EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 

KÜLTÜR SANAT YAZILARI
Enver Şengül
METRUK BİNA MI, KÜLTÜREL MİRAS MI?
07 Nisan 2018 Cumartesi
 enversengul@gmail.com / / TÜM YAZILARI » 

Yaklaşık 25 yıldır Edirne'de yaşıyorum.  Bu şehre geldiğim yıllarda en çok dikkatimi çeken eserlerin başında tarihi ev ve konaklar geliyordu. Başta Kaleiçi olmak üzere, Selimiye çevresi, Karanfiloğlu Caddesi ve Karaağaç semti bu güzel sivil mimarlık örneklerine ev sahipliği yapıyordu. O yıllarda bile bu evlere karşı olan ilgisizliğe şaşıp duruyordum. Kimse ilgilenmiyordu, kimse sahiplenmiyordu. Yıkılan ve yanıp kül olan evlere çok üzülüyordum.

Geçen zaman zarfında hep yıkılıp giden evlere tanıklık ettim. Bunların çoğunu fotoğrafladım, yıkılıp yok olmalarının ardından yazılar yazarak kamuoyunun dikkatini bu konu üzerine çekmeye çalıştım.

Aradan 25 yıl geçti. Çeyrek yüzyıllık sürede, rahmetli Edirne Valisi Fahri Yücel ve  bazı iyi niyetli sivil girişimlerin dışında değişen hiç bir şey olmadı. Yine her yıl bir kaçı yıkılıp gidiyor ve bizler de göz göre göre bu inanılmaz yok oluşu seyretmeye devam ediyoruz.

Önceki gün Kaleiçi'nden geçerken ara caddelerden birinin kapatılmış olduğunu gördüm. İleride belediye kepçesi bir enkazı temizliyordu. Dayanamadım arabamı bir kenara bırakıp enkazın olduğu yere gittim evet yine bir Edirne evi sahipsizliğe dayanamamış çöküp gitmişti. Belediye kepçeside  yolu bu enkazdan temizliyordu.

Ertesi gün kültür varlıklarının korunması konusunda  duyarlı bir kaç mesaj bekledim. Yokherhangi bir ses çıkmadı. Sadece bazı yayın organlarında şöyle bir haber okudum. Başlık şöyleydi "Metruk binanın duvarı yıkıldı"  Demek önce duvarı yıkılmıştı muhtemelen gelen kepçe tümünü toplayıp kaldırdı.

Evet tanım aynen böyle "Metruk bina"... Haberde mahalle muhtarı Turgut Sarıbaşak'ın, Kaleiçi'nde bir çok tarihi binanın metruk olduğunu, bu evlerin yanından geçerken korktuklarını ve yetkililerin bu konuda önlem almasını istediği yolunda demeci de var. Umarım önlem almaktaki kastı enkaz halindeki bu yapıların temizlenip ortadan kaldırılması değildir.

Evet bu tarihi ev ve konaklarımız Edirne kent kimliği ve turizmi açısından çok önemli bir değer. Avrupa'nın herhangi bir şehrinde olsalardı cam fanusa koyup korurlardı ama bizde öyle bir bilinç ve öyle bir gelenek oluşamıyor ne yazık ki... Tarihi evler ve konaklarbizim gözümüzde yıkılması gereken metruk binalardan başka bir şey değil.

Edirne'nin eski şehri ve eski ruhu gün geçtikçe yok olup gidiyor. Valiliğimiz bazı ümit verici çalışmalar başlattığını duyuyoruz. Umarım güzel sonuçlar ortaya çıkar. Bu konuda asıl sahiplenmesi gereken Belediyemizin de adımlar atması bu şehrin en büyük beklentisidir.

25 yıldır Edirne'deyim demiştim ve her yıl 5-6 evin yıkılmasına tanıklık ettim. Yılda 5 ev demek sadece benim tanıklık ettiğim 25 yılda 125 ev demektir. Eğer bu binalar yıkılmayıp restore edilip korunsalardı 125 tarihi ev ve konağın bu şehre katacağı değere paha biçilemezdi.

Edirne'nin ilk yerleşim yeri olan ve içinde zengin kültürleri barındıran tarihi Kaleiçi semti, Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu Karanfiloğlu Caddesi ve Selimiye civarını ve Balkan savaşlarına kadar içinde 11 konsolosluğu barındıran Edirne'nin en elit mahallesi Karaağaç'taki güzelim ev ve konakların yok olup gitmesine göz yumup yerine tarihin en çirkin beton binaların dikilmesine vesile olan kişiler, kurumlar ve zihniyetler tarihe karşı bunun hesabını nasıl verecekler?

 

Bu yazı (1743) defa okundu.
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

Sapık muavin tutuklandı

Edirne, stratejik önemi olan şehirlerin başında geliyor.

Yasağa rağmen nişan yaptılar

Komşu’nun balıkları Edirne’den

“Otellerimiz, pansiyonlarımız dolu yollarımız bozuk”

65 bin dekar arazi bu projeyle hayat bulacak

Komşuyu sarsan olay

"Günde 5 vakit" temizlik

Vaka sayıları esnafları düşündürüyor

El emeği ürünler Selimiye’nin gölgesinde sergilendi

MASKE TAKMAYANLARA TUTANAK TUTULDU

Kan bağışlayana 5 litre sıvı yağ hediye

GÜRKAN’A ÇAKICI ELEŞTİRİSİ

Keşan’a yeni spor alanları kazandırılıyor

CEP TELEFONU TAMİRİNE KURYELİ HİZMET

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir