EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
RAMAZAN TURİZMİ VE SELİMİYE HARABESİ
18 Mayıs 2018 Cuma
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

RAMAZAN TURİZMİ VE SELİMİYE HARABESİ

Ramazan ayı ile birlikte Edirne'mizde inanç turizminde bir patlamanın yaşanacağı beklenirken, ne olacağına henüz karar verilemeyen Yemişkapanı Hanı kazılarının oluşturduğu harabe görüntüsü nün bu turizm hareketliliğini olumsuz yöne etkileyeceği de konuşulup duruyor.

Dünya mirası Selimiye'nin en çok kullanılan alanına ve şehir merkezi ile olan bağlantısının en önemli güzergahına vurulan bu kazmanın akıbetinin daha kaç yıl sonra sonuçlanacağı bilinmez ama bu şehrin turizminin bu durumdan çok yara alacağı ve olumsuz yönde etkileneceğine kesin gözle bakılıyor.

Fiziki olarak toprak üzerinde hiç bir kalıntısı günümüze ulaşamayan ve ancak yapılan kazılarla temeli ortaya çıkarılan Yemişkapanı Hanı'nın yeniden inşa edilip edilmemesi ile başlayan tartışmaların vardığı noktanın bir kördüğüm haline gelmesi ise uzun yıllar sürecek bir sorunun ipuçlarını veriyor.

Edirne halkı, çevre esnafı, turizmciler, rehberler ve en önemlisi dünyanın dört bir yanından sultanlar şehrini görmeye gelen turistle ne yazık ki işte fotoğrafta gördüğünüz ve şu an hiç bir şey yapılamadan bekletilen bu kazı görüntüsüyle yüz yüze geliyor.

Eski ramazanlarda bu alanın nasıl çok kullanılan bir yeşil alan olduğunu çok iyi bilenlerdenim. Kötü bir düzenlemesi vardı ama Selimiye'yi tamamladığı gibi onunla bağlantısını kuran çok yönlü bir kullanım alanıydı. İnsanlar bu yeşil alanlarda soluklanır, çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenir, evden getirdiği yemeğiyle bu yeşil alan üzerinde iftarını açar, Kadir Gecesi'nde ise  bu alan binlerce ziyaretçiyi ağırlardı.

Edirne turizminin kalbi olan bu alan şimdi tamamen devre dışı kaldığı gibi çirkin harabe görüntü, Selimiye'nin  muhteşem mimarisi karşısında rahatsızlık veriyor ve göz tırmalıyor.

Yemişkapanı kazı alanının ne olacağına bir an önce karar verilmeli ve gerekli çalışmalara hiç zaman kaybetmeden başlanmalı ve rahatsızlık veren bu görüntü bir an evvel ortadan kaldırılmalıdır.

Tabi bu karar verilirken de, Anıtlar Yüksek Kurulu üyeleri umarım Ankara'dan bakarak, bu hanın yeniden ihya edilmesi yolunda bir karar almaz ve yepyeni bir taklit binayla Selimiye'mizin muhteşem görüntüsünün kaybolmasına izin vermez.

Son bir söz: Bir kaç yıldır devam eden bu çalışmalar ve tartışmalar karşısında UNESCO uzmanları ne diyor doğrusu çok merak ediyorum...

 

Bu yazı (1573) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

Derede balık ölümleri

2 yaralı

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Denize giren kişi boğuldu

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir