EDİRNE Açık -2°C   TEKİRDAĞ Az Bulutlu 3°C   KIRKLARELİ Açık -1°C   ÇANAKKALE Kapalı 3°C 

GÖZLEM
Beyazıt Sansı
KIRKPINAR’I DÜNYA VE TÜRKİYE ÖNEMSİYOR
21 Temmuz 2018 Cumartesi
  / / TÜM YAZILARI » 

 

Tarihi Kırkpınar’ı önemsiyor muyuz?

Öncelikle şunu söyleyeyim ki; bizler Edirneliler olarak Kırkpınar’ı hak ettiği kadarıyla önemsemiyoruz.Bu yıl Kırkpınar öncesinde Edirne caddelerindeki durgunluğu gördük. Birkaç Kırkpınar sever esnafımız benim yoluma çıkarak; “Hocam nerde vitrinlerimizi, camekânlarımızı süsleyen Kırkpınar afişleri. Nerde caddelerimize asılan Kırkpınar pankart ve flamaları?” dediler.

Edirne yerel medyasının Kırkpınar’ı gayet de önemsediğini ve hak ettiği şekilde onu Halkımıza yansıtmaya çalıştığını yakından biliyorum. Bu nedenle Edirne yerel medyasında görev yapan arkadaşlarımızı içtenlikle kutluyorum ve teşekkür ediyorum.

Bu yılki Tarihi Kırkpınar’da; Avrupa, Amerika ve Çin’den olmak üzere Dünya’nın birçok ülkesinden 47 gazeteci-foto muhabiri Edirne’ye gelmişti. Dünkü yerel gazetelerimizde bu kişilerle yapılan söyleşileri okudum. Hemen hepsi Kırkpınar’dan övgü ile söz ediyorlar ve tanıtımı için ellerinden geleni yapacaklarını söylüyorlardı. Aynı şeyi ne yazık ki Türk yaygın medyası için söyleyemiyoruz. Yaygın medyadan yaklaşık 400 gazetecinin izlediği 657. Kırkpınar’dan hakkıyla söz eden bir tane bile örnek göremedik. Yani Türk yaygın medyasının spordan sorumlu şahsiyetleri, Kırkpınar’ı yeterince anlamamışlar ve anlamak da istemiyorlardı.

Yine dün yerel medyamıza yansıyan bir haberde; 657. Tarihi Kırkpınar Başpehlivan’ı Orhan Okulu’nun memleketi Antalya’da karşılanışını anlatan fotoğraflar ve haberler yer alıyordu. Doğrusu bizim gibi Kırkpınar sevdalılarının göğsünü kabartacak, gözünü yaşartacak kadar mutluluk verici fotoğraflar ve haberlerdi bunlar.

Başpehlivan Orhan Okulu için Antalya Döşemealtı Belediyesi ilçenin merkezinde bir kutlama platformu kurmuştu. Platformun arkasında asılı olan dev tabloda şu ibare yer alıyordu : “657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri/Altın Kemer Döşemealtı’nda/Antalya’mıza armağan olsun.”
Başpehlivan Orhan Okulu üstü açık bir otobüste Antalya’yı dolaşıyor ve halkının yoğun ilgi ve sevgisiyle karşılaşıyordu.

Başpehlivan Orhan Okulu’nun Antalya’daki karşılama törenine Edirne’den 10 kişilik bir davul-zurna ekibi de gitmişti. Kendisiyle konuştuğumuz ekip şefi Alaattin Zurnacı; “Hocam Antalyalılar Yağlı Güreş’i çok seviyorlar. Başpehlivan Orhan Okulu’ya çok büyük bir karşılama töreni yaptılar. Üstü açık otobüste şehri dolaşan Başpehlivan’ın yanında bizler de vardık. Başpehlivan Orhan Okulu, Antalyalıları bizim çaldığımız Kırkpınar Marşı’nın ezgileriyle selamladı. Biz orada seninle de gurur duyduk.” dedi.

Sözü bağlıyorum:

Türkiye ve Dünya, Tarihi Kırkpınar’ı önemsiyor. Önemsemeyenler kendileriyle bir iç hesaplaşma yapsınlar. Yanıldıklarını göreceklerdir.

Bu yazı (671) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
TORPİLLİLER IN - TECRÜBESİZ ÜNİVERSİTE MEZUNLARI OUT
Cuma Sohbetleri
DÜNYA-AHİRET DENGESİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Edirne’ye Geliyor

‘Yüzleşme’ İçin 5 Bin Lira Bulundu

Seçim Atmosferi Isınıyor

“Edirne için büyük şans”

3 Saatlik Kesinti Yaşanacak

Dünya Lideri Edirnelilerle Seslenecek

Uymaz’dan, Gümüş İnşaat’a ziyaret

Kozan, “Geri Çekilme Neredeyse Netleşti”

AK Parti'nin Edirne mitingi

Girişimci kadınlardan güç birliği

"Memleket İşi, Gönül İşi'"

Gayrimenkul Almanın Tam Zamanı

“Sandıkta Birlik Sağlayacağız”

Bu Kuş Sevdası Paha Biçilemez

Tarım Bakanı Üreticilerin Sorunları İçin Geliyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir