EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
23 Ekim 2018 Salı
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

 

Geçtiğimiz günlerde  başta tarihi Meriç Köprüsü seyir köşkü başta olmak üzere bir çok tarihi eserin duvarlarına yazılan yazılar gündeme gelmiş ve ben de köşemi bu konuya ayırarak şöyle bir soru sormuştum:

"Olayı görmek, lanetlemek ve gündeme taşımak iyi, güzel  de bu çirkinlikleri silmek gibi bir kavram yok mu hayatımızda. Bu tür yazılarla mücadele edecek ve gerektiğinde gidip uygun malzemelerle bu çirkinlikleri silebilecek bir ekibimiz yok mu?  Kültür Müdürümüz bu konuyu medyaya taşıdığına göre en kısa zamanda bu yazıları sildirmenin mutlaka bir yolunu bulacaktır."

Kültür Müdürümüz Ahmet Hacıoğlu'na  attığım bu pas, güzel bir gol olarak amacına ulaştı. Beni telefonla arayan Hacıoğlu, temizlik ekibinin oluşturulduğunu ve tarihi eserlerdeki bu çirkinliklerin temizlenmesi çalışmalarının başlatıldığı müjdesini verdi.

Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı, üzerine yazılar yazılan, resimler ve grafitiler çizilen tarihi eserlerin temizlenmesi amacıyla kurduğu bu  "Mobil Temizlik Timi", Selimiye Camisinden, Büyük Sinagog'a, köprülerden çeşmelere toplam 28 eserin temizliğini yapacak.

Üstelik bu çalışmalar, şehrimizdeki tarihi eserlerden sorumlu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kururlu Müdürlüğü ve Edirne Müze Müdürlüğü  ile koordineli olarak yürütülecek.

Bu çalışmalar sosyal medya ve basında yer alan Meriç Köprüsü seyir köşkünden başladı ve Tunca Köprüsü ile de devam edecek.  Ben de dün bu noktaya giderek temizliğin yapılmış olduğunu bizzat gördüm. Seyir Köşkü'nün mermerleri tertemiz olmuştu. Umarım  bir daha kendini bilmezler burayı hatıra defteri olarak kullanma hastalığından artık vazgeçerler.

Edirne gibi her adımda bir tarihi esere sahip olan kentlerde bu eserlerin koruma sorumluluğu da çok önemlidir.  Sadece bu eserlere sahip olmakla övünmek yetmiyor.  Bunları korumak, onarmak ve gelecek nesillere taşımak bizlerin en büyük görevlerinden birdir.

Bu tür çirkinlikleri görüp başta sosyal medya olmak üzere değişik kanallarla gündeme taşımak kadar, bu uyarıları ciddiye alıp hemen harekete geçmek de kent sorumluluğunun olmazsa olmazı.

Bu anlayışla şehrimiz çok daha yaşanabilir hale gelecektir.

Duyarlı davranıp hemen harekete geçen yetkililerimizi yürekten kutluyorum. Aynı duyarlılığı 6 aydan beri köprünün ayaklarında bekleyen ve her oradan geçtiğimde görmekten hicap duyduğum köprü ayaklarındaki ağaç kütüklerin kaldırılmasında da görmek istiyorum.

 

 

 

 

 

Bu yazı (18860) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

EDİRNE’DE BUGÜNE KADAR 100 BİNİN ÜZERİNDE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILDI

Bir köy karantinaya alındı

Caddelerde yoğunluk artıyor, denetimler sürüyor

Kırmızı otobüsün 9’uncu durağı Edirne oldu

Sapık muavin tutuklandı

Edirne, stratejik önemi olan şehirlerin başında geliyor.

Havalar soğudu satışlar başladı

Tırın çarptığı üniversite öğrencisi öldü

AK PARTİ ÜYE ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

Denetimde "ceza" yok "teşekkür" var

Komşu’nun balıkları Edirne’den

Hem denetim yaptılar, hem kuralları hatırlattılar

“Otellerimiz, pansiyonlarımız dolu yollarımız bozuk”

Debi düştü ilginç görüntüler ortaya çıktı

Çevik "dünyanın yükünü" taşıyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir