EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
KIRKPINAR HAFTASI BAŞLADI
10 Temmuz 2018 Salı
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Dile kolay tam 657 yıllık gelenek.  Kaç topluma, ya da kaç şehre nasip olur böylesine tarihi derinliği olan bir kültür mirası? Hep söylemişim, Edirne bir pırlanta şehir ve Selimiye gibi, Kırkpınar güreşleri de bu pırlantanın değerine değer katıyor.

Kırkpınar dünyada eşi benzeri olmayan çok önemli bir etkinlik. Kökü asırlar öncesine dayanıyor ve önemli savaş gerekçelerinin dışında hiç aksatılmadan her yıl yapılarak günümüze kadar gelebilmeyi başarmış.

Hem Selimiye ve hem de Kırkpınar UNESCO dünya mirası listesinde. Bu ne büyük kültürel zenginlik anlatılmaz.  Dünya'da bırakalım iki kültürel varlığı bir tane bile sokabilmiş kaç şehir var?   Biraz zorlandığında Sultan II.Bayezid Darüşşifası ve tarihi Uzunköprü'de bu listenin içine sokarak eser sayısını dörtlemek hiç de hayal değil.

Aslında Edirne şehir olarak UNESCO korumasına alınmalı. Çünkü tüm bu paha biçilmez zenginliklerimize rağmen bizler bu kenti maalesef gereği gibi koruyamıyoruz. UNESCO Dünya mirası listesine girebilecek kim bilir ne hanlarımız, kervansaraylarımız, köprülerimiz, çeşmelerimiz ve tarihi ahşap konaklarımız yok olup gidiyor.

Bu yıl, Sarayiçi'ndeki yerinin en çok tartışılacağı Kırkpınarlardan biri olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü Cumhuriyetin ilk yıllarındaki zorunluluk nedeniyle Osmanlı tarihinde ve hatta Balkan Savaşı tarihinde çok önemli bir yeri olan Sarayiçi'nde yani Osmanlı Sarayı'nın has bahçesinde güreşler yapılmaya başlanmış. Oysa her kes biliyor ki bu 657 yıllık sürenin sadece son yüz yıla yakın bir bölümü Sarayiçi'nde yapılıyor. Asıl Kırkpınar'ın asırlarca yapıldığı yerin şu an Yunanistan sınırları içinde kalan Somona'da olduğunu her kes biliyor.

Artık Edirne Sarayı'nın olduğu bu alanda önemli değişiklikler oluyor. Kültür Bakanlığı Cihannüma Kasrı'nın bulunduğu tarafı olduğu gibi ören yeri ilan etti ve bu alanda önemli çalışmalar yapıyor. Bir kaç yıl içinde sarayın önemli yapıları yeniden hayat bulacak. Doğal olarak İl Trafik Komisyonu bu alanı yaya ve araç trafiğine kapattı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Fatih Köprüsünden ötesi artık her kese açık otopark olarak kullanılamayacak. 

Edirne Belediyesi bu sorunu çözmek amacıyla Kanuni Köprüsü ile şehir tarafında kalan kısımlarda ücretsiz park alanları yaratmaya başladı. Giriş çıkışlar da sadece Kanuni Köprüsü'nden yapılacak. Geçmiş yıllarda 2 taraflı köprülerin bile yetmediği Kırkpınarlarda bu yıl nasıl bir trafik keşmekeşi yaşanacağını  şimdiden tahmin etmek güç olmasa gerek.

Artık Edirne Sarayı'nın has bahçesine kurulan bu beton yığınlarının buradan çıkarılması daha rahat bir alana taşınması gerekiyor.  

Örneğin çok uzakta değil, eski saray kışlaları olan Edirne Kapalı Cezaevi nin karşısındaki geniş düzlükler Kırkpınar için en ideal alanlardır. Edirne'ye ve Kırkpınar'a yakışan yeni güreş stadyumu bu alana yapılabilir. Bu bölge, açık ve kapalı park alanlarıyla, sosyal tesisleriyle, müzesiyle ve alışveriş merkeziyle yeni bir turistik cazibe merkezi haline getirilebilir.

Bunu yapmakla hem Kırkpınar'a özgü ve belki de çok amaçlı yeni bir alan elde edilir, hem de Edirne Sarayı'nın ihyası yönünde çok önemli bir adım daha atılmış olur.

Bu yazı (3481) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Sapık muavin tutuklandı

Edirne, stratejik önemi olan şehirlerin başında geliyor.

Yasağa rağmen nişan yaptılar

Komşu’nun balıkları Edirne’den

“Otellerimiz, pansiyonlarımız dolu yollarımız bozuk”

65 bin dekar arazi bu projeyle hayat bulacak

Komşuyu sarsan olay

"Günde 5 vakit" temizlik

Vaka sayıları esnafları düşündürüyor

El emeği ürünler Selimiye’nin gölgesinde sergilendi

MASKE TAKMAYANLARA TUTANAK TUTULDU

Kan bağışlayana 5 litre sıvı yağ hediye

GÜRKAN’A ÇAKICI ELEŞTİRİSİ

Keşan’a yeni spor alanları kazandırılıyor

CEP TELEFONU TAMİRİNE KURYELİ HİZMET

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir