EDİRNE Açık 30°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 23°C   KIRKLARELİ Açık 24°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 23°C 

Ebru Güven
KAKAVA’NIN ARDINDAN
12 Mayıs 2018 Cumartesi
  / / TÜM YAZILARI » 

KAKAVA’NIN ARDINDAN

Bir Kakava’yı daha geride bıraktık.
Edirne geçtiğimiz hafta sonu adeta doldu taştı.

Oteller, parklar, ciğerciler, kafeler, camiler ve en önemlisi Sarayiçi insan akınına uğradı.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Kakava öncesinde Edirne’ye 60 bin ziyaretçi beklediklerini duyurmuştu. O kadar kişi geldi mi bilmiyorum ama gelenler Edirne esnafını memnun etti. Acaba gelenler memnun oldu mu? Sizi bilmiyorum ama ben yeteri kadar memnun olduklarını düşünmüyorum. Neden memnun kalmadıkları konusunda hafta sonunda şahit olduğum, hatta zaman zaman yaşadıklarımı örneklerle anlatmak istiyorum. Buna geçmeden önce Kakava için bana göre en büyük problemin maalesef ki organizasyon eksikliği olduğunu söylemek zorundayım. Edirne’ye gelenlerin büyük çoğunluğu İstanbul’dan gelmiş olsa da birçok başka şehirden gelenler de oldu. Geldiklerinde de güzel şeyler görmek istedi. Umarım geldiklerine pişman olmayıp önümüzdeki yıl daha iyi bir organizasyon ile sayı artar. Gelenleri bırakın, Edirneli bile Sarayiçi’nde yapılan organizasyondan memnun değil. Birçok kişi en azından bir sanatçı dahi olsa konser verilmesi gerektiğini savundu. İnsanlar eğlence bekliyor ve eğlenmeyi seviyor.

                Gelelim hafta sonu yaşadığım örneklere. Edirne’de otel problemi olduğunu sağır sultan bile duymuştur sanırım, bunu geçiyorum. Ya araç park yerleri? Başlıca sorunlardan birisi olarak duruyor. Gelen ziyaretçilerin çarşı ve Sarayiçi’ne yakın yerleşim yerlerine, mahalle içlerine kadar araçlarını park ettiklerini gördüm.

Artık herkesin elinde bir telefon ve internet var. Ama bazen o da fayda etmiyor. Gelenler yer, yol, yön ve ziyaret edilecek tarihi yerleri birbirlerine sorar iken; bir iş için çarşıda bulunduğum yarım saatlik bir dilimde dahi ben bile 3 defa yer tarifinde bulundum. Belediyenin bu konuda ya turizm rehberliği ya da afiş ve broşürler dağıtarak bu konuya el atması gerektiğini düşünüyorum.

                Dikkatimi çeken bir konuya daha değinmek istiyorum. Tahmis Meydanı’nda yer alan Süpürgeci Heykeli. Bizler ne olduğunu biliyoruz da ya bilmeyen ziyaretçiler? Heykelin önünden geçen her ziyaretçi bir defa bakıyor, ne heykeli diye birbirlerine soruyorlar. Daha önceden heykelin önünde bilgi veren bir yazının olduğunu ve bunun bir sebeplerden ötürü kaldırıldığını biliyorum. Belediyemizin en azından böyle önemli gün ve haftalarda geçici de olsa bu ve benzeri yerlere yazı ve tabela koyması Edirne’nin tanıtımı açısından muhakkak iyi olacaktır. Yine de şehrimi seviyor ve böyle etkinliklerle daha da güzelleşmesini ve iyi anılmasını umuyorum.

 

 

 

 

Bu yazı (459) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
GALATASARAY’IN ŞAMPİYONLUĞU VE!?..
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
RAMAZAN TURİZMİ VE SELİMİYE HARABESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
YARATILANI HOŞ GÖR, YARATAN’DAN ÖTÜRÜ
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
Ebru Güven
FAİZLER DÜŞTÜ EV FİYATLARI YÜKSELDİ
ÇOK OKUNANLAR

Eşini keser ile öldürdü

Başbakan müjdeyi verdi

Pazar günü ne elektrik ne su olacak

Aday adayları kendini tanıttı

8 saat elektrik olmayacak!

Eski bakan Edirne’yi unutmadı

Trafik kazası can aldı

Anesteziyle ilgili doğru bilinen 11 yanlış

Okulları bugün dışardaydı

Süpürge ve küreklerle protesto ettiler

ADAYLAR AÇIKLANDI

80’lik dede cezaevinde

Köy muhtarlarının sorunları çözülüyor

Trafik kazası, 1 yaralı

Provokasyon falan yok!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx