EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
MERİÇ KÖPRÜSÜNÜ KİRLETMEYE DEVAM
03 Ekim 2018 Çarşamba
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Tarihi Meriç Köprüsü seyir köşkündeki mermerlerin üzerine çeşitli boyalarla yazılan yazıların çok tepki topladığını okumuşsunuzdur sosyal medyada ya da basında... Konuyu ilk olarak duyarlı bir kentli olan Aydemir Ay gündeme taşıdı. Önceki gün de İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Ahmet Hacıoğlu olayın vahametini ve çirkinliğini dile getiren ve yaygın basında da yer alan bir açıklama yaptı.

Bu tür çirkinlikler maalesef şehrimizde, ülkemizde ve hatta dünyanın her tarafında yapılıyor. Ruhsal bir sorundan kaynaklanıyor olsa gerek, bu tür rahatsızlığı olanlar olur olmaz yerlere yazılar yazmaktan ve duvarları kirletmekten büyük haz alıyorlar.

Bu yazılan yerler tarihi eserlere ait yerlerde olursa büyük bir sorun haline geliyor. Boyalar taş duvarın içine işlediği zaman da onu çıkarmak bazen imkansız hale geliyor.

Sosyal medyanın yaygınlaşmadığı dönemlerde duvarlara yazılan bu tür yazı ve mesajları bir dışa vurum örneği olarak belki anlayışla karşılamak mümkün olabilirdi ama insanlar artık sosyal medyadaki çeşitli mecralarda açık ya da sahte hesaplarla içlerinden gelen her şeyi yazıp kendisini ifade etmenin bir yolunu bulabiliyorlar.

Gelelim Edirne'mize ve Meriç Köprüsü'ne yazılan yazılara... Evet bazı kendisini bilmezler ya da ruh hastaları böylesine tarihsel değeri olan yerlere yazılar yazabiliyor ve yazmaya devam edecek. Belli ki bu tür insanları ne yaparsak yapalım önlememiz de mümkün olamayacak.

Olayı görmek, lanetlemek ve gündeme taşımak iyi, güzel  de bu çirkinlikleri silmek gibi bir kavram yok mu hayatımızda. Bu tür yazılarla mücadele edecek ve gerektiğinde gidip uygun malzemelerle bu çirkinlikleri silebilecek bir ekibimiz yok mu? 

Kültür Müdürümüz bu konuyu medyaya taşıdığına göre en kısa zamanda bu yazıları sildirmenin mutlaka bir yolunu bulacaktır.

Ama bana göre, her köşesi tarihi eserlerle dolu olan bu kentte, belediyemizin bu tür yazılara müdahale edecek bir birimi olmalıdır. Belki de vardır bilmiyorum ama belirli periyotlarla tarihi eserlerimizi dolaşıp bu tür çirkinlikleri taşlara fazla nüfuz etmeden silmelidir.

Şimdi diyeceksiniz ki Meriç Köprüsü'nün her tarafı çirkinlikler içinde.  Evet doğrudur. Çirkin beton kanallar, kırılıp dökülen zemin taşları, adım bile atılamayacak hale gelmiş trafik yoğunluğu ve ayaklarında aylardan beri birikmiş duran taşkın kalıntıları tüm eleştirilere rağmen dururken;  mermere yazılan yazıları birilerini çıkıp kedisine dert edip sileceğine doğrusu hiç ama hiç ihtimal vermiyorum.
 

Bu yazı (2978) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Sapık muavin tutuklandı

Edirne, stratejik önemi olan şehirlerin başında geliyor.

Yasağa rağmen nişan yaptılar

Komşu’nun balıkları Edirne’den

“Otellerimiz, pansiyonlarımız dolu yollarımız bozuk”

65 bin dekar arazi bu projeyle hayat bulacak

Komşuyu sarsan olay

"Günde 5 vakit" temizlik

Vaka sayıları esnafları düşündürüyor

El emeği ürünler Selimiye’nin gölgesinde sergilendi

MASKE TAKMAYANLARA TUTANAK TUTULDU

Kan bağışlayana 5 litre sıvı yağ hediye

GÜRKAN’A ÇAKICI ELEŞTİRİSİ

Keşan’a yeni spor alanları kazandırılıyor

CEP TELEFONU TAMİRİNE KURYELİ HİZMET

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir