EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
KÖPRÜLER NİHAYET
08 Haziran 2018 Cuma
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Çok yoğun trafik yükü altında adeta ezilen tarihi Tunca ve Meriç  köprülerimiz tek taraflı olarak trafiğe kapatıldı ve  bu köprülerde özellikle hafta sonları yaşanan trafik karmaşasına da nihayet bir son verildi.

Daha önce bu konuyu bir kaç kez yazmış ve yıllardır yapılması beklenen alternatif Karaağaç Köprüsü'nün bitmiş olmasına rağmen köprülerde yaşanan trafiğe bir çözümün ne zaman bulunacağını sorumuştum.

Meğerse bağlantı yollarının tamamlanması bekleniyormuş. Geçtiğimiz hafta toplanan İl Trafik Komisyonu önce köprülerin tamamen kapanmasına ve ulaşımın bütünüyle Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü'nden yapılmasına karar verdi. Ancak Edirne Belediyesi ve Edirne Şoförler Odası  iki köprü arasında bulunan esnafın bu durum karşısında mağdur olacağını öne sürerek köprülerin tamamen kapanmasına itiraz etti.

Yıllar önce de Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun köprülerin trafiğe tamamen kapanması konusunda bir karar aldığını ve son yapılan İl Trafik Komisyonunda bu kararın gündeme geldiğini belirten Başkan Recep Gürkan, "Komisyon Yeni köprünün bağlantı yollarının tamamlanmasından sonra Tarihi Köprülerin tamamen kapatılması konusunda karar aldı. Biz ve Şoförler Odası bu karara ret verdik ve itiraz ettik. Çünkü iki köprü arasında ve köprüler geçildikten sonra bir çok esnafımız var. Halkımız buralara nasıl gidecek? Tüm bunları düşünerek itiraz ettik. Köprülerin tamamen kapatılmasına karşıyız" dedi.

Bunun üzerine tekrar toplanan İl Trafik Komisyonu köprülerin tümüyle değil  tek taraflı olarak ulaşıma kapanmasına karar verdi ve geçtiğimiz haftadan itibaren bu karar uygulanmaya başladı.

Elbette gerçek anlamda arzulanan Avrupa'nın bir çok şehrinde olduğu gibi yüzlerce yıl önce yapılan bu kültürel miras değerlerimizin tamamen trafiğe kapanıp turizme ve yaya gezintisine açılmasıdır. Ama bu adım bile Edirne'miz adına büyük bir gelişmedir. Çünkü bir haftadan beri tek yine düşen trafik yüzde elli oranında azalmış, yayalar daha rahat bir şekilde köpülerden gidip gelmeye ve nehir manzaralarını izlemeye başlamıştır. Eminim bu taraftaki yaya hareketliliği daha da artacak ve kapanan Saraçlar Caddesi gibi esnafımız için çok daha cazibe merkezi haline gelecektir.

İnsanlar genel olarak sahip oldukları değerlerin farkında olamazlar. Biz Edirne'de yaşayanlar bir çok şeyde olduğu gibi ne yazık ki sahip olduğumuz bu tarihi köprülerimizin yeterinde değerinin farkında değiliz.  Tarih boyunca yeterince koruyamadık tanıtamadık.

Neyse bu da önemli bir gelişmedir. Bu karar, sadece sıkışan trafiği rahatlatmak için değil daha da önemlisi korumacılığa,  tarihimize ve kültürel mirasımıza verilen önemin bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir.

Bu yazı (1654) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Sapık muavin tutuklandı

Edirne, stratejik önemi olan şehirlerin başında geliyor.

Yasağa rağmen nişan yaptılar

Komşu’nun balıkları Edirne’den

“Otellerimiz, pansiyonlarımız dolu yollarımız bozuk”

65 bin dekar arazi bu projeyle hayat bulacak

Komşuyu sarsan olay

"Günde 5 vakit" temizlik

Vaka sayıları esnafları düşündürüyor

El emeği ürünler Selimiye’nin gölgesinde sergilendi

MASKE TAKMAYANLARA TUTANAK TUTULDU

Kan bağışlayana 5 litre sıvı yağ hediye

GÜRKAN’A ÇAKICI ELEŞTİRİSİ

Keşan’a yeni spor alanları kazandırılıyor

CEP TELEFONU TAMİRİNE KURYELİ HİZMET

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir