorluğunun payitahtı olan ve bir zamanlar dünyanın yönetildiği bu şehirde yaşamak çok büyük bir şans ama bu şehre gereken önemin verilmemesi de bir o kadar şanssızlık.

Yazılarımda bu büyük şansı, talihsizliğe çeviren ihmalkârlıkları, vurdumduymazlığı, neleri kaybettiğimizi ve hala neleri kaybetmekte olduğumuzu kalemim döndüğünce yazıp anlatmaya çalışacağım.

İyi bir yıl dileğiyle, tüm okurlarıma tekrar merhaba…

Bu yazı (5160) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Sapık muavin tutuklandı

Edirne, stratejik önemi olan şehirlerin başında geliyor.

Yasağa rağmen nişan yaptılar

Komşu’nun balıkları Edirne’den

“Otellerimiz, pansiyonlarımız dolu yollarımız bozuk”

65 bin dekar arazi bu projeyle hayat bulacak

Komşuyu sarsan olay

"Günde 5 vakit" temizlik

Vaka sayıları esnafları düşündürüyor

El emeği ürünler Selimiye’nin gölgesinde sergilendi

MASKE TAKMAYANLARA TUTANAK TUTULDU

Kan bağışlayana 5 litre sıvı yağ hediye

GÜRKAN’A ÇAKICI ELEŞTİRİSİ

Keşan’a yeni spor alanları kazandırılıyor

CEP TELEFONU TAMİRİNE KURYELİ HİZMET

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir