EDİRNE Açık 30°C   TEKİRDAĞ Çok Bulutlu 23°C   KIRKLARELİ Açık 24°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 23°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
KARAAĞAÇ YOLU, NEREDEN NEREYE
03 Mayıs 2018 Perşembe
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Edirne taşıdığı tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle tartışmasız bir turizm şehri oldu.

Bu turizm şehrinin en çok merak edilen yerlerinin başında da Karaağaç geliyor. Bu semtimizde bulunan Mimar Kemalettin eseri tarihi istasyon binası, nostaljik tren, Lozan Anıtı ve Karaağaç evleri Edirne'mize gelenleri kendisine çekiyor.

Balkan Savaşı yıllarında bile bir çok ülkenin konsolosluğunun bulunduğu ve en güzel ev ve konakların yer aldığı Karaağaç mahallesine dünyanın en güzel yollarından biriyle ulaşılıyordu.

Tarihi Meriç Köprüsü'nü geçer geçmez başlayan ve şu an gazetelere bile haber konusu olan toz ve toprak içindeki Karaağaç Köprüsüne kadar uzanan Karaağaç yolu ülkemizin en güzel, en romantik yollarından biriydi.

Hatta hiç unutmuyorum, on- on beş yıl kadar önce Hürriyet Gazetesi bu yolu Türkiye'nin en romantik 10 yolu arasında göstermişti.

Yazımla birlikte paylaştığım iki fotoğrafa dikkatlice baktığımızda bu yolun nasıl göz göre göre yok olduğunu görürsünüz.

İlk fotoğraf 1950’lerde çekilmiş. Asırlık söğüt ağaçları sağlı sollu bu yola inanılmaz güzel hale getiriyor. Bu güzellik son on on beş yıl öncesine kadar varlığını bir şekilde korumuştu.

Oysa şimdi? Öncelikle çok yoğun trafik akışı bu güzelliği kafadan yok etmeye yetiyor. Özellikle hafta sonları bu yolda binlerce araçtan oluşan araç kuyrukları meydana geliyor. Onun dışında yolun kenarlarındaki asırlık ağaçlar rüzgar ve tehlike arz etmesi nedeniyle yavaş yavaş kesilip yok ediliyor.

Tehlike arz eden ağaçların kesilmesine bir şey demiyorum ama yerine yenisinin dikilmesi asla düşünülmüyor. Başka kentlerde büyük ağaçların bile getirilip istenilen yerlere rahatlıkla dikildiğini biliyoruz. Bırakalım böyle yetişkin olanlarını genç fidanlara bile razıyız, çünkü alüvyonlu topraklar nedeniyle fidanlar bile hızla büyüyüp gelişebiliyor.

Ağaç dokusunun yok olup gitmesin tedbirini almanın yanında yolun sağ ve solunda hiç bir işlevi kalmayan demir direkleri kaldırıp bu yolun direk tarlası olmaktan kurtarmayı hiç bir kimse akıl edemiyor.

Yeni fotoğrafta gördüğümüz gibi kesilen ağaçların yeri bomboş. Yetersiz kaldırımlar ve yolun kenarına yapılan beton bisiklet yolu hiç bir anlam ifade etmiyor. Hiç kimse Karaağaç Yolu'nu tamamen trafiğe kapayıp sadece yayalara ve bisikletlere açmaya akıl edemiyor çünkü.

Karaağaç yolu gibi bir doğal miras ne yazık ki bir çok değerimiz gibi gözlerimizin önünde tüm özelliğini yitirip gidiyor. Artan trafik yoğunluğu, yok olan ağaç dokusu ve çirkin demir direkler bu yolun tüm güzelliğini alıp götürmüş durumda.

Buradan başta Belediyemiz olmak üzere, ağaçlandırma ile ilgili bütün kurum ve kuruluşlarımıza ve çevre örgütlerimize sesleniyorum. Lütfen hep birlikte Türkiye'nin en güzel, en romantik yollarından birinin göz göre göre yok olup gitmesine seyirci kalmayalım...

Bu yazı (1059) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
GALATASARAY’IN ŞAMPİYONLUĞU VE!?..
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
RAMAZAN TURİZMİ VE SELİMİYE HARABESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
YARATILANI HOŞ GÖR, YARATAN’DAN ÖTÜRÜ
Dilara Pınar ARIÇ
SEÇİMLERİMİZ HAYATIMIZI BELİRLER
Ebru Güven
FAİZLER DÜŞTÜ EV FİYATLARI YÜKSELDİ
ÇOK OKUNANLAR

Eşini keser ile öldürdü

Başbakan müjdeyi verdi

Pazar günü ne elektrik ne su olacak

Aday adayları kendini tanıttı

8 saat elektrik olmayacak!

Eski bakan Edirne’yi unutmadı

Trafik kazası can aldı

Anesteziyle ilgili doğru bilinen 11 yanlış

Okulları bugün dışardaydı

Süpürge ve küreklerle protesto ettiler

ADAYLAR AÇIKLANDI

80’lik dede cezaevinde

Köy muhtarlarının sorunları çözülüyor

Trafik kazası, 1 yaralı

Provokasyon falan yok!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir
xx