EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
BU BİNAYA YAZIK DEĞİL Mİ?
27 Eylül 2018 Perşembe
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Her önünden geçişimde dikkatimi çekiyor. Yıllardır tek çivi bile çakılmadan kendi kaderine terk edilmiş şekilde duruyor.

Buçuktepe'nin hemen altında yapımı yılan hikayesine dönen Edirne Belediyesi'ne ait Kültür Merkezi inşaatından söz ediyorum. Bu inşaatın neden tamamlanmadığını da bir çok vatandaş gibi doğrusu ben de çok merak ediyorum.

Bu binayı gündeme getirmek,  belediyemizin hayata geçirdiği "Yaşam  Merkezleri" ile ilgili basında çıkan haberleri okuyunca aklıma geldi. Haber şu şekildeydi:

"Edirne Belediyesi’nin hizmete sunacağı; tiyatrosundan bale salonuna, masa tenisinden müzik kursuna kadar; çocukların kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda eğitim alabileceği Edirne Yaşam Merkezi’nde çalışmalar sona yaklaştı. Bu yaşam merkezi ile birlikte Edirne’ye dört yaşam merkezi kazandırdıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 'Çok yakında da 5’inci yaşam merkezini açacağız. 5. merkezimiz de kreş olacak. Edirne için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Elbette ki güzel haberler bunlar. Sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda yapılan her çalışmayı son derece olumlu buluyorum,  hele çalışmalar çocuklar için olursa ayakta alkışlarım.

Çocuklar iyi güzel de, ya büyükler?

Edirne şehrine yakışan ve halkın bu alandaki ihtiyaçları karşılayacak kapasitede bir kültür merkezi hala yok.  Bu çok büyük bir eksiklik değil mi?

Yok diyorum ama aslında inşaat halinde olsa da var. Şu fotoğrafta görülen ve Edirne'nin gerçek anlamda kültürel ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitede olan büyük kültür merkezi de yıllardır kaba inşaatı bitmiş vaziyette kendi kaderine terk edilmiş şekilde duruyor.

Biliyorsunuz ki Edirne gibi bir payitaht şehirde ne yazık ki yeteri anlamda bir kültür merkezi yok. Hala standartlara uygun bir sergi salonu olmadığı için, sanatçılarımız, hala ya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ETSO)  fuayesinde ya da  hiç salon niteliği olmayan yerlerde sergilerini açıyor. Bu şehre uluslararası nitelikli bir sergi getirmeye kalksanız açacak yer bulamazsınız.

Batılılığı ve modernliği ile övündüğümüz bu şehrin sembolik anlamda ve kentin gerçek kültürel ve sanatsal ihtiyaçlarına cevap verecek  büyük ve merkezi bir kültür merkezine ihtiyacı var.

Batı şehirlerinde kültür merkezleri şehrin en güzel yerindedir ve en güzel mimari yapılarıdır.  Aynı zamanda o şehirde yaşayanların kültüre ve sanata verdikleri değerin bir göstergesidir.

Zamanında düşünülmüş, projeleri çizilmiş, inşaatına başlanmış, büyük paralar harcanarak kaba inşaatı bitirilmiş olan bu yapının içinde sergi salonları, galeriler, toplantı salonları, tiyatro salonları olduğunu biliyorum.

Yeni yerleşim alanlarının gelişmesiyle konumu merkezi bir hale gelen ve şehre hakim bir tepede bulunan bu yapının bir an evvel tamamlanarak şehrimizin kültürel ve sanatsal hayatına kazandırılması belediyemizin önde gelen görevlerinden biri olmalıdır.

 

Bu yazı (3393) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Sapık muavin tutuklandı

Edirne, stratejik önemi olan şehirlerin başında geliyor.

Yasağa rağmen nişan yaptılar

Komşu’nun balıkları Edirne’den

“Otellerimiz, pansiyonlarımız dolu yollarımız bozuk”

65 bin dekar arazi bu projeyle hayat bulacak

Komşuyu sarsan olay

"Günde 5 vakit" temizlik

Vaka sayıları esnafları düşündürüyor

El emeği ürünler Selimiye’nin gölgesinde sergilendi

MASKE TAKMAYANLARA TUTANAK TUTULDU

Kan bağışlayana 5 litre sıvı yağ hediye

GÜRKAN’A ÇAKICI ELEŞTİRİSİ

Keşan’a yeni spor alanları kazandırılıyor

CEP TELEFONU TAMİRİNE KURYELİ HİZMET

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir