EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
03 Ekim 2018 Çarşamba
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Tarihi Meriç Köprüsü seyir köşkündeki mermerlerin üzerine çeşitli boyalarla yazılan yazıların çok tepki topladığını okumuşsunuzdur sosyal medyada ya da basında... Konuyu ilk olarak duyarlı bir kentli olan Aydemir Ay gündeme taşıdı. Önceki gün de İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Ahmet Hacıoğlu olayın vahametini ve çirkinliğini dile getiren ve yaygın basında da yer alan bir açıklama yaptı.

Bu tür çirkinlikler maalesef şehrimizde, ülkemizde ve hatta dünyanın her tarafında yapılıyor. Ruhsal bir sorundan kaynaklanıyor olsa gerek, bu tür rahatsızlığı olanlar olur olmaz yerlere yazılar yazmaktan ve duvarları kirletmekten büyük haz alıyorlar.

Bu yazılan yerler tarihi eserlere ait yerlerde olursa büyük bir sorun haline geliyor. Boyalar taş duvarın içine işlediği zaman da onu çıkarmak bazen imkansız hale geliyor.

Sosyal medyanın yaygınlaşmadığı dönemlerde duvarlara yazılan bu tür yazı ve mesajları bir dışa vurum örneği olarak belki anlayışla karşılamak mümkün olabilirdi ama insanlar artık sosyal medyadaki çeşitli mecralarda açık ya da sahte hesaplarla içlerinden gelen her şeyi yazıp kendisini ifade etmenin bir yolunu bulabiliyorlar.

Gelelim Edirne'mize ve Meriç Köprüsü'ne yazılan yazılara... Evet bazı kendisini bilmezler ya da ruh hastaları böylesine tarihsel değeri olan yerlere yazılar yazabiliyor ve yazmaya devam edecek. Belli ki bu tür insanları ne yaparsak yapalım önlememiz de mümkün olamayacak.

Olayı görmek, lanetlemek ve gündeme taşımak iyi, güzel  de bu çirkinlikleri silmek gibi bir kavram yok mu hayatımızda. Bu tür yazılarla mücadele edecek ve gerektiğinde gidip uygun malzemelerle bu çirkinlikleri silebilecek bir ekibimiz yok mu? 

Kültür Müdürümüz bu konuyu medyaya taşıdığına göre en kısa zamanda bu yazıları sildirmenin mutlaka bir yolunu bulacaktır.

Ama bana göre, her köşesi tarihi eserlerle dolu olan bu kentte, belediyemizin bu tür yazılara müdahale edecek bir birimi olmalıdır. Belki de vardır bilmiyorum ama belirli periyotlarla tarihi eserlerimizi dolaşıp bu tür çirkinlikleri taşlara fazla nüfuz etmeden silmelidir.

Şimdi diyeceksiniz ki Meriç Köprüsü'nün her tarafı çirkinlikler içinde.  Evet doğrudur. Çirkin beton kanallar, kırılıp dökülen zemin taşları, adım bile atılamayacak hale gelmiş trafik yoğunluğu ve ayaklarında aylardan beri birikmiş duran taşkın kalıntıları tüm eleştirilere rağmen dururken;  mermere yazılan yazıları birilerini çıkıp kedisine dert edip sileceğine doğrusu hiç ama hiç ihtimal vermiyorum.
 

Bu yazı (2353) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

2 yaralı

Derede balık ölümleri

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

Denize giren kişi boğuldu

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir