EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
23 Ekim 2018 Salı
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

 

Geçtiğimiz günlerde  başta tarihi Meriç Köprüsü seyir köşkü başta olmak üzere bir çok tarihi eserin duvarlarına yazılan yazılar gündeme gelmiş ve ben de köşemi bu konuya ayırarak şöyle bir soru sormuştum:

"Olayı görmek, lanetlemek ve gündeme taşımak iyi, güzel  de bu çirkinlikleri silmek gibi bir kavram yok mu hayatımızda. Bu tür yazılarla mücadele edecek ve gerektiğinde gidip uygun malzemelerle bu çirkinlikleri silebilecek bir ekibimiz yok mu?  Kültür Müdürümüz bu konuyu medyaya taşıdığına göre en kısa zamanda bu yazıları sildirmenin mutlaka bir yolunu bulacaktır."

Kültür Müdürümüz Ahmet Hacıoğlu'na  attığım bu pas, güzel bir gol olarak amacına ulaştı. Beni telefonla arayan Hacıoğlu, temizlik ekibinin oluşturulduğunu ve tarihi eserlerdeki bu çirkinliklerin temizlenmesi çalışmalarının başlatıldığı müjdesini verdi.

Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı, üzerine yazılar yazılan, resimler ve grafitiler çizilen tarihi eserlerin temizlenmesi amacıyla kurduğu bu  "Mobil Temizlik Timi", Selimiye Camisinden, Büyük Sinagog'a, köprülerden çeşmelere toplam 28 eserin temizliğini yapacak.

Üstelik bu çalışmalar, şehrimizdeki tarihi eserlerden sorumlu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kururlu Müdürlüğü ve Edirne Müze Müdürlüğü  ile koordineli olarak yürütülecek.

Bu çalışmalar sosyal medya ve basında yer alan Meriç Köprüsü seyir köşkünden başladı ve Tunca Köprüsü ile de devam edecek.  Ben de dün bu noktaya giderek temizliğin yapılmış olduğunu bizzat gördüm. Seyir Köşkü'nün mermerleri tertemiz olmuştu. Umarım  bir daha kendini bilmezler burayı hatıra defteri olarak kullanma hastalığından artık vazgeçerler.

Edirne gibi her adımda bir tarihi esere sahip olan kentlerde bu eserlerin koruma sorumluluğu da çok önemlidir.  Sadece bu eserlere sahip olmakla övünmek yetmiyor.  Bunları korumak, onarmak ve gelecek nesillere taşımak bizlerin en büyük görevlerinden birdir.

Bu tür çirkinlikleri görüp başta sosyal medya olmak üzere değişik kanallarla gündeme taşımak kadar, bu uyarıları ciddiye alıp hemen harekete geçmek de kent sorumluluğunun olmazsa olmazı.

Bu anlayışla şehrimiz çok daha yaşanabilir hale gelecektir.

Duyarlı davranıp hemen harekete geçen yetkililerimizi yürekten kutluyorum. Aynı duyarlılığı 6 aydan beri köprünün ayaklarında bekleyen ve her oradan geçtiğimde görmekten hicap duyduğum köprü ayaklarındaki ağaç kütüklerin kaldırılmasında da görmek istiyorum.

 

 

 

 

 

Bu yazı (18590) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
HEYKELİN DA VİNCİ’Sİ
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne buz tuttu

AK PARTİ EDİRNE BELDE BAŞKANLARI BELLİ OLDU

10 yıldır Edirne'nin güvercinlerini besliyor

Kalıpçinden ailesinin acı günü

3 ölü, 2 yaralı

2 KİŞİ YARALANDI

Geçmeyen öksürüğe Udi hindi önerisi

İba ve Aksal esnafları dinledi

"Kaymakamımız bana cep telefonu hediye etti"

TED Edirne Koleji’nde ilk karne heyecanı

AK Parti il yönetiminden kurum ziyaretleri

5 Kişi yaralandı

Hayallerine KOSGEB’le kavuştu

Küçük Ahmet'in karne heyecanı

patlayan televizyon yangın çıkardı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir